reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > 12 listopada – współczynnik ekwiwalentu za urlop i inne obowiązki

12 listopada – współczynnik ekwiwalentu za urlop i inne obowiązki

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego a często w trakcie okresu rozliczeniowego (tak jak to było w związku z ustanowieniem 12 listopada 2018 r. świętem narodowym), oznacza dla firm konieczność wdrożenia zmian w organizacji pracy. Przedsiębiorcy muszą obliczyć na nowo wymiar czasu pracy, wynagrodzenie za pracę w nocy oraz współczynnik do obliczenia ekwiwalentu za urlop.

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Zgodnie z art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

– Wprowadzenie dodatkowego dnia świątecznego powoduje zmniejszenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2018 r. w stosunku do pierwotnie obliczonego przed uchwaleniem ustawy – mówi Magdalena Pacan, projektant systemów Comarch ERP.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

Zmiana rozkładów czasu pracy

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego może wymagać również zmian w rozkładach czasu pracy. W podstawowym systemie czasu pracy, przy pracy od poniedziałku do piątku, należy udzielić pracownikowi 12 listopada jako dnia wolnego od pracy. W pozostałych sytuacjach trzeba rozkład sprawdzić i dostosować, w tym przede wszystkim odpowiednio do wymiaru czasu pracy oraz liczby dni wolnych od pracy.

– Jeżeli specyfika i zakres działalności firmy wymaga, aby dwunastego listopada przedsiębiorstwo świadczyło usługi jak w inne dni pracujące, to pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikom dnia wolnego w innym terminie – tłumaczy Magdalena Pacan.

Zmiana kwoty dodatku za pracę w nocy

Pracownik za każdą godzinę pracy w porze nocnej ma prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy jego obliczaniu uwzględniana jest liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Zmniejszenie nominału w listopadzie w związku z dodatkowym świętem spowoduje zmianę wysokości dodatku za pracę w nocy z 2,50 zł na 2,63 zł.

Zwiększenie współczynnika do obliczenia ekwiwalentu za urlop

Dodatkowy dzień wolny w roku oznacza również inny współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, przy użyciu którego wyraża się przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku. Współczynnik jest stałą wartością ustalaną w oparciu o liczbę dni wolnych i świątecznych przypadających w roku. Wprowadzenie nowego święta powoduje zmianę współczynnika.

Wartość współczynnika ulegnie zwiększeniu. Dla pełnego wymiaru etatu wartość zmieni się z 20.92 na 20.83. Pracownicy zwolnieniu w listopadzie będą mieli naliczany ekwiwalent za niewykorzystany urlop z uwzględnieniem nowej wartości współczynnika. Wątpliwości pojawiają się odnośnie konieczności ponownego ustalenia wartości ekwiwalentu dla pracowników zwolnionych przed listopadem, którzy otrzymali ekwiwalent wyliczony w oparciu o starą wartość współczynnika – zaznacza Magdalena Pacan.

O Comarch ERP

Comarch to firma technologiczna zajmująca się optymalizacją procesów biznesowych od 22 lat. Jednym z oferowanych rozwiązań są systemy klasy Enterprise Resource Planning (ERP). Oferta Comarch ERP to nowoczesne rozwiązania do zarządzania procesami biznesowymi dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Uniwersalność i elastyczność produktów pozwala podnieść efektywność organizacji dzięki mobilnym aplikacjom, narzędziom e-commerce, business intelligence oraz możliwości gromadzenia i bezpiecznego przechowywania danych w Chmurze Comarch. Rozwiązania Comarch ERP są stale rozwijane i dostosowywane do zmieniających się modeli biznesowych a także zgodne z trendami Internetu Rzeczy i oraz digitalizacji gospodarki.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności krajowej i zagranicznej mocno rośnie liczba podpisywanych kontraktów oraz realizowanych wdrożeń. Wśród klientów, którzy postawili na Comarch ERP są m.in.: Gerda, Muszynianka, Ustronianka, OSHEE Polska, LAKMA, Krakchemia SA oraz reprezentanci innych kluczowych gałęzi rynku.

http://www.comarch.pl/erp/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama