| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?

Jak rozliczyć zakup biletów lotniczych przez Internet?

Czy w przypadku zakupu biletów lotniczych przez osobę prawną od zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej dokonanego za pośrednictwem Internetu należy pobrać podatek u źródła?

Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski, jakie można przypisać zakładowi zgodnie z postanowieniami ustępu 2, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.

Mimo wszystko należy zaznaczyć, że warunkiem zastosowania tych regulacji jest posiadanie przez podmiot wypłacający należność posiadanie certyfikatu rezydencji zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.

Polecamy: Roczne rozliczenie podatku CIT

Nabycie biletów lotniczych za pośrednictwem Internetu

Przedmiotem opinii jest jednak ustalenie czy w przypadku braku certyfikatu rezydencji podmiot wymieniony w art. 26 ust. 1 ustawy o CIT obowiązany jest do pobrania podatku w sytuacji gdy kupuje bilety w zagranicznym przedsiębiorstwie żeglugi powietrznej bezpośrednio przez Internet, tzn. w takim przypadku, gdy nierezydent nie dokonuje sprzedaży biletów za pośrednictwem położonego w Polsce zakładu.

W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, w pierwszej kolejności konieczne jest zbadanie wobec kogo powstaje obowiązek podatkowy, a więc kto jest podatnikiem.

Przy opodatkowywaniu przychodów osiągniętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, należy, zatem ustalić osobę podatnika, a dopiero później kierując się miejscem zamieszkania lub siedziby tego podatnika zastosować postanowienia odpowiedniej umowy międzynarodowej odnośnie określenia właściwej stawki podatku.

Można też w ogóle od tego opodatkowania odstąpić, jeżeli dana umowa zawiera regulacje, na mocy, których Polska, jako państwo, w którym odsetki powstają - "państwo źródła", zrezygnowała z opodatkowania danych przychodów wobec rezydentów państwa, z którym dana umowa została zawarta.

Stanowi o tym adresowany do płatników podatku art. 26 ust. 1 ustawy o CIT zob. wyrok WSA z 12 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 508/07).

Przy wykładni art. 3 ust. 2 ustawy o CIT należy uwzględnić, że pod pojęciem "terytorium, z którym wiąże się osiąganie dochodów" należy rozumieć miejsce, gdzie dokonują się czynności lub położone są nieruchomości (źródło), które generują dochód i są jego przyczyną sprawczą.

Terytorium takim nie jest obszar, na którym materializuje się efekt świadczonej usługi, z której wynagrodzenie generuje dochód osoby będącej rezydentem kraju innego niż Rzeczpospolita Polska (zob. wyrok NSA z 2 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 138/10).

Istotne będzie więc ustalenie czy samo rozpoczęcie lub zakończenie lotu w Polsce można traktować jako czynność generującą dochód i będącą jego przyczyną sprawczą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK