| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Spółka wypłacająca dywidendę w formie wierzytelności nie płaci podatku

Spółka wypłacająca dywidendę w formie wierzytelności nie płaci podatku

Bez względu na formę wypłaty dywidendy konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą tożsame. Powstanie przychód po stronie podmiotu otrzymującego dywidendę, natomiast nie może być mowy o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia podlegającego opodatkowaniu dla podmiotu wypłacającego.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 sierpnia 2014 r., znak ILPB3/423-299/13/14-S/PR.

Wypłata dywidendy w formie wierzytelności pożyczkowej

W przedmiotowej sprawie na skutek planowanego połączenia przejmująca spółka z o.o. zostanie sukcesorem generalnym spółki przejmowanej. Spółka przejmowana posiada wierzytelność w walucie obcej z tytułu pożyczki wobec innego podmiotu. Tym samym na skutek dokonanego połączenia spółka przejmująca stanie się więc wierzycielem podmiotu z tytułu pożyczki w walucie obcej. Spółka przejmująca chce jednak wypłacić jednemu ze swoich udziałowców dywidendę w formie niepieniężnej w postaci właśnie tej wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej.

Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Zdaniem spółki przejmującej, ale także i Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wypłata dywidendy niepieniężnej w postaci wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie spółki przejmującej.

Bez względu na formę wypłaty dywidendy konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą tożsame, tj. powstanie przychód po stronie podmiotu otrzymującego dywidendę, natomiast nie może być mowy o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia podlegającego opodatkowaniu dla podmiotu wypłacającego.

Wydanie w ramach dywidendy aktywów innych niż pieniądze nie stanowi odrębnej transakcji skutkującej powstaniem przychodu po stronie wypłacającego, ale jest wypełnieniem przez wypłacającego jednostronnego zobowiązania wynikającego z uchwały zgromadzenia wspólników.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W związku z wypłatą dywidendy w formie niepieniężnej dojdzie co prawda do przeniesienia prawa majątkowego w postaci wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej, jednak sama czynność nie spełnia przesłanek zawartych w przepisie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Regulacja tego przepisu wprost odnosi się do umowy sprzedaży, która jest czynnością prawną dwustronnie zobowiązującą i odpłatną, a tych cech nie posiada czynność prawna w postaci wypłaty dywidendy. Należy podkreślić, że wypłata dywidendy wspólnikom spółki kapitałowej ma charakter jednostronny, nieodpłatny – stanowi ona bowiem świadczenie spółki, jako dłużnika na rzecz wierzyciela, któremu nie towarzyszy zobowiązanie do jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego po stronie otrzymującego dywidendę.

Nieuprawnione byłoby więc utożsamianie wypłaty dywidendy w naturze z jakąkolwiek inną czynnością cywilnoprawną, w szczególności umową sprzedaży, dokonaniem spłaty pożyczki czy zawarcia jakiejkolwiek podobnej umowy o charakterze wzajemnym.

Małgorzata Słomka, doradca podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK