reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Tak zwana Tarcza 4.0 wprowadziła górny limit świadczeń wypłacanych pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę. Jest to kwota 26 tys. zł brutto. Limit ten dotyczy tylko świadczeń przewidzianych w przepisach prawa (np. odpraw w przypadku zwolnień grupowych). Limit nie dotyczy natomiast odpraw i odszkodowań przyznawanych na podstawie umów zawieranych przez pracodawców z pracownikami. Limit ten ma obowiązywać jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

24 czerwca 2020 r. weszła w życie ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 – tzw. Tarcza 4.0.
Zgodnie z nową ustawą antycovidową, w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub w sytuacji istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, wysokość odprawy, odszkodowania lub innego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez tego pracodawcę pracownikowi (w związku z rozwiązaniem umowy o pracę) nie może przekroczyć dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (co stanowi 26.000 zł brutto).

Powyższe ograniczenie nie dotyczy odpraw i odszkodowań przyznawanych na podstawie umów zawieranych z pracownikami. Ustawodawca wyraźnie wskazuje bowiem, iż ograniczenie to obejmuje świadczenia, których obowiązek wypłaty wynika z przepisów. Przykładem mogą być odprawy w przypadku zwolnień grupowych. Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia. Od czasu wejścia w życie Tarczy 4.0 powyższa kwota będzie wynosiła maksymalnie dziesięciokrotność.

Omawiana regulacja ma obowiązywać w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19.

Spadek obrotów gospodarczych

Zgodnie z Tarczą 4.0 przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:

  • nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego, lub
  • nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 31 grudnia 2019 r. w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń

Istotnym wzrostem obciążenia funduszu wynagrodzeń jest zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników (uwzględniając składki na ubezpieczenia społeczne pracowników, finansowanych przez pracodawcę i przychody ze sprzedaży towarów lub usług z tego samego miesiąca kalendarzowego) o nie mniej niż 5% w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego.

Miesiąc porównawczy może być dobrowolnie wskazany przez przedsiębiorcę, ale musi przypadać po dniu 1 marca 2020 r.

Źródło:
Art. 15gd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dodany przez ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Katarzyna Mierzyńska

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Serwis Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Agnieszka Samborska

Radca Prawny w kancelarii prawnej Accace Legal

Źródło:

Accace

Zdjęcia

Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku
Limit odpraw z tytułu rozwiązania umowy o pracę w 2020 roku

Webinarium: Korekta nowego JPK149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama