| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Jak rozliczyć leasing od zagranicznego leasingodawcy?

Firma z siedzibą w Polsce leasinguje maszynę od zagranicznego przedsiębiorcy, którą wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności. Czy na korzystającym spoczywają obowiązki płatnika podatku u źródła oraz jak należy ustalić podstawę opodatkowania uwzględniając charakter umowy leasingu?

Bez wątpienia leasing urządzenia produkcyjnego od przedsiębiorcy zagranicznego pociąga obowiązek opodatkowania wypłacanego wynagrodzenia podatkiem u źródła.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają w szczególności przychody nierezydentów osiągnięte za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego.

W świetle ukształtowanej praktyki terminu „użytkowanie” nieuzasadnione jest utożsamiać z umową użytkowania w rozumieniu art. 252 Kodeksu cywilnego.

Polecamy: Zeznanie roczne osób prawnych CIT–8 - poradnik

Pod pojęciem tym należy rozumieć każdy tytuł prawny, na podstawie którego przedsiębiorca uprawniony jest korzystać z urządzenia.

Swoim zakresem obejmuje on również umowy leasingu (leasingu finansowego oraz operacyjnego), na podstawie których:
- finansujący zobowiązuje się oddać rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a
- korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Polecamy: Kiedy trzeba mieć certyfikat rezydencji?

Świadczenia wypłacane na rzecz finansującego (nierezydenta) z tytułu użyczenia urządzenia przemysłowego należy rozliczyć podobnie jak należności licencyjne lub prawa autorskie, czyli w kraju źródła podlegają opodatkowaniu stawką 20%, chyba że kontrahent przełoży certyfikat rezydencji potwierdzający miejsce rezydencji.

Wówczas z uwzględnieniem odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wypłacane wynagrodzenie zostanie w Polsce opodatkowane niższą stawką podatku lub też zwolnione spod opodatkowania.

W przypadku umowy leasingu, konieczne jest ustalenie, w jakim zakresie opłacane wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Należy mieć na uwadze, że opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają przychody za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego.

W przypadku leasingu operacyjnego opłaty ustalone w umowie, w całości stanowią wynagrodzenie za użyczenie maszyny. Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy o CIT w podstawowym okresie umowy ponoszone są opłaty z tytułu używania środka trwałego. Literalnie z ustawy o CIT wynika, że płaty te w całości podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »