| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak rozliczyć licencję od firmy kanadyjskiej?

Jak rozliczyć licencję od firmy kanadyjskiej?

Polscy przedsiębiorcy często korzystają z zagranicznych licencji. Przykładem jest np. licencja na wykorzystywanie do celów promocyjnych zdjęć z zagranicznej bazy zdjęć, ilustracji i grafik. Jakie obowiązki podatkowe musi spełnić polski podatnik korzystający z takich baz? Sprawdźmy to na przykładzie, w którym udostępniającym licencję jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Kanadzie?

Należności wypłacane za udostępnienie zdjęć wg Komentarza do Modelowej Konwencji OECD

Według Komentarza, do transakcji dotyczących wytworów cyfrowych, tj obrazów, dźwięków, tekstów uregulowań prawnych stosuje się regulację prawną odnoszących się do programów komputerowych.

Według Komentarza, wykorzystywanie programów komputerowych wyłącznie dla własnych potrzeb, w tym powielanie w celu zapewnienia możliwości korzystania z programu, nie stanowi należności licencyjnej, ale zysk przedsiębiorstwa (art. 7 umowy polsko- kanadyjskiej).

Oznacza to, że wynagrodzenie kanadyjskiego kontrahenta opodatkowane jest w kraju rezydencji. W opisywanym przypadku, zdjęcia mają być wykorzystane wyłącznie na użytek własny polskiego podatnika. Służą do celów promocyjnych i reklamowych samego przedsiębiorcy.

Nie będą one ani odsprzedawane, udostępniane osobom trzecim, jak również nie będą wykorzystywane w ramach działalności świadczonej na rzecz podmiotów trzecich. Zgodnie z komentarzem nie można ich nazwać należnościami licencyjnymi.

Powstaje niemniej wątpliwość, czy Komentarz do Modelowej Konwencji OECD może stanowić podstawę prawną dla przeniesienia miejsca opodatkowania do Kanady. Według organów podatkowych zarówno Konwencja Modelowa jak i Komentarz mogą być pomocniczo stosowane przy interpretacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stanowiąc tzw. „wskazówkę interpretacyjną”.

Niemniej należy mieć na uwadze, że sądy podważają to stanowisko odmawiając tym dokumentom przymiotu źródeł prawa.

W opisanym stanie faktycznym niezależnie od tego czy sięgniemy bezpośrednio do przepisów umowy polsko – kanadyjskiej czy też do Komentarza, wypłacane przez przedsiębiorcę świadczenie nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, jeśli polski podatnik otrzyma certyfikat rezydencji.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kornelia Kazior, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Anna Kiereś, Kierownik Zespołu ds. SSE ECDDP Sp. zo.o.


reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »