| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy sporządzenie przez firmę zewnętrzną wniosku o dofinansowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

Czy sporządzenie przez firmę zewnętrzną wniosku o dofinansowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

W związku z realizacją określonych celów odpowiednie podmioty mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych. O tym, czy taki wniosek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, decydować będzie kilka czynników.

Określone podmioty w celu uzyskania środków pochodzących z Unii Europejskiej, mogą składać wnioski o przyznanie wskazanych kwot. Często zdarza się, że powierzają one to zadanie odpowiednim, wyspecjalizowanych firmą consultingowym, co wiąże się z koniecznością zapłaty wynagrodzenia za sporządzony wniosek.

Aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, w zależności od okoliczności, muszą zostać spełnione pewne warunki.

Po pierwsze, wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika, być definitywny, bezzwrotny.

Po drugie, dany koszt powinien być bezpośrednio związany z przychodami. Oznacza to, że musi zostać poniesiony, aby uzyskać przychody lub  zachować/ zabezpieczyć źródło przychodów. Wynika to z artykułu 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), dalej ustawa o CIT.

Należy wykazać związek pomiędzy prowadzoną działalnością gospodarczą a poniesionymi wydatkami oraz ich wpływem na osiągane przychody (lub na utrzymanie, zabezpieczenie źródła przychodów).

Koszt wniosku o przyznanie dotacji nie wiąże się bezpośrednio z uzyskanym przychodem. Dotyczy jednak funkcjonowania danego podmiotu (przedsiębiorstwa, spółki itp.), dlatego ma charakter pośredni.

Po trzecie, wykazywanie powyższego związku jest zbędne, jeżeli dany koszt został wymieniony w katalogu wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. W tej sytuacji nie można ich odliczyć przy uiszczaniu podatku dochodowego. Katalog ten został umieszczony w art. 16 ust.1 ustawy o CIT.

Ponadto, w przypadku podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego lub wolontariat, kosztem uzyskania przychodu nie będzie taki wydatek, który został bezpośrednio sfinansowany z dochodów (przychodów) pochodzących ze środków unijnych- koszty kwalifikowane. Dlatego wydatek przeznaczony na sporządzenie wniosku, który został pokryty z własnych środków podatnika (zatem nie objęty dofinansowaniem), może być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Wniosek będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, jeśli będzie spełniał powyższe warunki.

Koszty kwalifikowane

Koszty, które podlegają refundacji ze środków Unii Europejskiej w ramach danego programu są kosztami kwalifikowanymi. Muszą być zatwierdzone przez instytucje odpowiedzialne za obsługę danego programu unijnego. Są niezbędne do prawidłowej realizacji projektu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »