REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem urządzenia z zagranicy a podatek u źródła w Polsce

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Najem urządzenia z zagranicy a podatek u źródła w Polsce
Najem urządzenia z zagranicy a podatek u źródła w Polsce
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno w świetle ustawy o CIT, jak i polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania naczepa do ciągnika siodłowego jest urządzeniem przemysłowym. Dlatego od uiszczanych na rzecz duńskiej spółki opłat z tytułu najmu tego urządzenia - polska spółka, jako płatnik, ma obowiązek pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat należności.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 lipca 2014 r. (nr ITPB4/423-42/14/AM).

Autopromocja

Najem urządzenia od zagranicznego kontrahenta

Sprawa dotyczyła spółki, działającej w branży transportu międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego. Spółka zawarła umowę z duńskim kontrahentem, na podstawie której zobowiązała się do przewozu nadanych przez niego towarów. W celu realizacji usługi, spółka zawarła z kontrahentem (w formie aneksu do umowy głównej) umowę najmu naczepy, w zamian za wynagrodzenie. Spółka wykorzystywała naczepę do przewozu towarów na terenie krajów Unii Europejskiej (z wyłączeniem Polski). Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy od przedmiotowego wynagrodzenia powinna potrącać podatek u źródła.

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że wynajmowana naczepa nie może być uznana za urządzenie przemysłowe, handlowe czy naukowe w rozumieniu art. 12 ust. 3 polsko-duńskiej u.p.o., zaś przychody z tytułu wynajmu naczepy powinny być zakwalifikowane do zysków przedsiębiorstwa (w takiej sytuacji obowiązek pobrania podatku u źródła nie powstanie). Biorąc pod uwagę fakt, że duńska spółka nie posiada zakładu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi swoją działalność tylko poprzez swoją siedzibę w Danii (przy czym spółka duńska dostarczyła certyfikat rezydencji podatkowej) całość jej dochodów powinna być opodatkowana wyłącznie w Danii. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie zdarzenia, których efektem jest osiągnięcie dochodu miały miejsce poza terytorium Polski, według Spółki nie powinien zajść obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, bo źródło dochodów z najmu znajduje się poza Polską.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W ocenie organu pojęcie „urządzenie przemysłowe” należy rozumieć jako urządzenie służące wykonywaniu danej czynności w przemyśle w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc obejmujące także środki transportu. W zakresie tej definicji mieści się również naczepa do ciągnika siodłowego, która jest zespołem elementów i służy do wykonywania określonych czynności, w szczególności jest urządzeniem transportowym. Co więcej, dyspozycja art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT wprost wskazuje, że urządzeniem przemysłowym jest także środek transportu. Spółka ma zatem obowiązek pobrania podatku u źródła.

Komplet "żółtych książek" - Podatki 2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należności licencyjne i urządzenia przemysłowe – kwestie sporne

Kwestia traktowania środków transportu, narzędzi czy maszyn jako urządzeń przemysłowych budzi wiele kontrowersji i praktycznych problemów wśród płatników. Brak jasno sformułowanych przepisów prowadzi często do odmiennych interpretacji, przejawiających się tym, że organy podatkowe rozstrzygają sprawy na niekorzyść podatników.

W komentowanej sprawie występują dwie kwestie sporne: czy należności z tytułu najmu naczep wypłacane przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Polski spółce mającej siedzibę na terytorium Danii, są należnościami licencyjnymi, w rozumieniu art. 12 polsko-duńskiej u.p.o. i spółka wypłacająca te należności zobowiązana jest pobrać, jako płatnik, podatek u źródła oraz czy w przypadku wykorzystania naczep poza granicami Polski, można uznać, że zagraniczny kontrahent uzyskuje dochody mające swoje źródło w Polsce.

Naczepa jako urządzenie przemysłowe - stanowisko organów bez zmian

Najnowsza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy jest kolejnym przykładem ugruntowanej już linii interpretacyjnej dotyczącej konieczności poboru podatku u źródła przy wypłacie do zagranicznego kontrahenta należności w związku z najmem naczep. Poza komentowanym stanowiskiem organów, Minister Finansów wydał jeszcze kilka innych interpretacji, w których potwierdza, że naczepa jest środkiem transportu mieszczącym się w definicji urządzenia przemysłowego, do którego odnosi się art. 21 ust 1 pkt 1 ustawy o CIT. W konsekwencji płatnik ma obowiązek pobrania podatku u źródła w sytuacji wypłaty do kontrahenta zagranicznego wynagrodzenia za najem takich urządzeń. Podobna klasyfikacja, traktująca naczepy jako urządzenia przemysłowe, jest dokonywana przez organy również na gruncie u.p.o. (pomimo braku wyraźnego odniesienia do środków transportu w definicji należności licencyjnych).

Ciężko jest jednak zgodzić się z takim stanowiskiem organów podatkowych w każdym przypadku, szczególnie w sytuacji, gdy wspomniane urządzenia są narzędziami wykorzystywanymi przez spółki jedynie w transporcie przy przewozie ładunków, nie zaś bezpośrednio w procesie produkcji. Niemniej jednak, niezależnie od podejścia płatników, w orzecznictwie sądów administracyjnych również przyjęło się stanowisko, że naczepy są urządzeniami przemysłowymi (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 października 2013 r., sygn. I SA Wr 1466/13), co sprawia, że wszelkie próby sporów z organami i sądami w tym zakresie mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Miejsce osiągania dochodów – szansa na pozytywne rozstrzygniecie

Inaczej przedstawia się sytuacji w zakresie sporu o miejsce uzyskania dochodu. Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawą o CIT, nierezydenci podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, tzn. tylko od dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski. Przepisy ustawy o CIT w tym zakresie nie uzależniają opodatkowania dodatkowo od rezydencji płatnika, miejsca świadczenia usług, wykonywania czynności lub dokonania wypłaty.

W komentowanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że źródło osiągania dochodów będzie położone na terytorium Polski, z uwagi na fakt, że zagraniczny przedsiębiorca będzie uzyskiwać dochód od spółki będącej polskim rezydentem podatkowym. Przedmiotowe stanowisko nie jest odosobnione. Podobna interpretacja, według której miejscem uzyskania przychodu jest siedziba najemcy (w analizowanym przypadku Polska) jest obecnie powszechnie przyjęta przez organy podatkowe. Zasada ta jest stosowana niezależnie od tego, gdzie dane urządzenie jest faktycznie wykorzystywane.


Takie podejście oznacza, że wszystkie płatności polskich przedsiębiorców dokonywane na rzecz kontrahentów zagranicznych z tytułu najmu urządzeń przemysłowych powinny być uznawane za dochody osiągane na terytorium Polski. Organy podatkowe wydają się przy tym ignorować stanowisko sądów administracyjnych, które w podobnych przypadkach często wiążą miejsce osiągania dochodu z miejscem wykorzystywania urządzenia a nie z siedzibą polskiego płatnika (np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. I SA/Wr 1825/13).

W praktyce, oznacza to szansę dla podatników na odzyskanie pobranego w przeszłości podatku u źródła z tytułu wynajmu naczep, w przypadku gdy były one wykorzystywane w całości poza granicami Polski (o ile stanowisko sądów nie ulegnie zmianie). Natomiast z uwagi na stanowisko organów podatkowych, uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia będzie mogło wymagać drogi sądowej. 

Dominika Widemajer, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

REKLAMA