REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od kredytu mieszkaniowego kosztem uzyskania przychodów firmy

Odsetki od kredytu mieszkaniowego kosztem uzyskania przychodów firmy
Odsetki od kredytu mieszkaniowego kosztem uzyskania przychodów firmy
Bolix

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej działalności zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania. Mieszkanie trzeba w tym celu zaliczyć do środków trwałych firmy. Odsetki od kredytu zapłacone do dnia oddania mieszkania (jako środka trwałego) do używania w działalności gospodarczej powiększają jego wartość początkową i będą stanowiły koszt uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne. A odsetki płacone po oddaniu tego środka trwałego do używania mogą być bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Wykorzystywanie mieszkań do prowadzonej działalności gospodarczej to częsta sytuacja. Przedsiębiorcy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia firmy nabyli mieszkania finansując zakup kredytem mają wątpliwości, czy do kosztów podatkowych w PIT mogą zaliczyć odsetki od tego kredytu. Okazuje się, że tak.

Autopromocja

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Koszty uzyskania przychodów

Organy podatkowe do znudzenia przypominają, że na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z tej bardzo ogólnej definicji kosztów organy podatkowe a także sądy wyciągają następujące warunki (wszystkie muszą być spełnione łącznie) dla uznania konkretnego wydatku za koszt uzyskania przychodów:

  • wydatek musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • wydatek nie może znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,
  • wydatek musi być właściwie udokumentowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ten ww. związek przyczynowy między kosztem a przychodem oznacza, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła (czyli w tym przypadku firmy – działalności gospodarczej) tych przychodów.

Podatnik (przedsiębiorca) sam decyduje, jakie wydatki są konieczne jego firmie. Jednak musi być przygotowany na wypadek kontroli podatkowej do wykazania związku przyczynowego poniesionych kosztów z przychodami lub źródłem tych przychodów.

Nie ma wątpliwości, że są kosztem uzyskania przychodów wydatki na nabycie i utrzymanie nieruchomości, w których firma ma siedzibę lub prowadzi działalność.

Odsetki od kredytów i pożyczek w kosztach

Jednak odnośnie zaliczania do kosztów odsetek od kredytu i innych „okołokredtowych” kosztów należy zwrócić uwagę na następujące wyłączenia wskazane w artykule 23 ustawy o PIT.

Art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PITnie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:

  • pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
  • pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 ustawy o PIT – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

  • naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów);
  • odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Z przepisów tych wynika w skrócie, że odsetki od kredytu lub pożyczki są kosztem, jeżeli te odsetki:

- zostały faktycznie zapłacone,

- pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z przychodami,

- nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Nie są natomiast kosztem uzyskania przychodów wydatki na zwrot sumy głównej (kapitału) kredytu lub pożyczki.


Część mieszkania wykorzystywana na biuro firmy

O indywidualną interpretację podatkową w tej kwestii wystąpił pewien przedsiębiorca, który ze swojego (nabytego na kredyt i na współwłasność z narzeczoną) trzypokojowego mieszkania wydzielił jeden pokój, który wykorzystuje do działalności gospodarczej jako biuro firmy. Wydzielony pokój stanowi 18 % całego mieszkania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2018 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.507.2017.1.IF) uznał, że kredyt ma związek ze źródłem przychodów tj. działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, bo dotyczy mieszkania, w którym ta działalność jest prowadzona. Dlatego co do zasady odsetki od tego kredytu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów jeżeli to mieszkanie (lub jego wydzielona część) stanie się formalnie środkiem trwałym tego przedsiębiorcy. Trzeba zatem to mieszkanie (lub jego wydzielona część) wprowadzić do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu rozpoczęcia używania tego mieszkania w działalności. A już od następnego miesiąca można dokonywać odpisów amortyzacyjnych – tj, stopniowo zaliczać wartość tego środka trwałego do kosztów uzyskania przychodów.

Odpisów dokonuje się od tzw. wartości początkowej, którą jest co do zasady cena nabycia środka trwałego (tu: mieszkania).

Zdaniem Dyrektora KIS odsetki od kredytu zapłacone (bez względu na okres za jaki zostały naliczone) przed wprowadzeniem mieszkania lub jego części do ewidencji środków trwałych powiększą wartość początkową tego środka trwałego zgodnie z art. 22g ust. 1 i 3 ustawy o PIT.

Amortyzacja mieszkania przeznaczonego na biuro firmy

Natomiast odsetki od kredytu zapłacone po wprowadzeniu mieszkania do ewidencji środków trwałych, podlegają bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku (takim jak w omawianej interpretacji), gdzie wykorzystywana w działalności jest wydzielona funkcjonalnie cześć mieszkania (np. pokój), to do koszów uzyskania przychodów można zaliczać tylko obliczone proporcjonalnie (procentowo) odsetki od kredytu.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jeżeli zatem pokój wydzielony na biuro firmy stanowi 18% powierzchni mieszkania, to tylko 18% odsetek od kredytu płaconego po rozpoczęciu używania tego pokoju w działalności można zaliczać do kosztów. W takim przypadku do środków trwałych wprowadza się tylko ową część mieszkania, oblicza jej wartość początkową w wysokości 18% wartości całego mieszkania  (powiększonej np. o odsetki od kredytu zapłacone przed rozpoczęciem używania mieszkania w działalności) i od tej wartości ustala wysokość odpisów amortyzacyjnych, które można zaliczać do kosztów podatkowych.

Jeżeli dany środek trwały stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób, to trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Jeżeli mamy do czynienia z mieszkaniem spółdzielczym, to kosztami mogą być także (oczywiście proporcjonalnie obliczone) opłaty dla spółdzielni związane z mieszkaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

REKLAMA