| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Ambulanse opodatkowane podatkiem akcyzowym

Ambulanse opodatkowane podatkiem akcyzowym

Karetki pogotowia (ambulanse) nie są samochodami specjalnymi, które są wyłączone z opodatkowania, ale autami osobowymi, służącymi do przewozu osób. Dlatego do ich ceny doliczany jest podatek akcyzowy.

W styczniu 2014 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące opodatkowania ambulansów podatkiem akcyzowym, które potwierdzają dotychczasowe stanowisko fiskusa, zgodnie z którym pojazdy tego rodzju podlegają opodatkowaniu akcyzą.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Samochody osobowe objęte akcyzą


Resort finansów przypomniał, że zgodnie z obowiązującą do dnia 28 lutego 2009 r. ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z póź. zm.) akcyzie podlegały samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym i klasyfikowane do kodu CN 8703 lub kodu PKWiU 34.10.2. Jednak od 1 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. z póź. zm.), która nie odwołuje się już do klasyfikacji PKWiU lecz wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają jedynie samochody osobowe objęte pozycją CN 8703 czyli pojazdy silnikowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozów osób (inne niż te objęte pozycją 8702), włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

Zarówno w świetle poprzednio obowiązujących przepisów jak i obecnie obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz importu samochodu są pojazdy spełniające wymagania pozycji 8703 taryfy celnej.

Na gruncie uprzednio obowiązującej ustawy o podatku akcyzowym w przypadku sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju opodatkowane były pojazdy klasyfikowane wg kodu PKWiU 34.10.2. Przy obecnie obowiązującej ustawie, w przypadku pierwszej sprzedaży samochodu przed rejestracją opodatkowane są pojazdy klasyfikowane do pozycji 8703.

Sankcja za nieterminowe zestawienia w podatku akcyzowym

Ambulanse - kod 8703 taryfy celnej


Ambulanse (karetki) klasyfikowane są do kodu 8703 taryfy celnej. Powyższe potwierdzone zostało również orzeczeniami sądów administracyjnych. Ambulanse w świetle zapisów Nomenklatury Scalonej są uznawane za samochody służące głównie do przewozu osób i spełniają wymagania pozycji 8703. Ambulans, w świetle Nomenklatury Scalonej, nie może być uznany za pojazd specjalny. Wg Nomenklatury Scalonej pojazdami specjalnymi są samochody, których głównym celem nie jest przewóz osób albo towarów. Pojazdami specjalnymi są pojazdy specjalnie skonstruowane albo przystosowane, wyposażone w różne urządzenia umożliwiające wykonywanie pewnych funkcji nietransportowych. Przykładem pojazdów specjalnych w świetle Nomenklatury Scalonej są ruchome przychodnie rentgenowskie, ruchome kliniki medyczne lub stomatologiczne.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ministerstwo Finansów
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK