REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy 2025: Długie weekendy, majówka, święta, niedziele handlowe. Kiedy brać urlop by mieć dłuższy wypoczynek?

2025 rok, dni wolne, wakacje, długie weekendy
Dni wolne od pracy w 2025 r. Długie weekendy, majówka, święta, niedziele handlowe. Kiedy brać urlop by mieć dłuższy wypoczynek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypadają w 2025 roku święta, długie weekendy, czy majówka? Ile mamy dni wolnych przypadających w soboty, za które pracodawcy muszą wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny? Kiedy najlepiej wziąć urlop, by połączyć go ze świętami i długimi weekendami? A kiedy w 2025 roku wypadają niedziele handlowe?
rozwiń >

Ile dni wolnych od pracy w 2025 roku? Soboty, niedziele i święta wolne od pracy

W 2025 roku nawet bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego będziemy mieli 116 dni wolnych od pracy. Tyle jest bowiem w 2025 roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy.

Jeżeli wykorzystamy w przyszłym roku urlop wypoczynkowy, należny pracownikom na podstawie kodeksu pracy, to - podobnie jak w 2024 roku - także w 2025 roku na każdy dzień odpoczynku przypadnie ok. 2 dni pracy (w sumie dni pracy będzie 250).

REKLAMA

Autopromocja

Święta wolne od pracy w 2025 roku 

Na podstawie Ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. (Dz. U. 1951 Nr 4 poz. 28  - tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) w 2025 roku będziemy mieć następujące święta, które są dniami wolnymi od pracy:
1 stycznia (środa) Nowy Rok, 
6 stycznia (poniedziałek) Święto Trzech Króli,
20 kwietnia (niedziela) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
21 kwietnia (poniedziałek) drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja (czwartek) Święto Państwowe (Święto Pracy),
3 maja (sobota) Święto Narodowe Trzeciego Maja,
8 czerwca (niedziela) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
19 czerwca (czwartek) dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia (piątek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego,
1 listopada (sobota) Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) Narodowe Święto Niepodległości,
24 grudnia (środa) Wigilia - (Uwaga! Ten dzień wolny wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. zmieniającej ustawę o dniach wolnych od pracy - ale proces legislacyjny tej ustawy jeszcze się nie zakończył),
25 grudnia (czwartek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
26 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (drugi dzień).

Same tylko zwykłe weekendy (soboty i niedziele) to w całym 2025 roku 104 dni wolne od pracy. Do tego dodać trzeba 10 dni świąt, które wypadają w dniach roboczych, ale z mocy ustawy są wolne od pracy. 

Ponadto pracownicy mają prawo (na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu pracy) do odebrania (w porozumieniu z pracodawcą) jednego dnia za święto wypadające w sobotę. W 2025 roku taka sytuacja dotyczy dwóch dni: Święta Narodowego Trzeciego Maja (3 maja) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada). 

W sumie w 2025 roku jest 116 dni wolnych od pracy i to nadal bez wykorzystania urlopu wypoczynkowego, który standardowo daje większości pracowników (z co najmniej rocznym stażem pracy) możliwość wykorzystania 26 dni na wypoczynek od pracy. 

Szansa na pierwszy dłuższy weekend na początku stycznia 

W 2025 roku Nowy Rok wypada w środę, a święto Trzech Króli (6 stycznia) - w poniedziałek. Jeżeli weźmiemy urlop w czwartek 2 stycznia i piątek 3 stycznia, to w sumie uzbiera się aż 6 dni wolnych w jednym ciągu. 
A gdyby dodatkowo wziąć 3 dni urlopu pod koniec 2024 roku (piątek 27 grudnia, poniedziałek 30 grudnia i wtorek 31 grudnia, to kosztem 5 dni urlopu możemy się cieszyć nieprzerwanym odpoczynkiem trwającym w sumie 13 dni (od 25 grudnia do 6 stycznia). Takie wejście w Nowy Rok pozwoli na pewno nabrać sił do pracy. Tylko, czy pracodawca pozwoli na tak długą absencję w pracy?

Święta Wielkanocne 2025

Na kolejny dłuższy weekendowo-świąteczny, 3-dniowy wypoczynek trzeba będzie czekać – jak zwykle – ok. trzech miesięcy – do Świąt Wielkanocnych, które w 2025 roku wypadają w dniach 20-21 kwietnia.

Majówka 2025 - 1 dzień urlopu da 4 dni wypoczynku (a może i 5)

Święto 1 Maja wypada w 2025 roku w czwartek. Gdy następnego dnia (2 maja - piątek) weźmiemy urlop, to będziemy mieli 4 dni wypoczynku. Ale uwaga! Święto 3 Maja wypada w 2025 r. w sobotę, a w takim przypadku pracodawca musi dać dodatkowy dzień wolny „w tygodniu”. Najczęściej ten dodatkowy dzień wolny pracodawcy dają „w okolicy” tego święta, a więc być może w poniedziałek 5 maja albo w środę 30 kwietnia. W takiej sytuacji majówka wolna od pracy wydłuży się do 5 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boże Ciało 2025

Boże Ciało wypada w 2025 roku 19 czerwca (oczywiście w czwartek). A zatem (tradycyjnie) wystarczy wziąć 1 dzień urlopu w piątek 20 czerwca, by mieć 4-dniowy długi weekend.

3-dniowy weekend w sierpniu

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny połączone ze Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia) w 2025 roku przypada w piątek. To daje 3-dniowy weekend.

Dni wolne w listopadzie 

Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w 2025 roku w sobotę. Dlatego pracodawca musi dać dodatkowy dzień wolny „w tygodniu”. Jeżeli ten dzień pracodawca wyznaczy na  piątek 31 października albo na poniedziałek 3 listopada, to pracownik może mieć 3-dniowy weekend.

Dzień Niepodległości (11 listopada) wypada w 2025 roku we wtorek. A zatem jeden dzień urlopu w poniedziałek 10 listopada da 4 dni wolne od pracy w jednym ciągu.

Święta Bożego Narodzenia w 2025 roku 

W 2025 roku Święta Bożego Narodzenia obchodzimy w środku tygodnia. Wigilia wypada bowiem w środę. A pierwszy i drugi dzień Świąt – odpowiednio – w środę i czwartek). 
Nowością w 2024 roku ma być wolna od pracy Wigilia - 24 grudnia (środa) (Uwaga! Ten dzień wolny wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. zmieniającej ustawę o dniach wolnych od pracy - ale proces legislacyjny tej ustawy jeszcze się nie zakończył)

Jeżeli „zachomikujemy” na koniec roku 3 dni urlopu (29-31 grudnia – pon-śr) i dodatkowo weźmiemy jeden dzień urlopu 2 stycznia 2026 r. (czwartek), to razem możemy odpoczywać na przełomie roku całe 12 dni. A z urlopem 5 stycznia nawet 14 dni.

Niedziele handlowe 2025

Na podstawie art. 7 Ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz nie obowiązuje w:
1) kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia;
2) niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
3) ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Ustawa z 27 listopada 2024 r. zmieniająca ustawę o ograniczeniach handlu w niedzielie i święta (…) dodała jeszcze jedną niedzielę "handlową", tak by przed Wigilią były w sumie 3 niedziele z handlem detalicznym. Ale uwaga! Proces legislacyjny tej ustawy jeszcze się nie zakończył.

Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające tę niedzielę.
Z mocy ww. przepisu, gdy w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu przypada święto, stosuje się przepis dotyczący zakazu handlu w niedziele i święta.

A zatem w 2025 roku niedzielami handlowymi będą następujące niedziele:
26 stycznia,
13 kwietnia,
27 kwietnia,
29 czerwca,
31 sierpnia,
7 grudnia,
14 grudnia,
21 grudnia.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

ZUS wypłacił 8 mln zł w ramach wyrównania świadczenia interwencyjnego. Kto może liczyć na dodatkowy przelew?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przelaniu na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego. Kiedy i komu zostanie uzupełniona kwota wypłaty świadczenia interwencyjnego?

VAT-R - nowa wersja formularza od 1 stycznia 2025 r. Na czym polega procedura SME

Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywała (18) wersja formularza VAT-R. Zmiany są spowodowane wprowadzeniem do ustawy o VAT od nowego roku procedury SME, czyli zwolnienia z VAT dla podmiotów zagranicznych w Polsce. Dlatego wprowadzono zmiany umożliwiające rejestrację do VAT przez te pomioty, gdy utracą prawo do stosowania procedury SME lub rezygnację ze statusu podatnika VAT w Polsce w związku z korzystaniem ze zwolnienia.

PFRON: bez refundacji składek ZUS w miesiącu korzystania z wakacji składkowych. Zwolnienie ze składek to pomoc de minimis

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w komunikacie z 25 listopada 2024 r. poinformował, że za miesiąc objęty ulgą „wakacje składkowe” refundacja składek (emerytalnej i rentowej) z PFRON nie przysługuje. Fundusz może zrefundować wyłącznie składki opłacone do ZUS przez przedsiębiorcę.

REKLAMA

Kwota wolna od podatku po przekroczeniu limitu 85 528 zł. Jak wtedy działa ulga podatkowa dla młodych?

Suma przychodów wolnych od podatku w ramach ulgi dla młodych nie może przekroczyć rocznie 85 528 zł. Co się dzieje po przekroczeniu tego limitu? Jak działa kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r.: Czy właściciele centrów handlowych i najemcy zapłacą więcej? W projekcie nowelizacji wiele niejasności a nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowelizacja ta wprowadzić ma istotne zmiany w kwestii podatku od nieruchomości. Zakładany termin jej wejścia w życie to już 1 stycznia 2025 r. 

Podatek od pustostanów i flipów - nowe podatki od nieruchomości już na horyzoncie. Jest zapowiedź reformy mieszkaniowej, autorstwa Lewicy

Wprowadzenie podatku od pustostanów, podatku fliperskiego, a także zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego czy wspieranie spółdzielni mieszkaniowych. Takie rozwiązania zawiera nowa reforma mieszkaniowa, którą proponuje Lewica.

Podatki 2025: Podatnicy i gminy potrzebują objaśnień podatkowych do nowych przepisów dot. podatku od nieruchomości

Nowelizacja przepisów dotyczących podatku od nieruchomości, która ma wejść w życie od 2025 roku czeka już tylko na czeka na podpis Prezydenta RP. Ta nowelizacja jest największa od wielu lat, wprowadza nowe, kluczowe definicje w szczególności budowli, prac budowlanych czy trwałego związania z gruntem. Wprawdzie zgodnie z uzasadnieniem, nowelizacja ma nie zmieniać zakresów opodatkowania, jednak nowe przepisy budzą bardzo dużo wątpliwości. Potrzebna jest więc aktywność Ministra Finansów, żeby na starcie wyjaśnił, co oznaczają nowe przepisy.

REKLAMA

Import alkoholu do Polski. Z UE i państw trzecich. Akcyza, cło, transport. Największy problem to kwestia formalności celnych

Jednym z głównych wyzwań przy imporcie alkoholu jest kwestia dokumentacji i formalności celnych. – Import towarów akcyzowych wymaga kompleksowego podejścia i znajomości wielu systemów. Kluczowe jest właściwe przygotowanie dokumentacji już na etapie jego planowania – podkreśla Joanna Porath, prezeska agencji celnej AC Porath. Akcyza wymaga rejestracji w innych systemach niż standardowe zgłoszenia celne. Konieczny warunek to dostarczenie alkoholu bezpiecznie zapakowanego w skrzynie lub palety. Kluczowym aktem prawnym regulującym zasady opodatkowania napojów alkoholowych jest ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest już reakcja przedsiębiorców, którzy zgłaszają poważne wątpliwości i oczekują rzetelnej analiza skutków

Poselski projekt ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy wywołuje sprzeciw środowisk biznesowych. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, ostrzega przed brakiem konsultacji, pośpiesznym trybem procedowania i możliwymi stratami dla przedsiębiorców. Czy takie zmiany można wprowadzać bez rzetelnej analizy skutków gospodarczych?

REKLAMA