| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Jak opodatkować dochód z usług świadczonych poza terytorium Polski?

Problem opodatkowania usług świadczonych poza terytorium Polski lub UE przez rezydenta obcego państwa, na rzecz spółki zarejestrowanej w Polsce został omówiony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2011 roku, sygnatura II FSK 138/10.

Przeciwnicy takiego stanowiska podają argument, że skoro katalog sytuacji wymienionych w art. 3 nie jest zamknięty i inne dochody mogą podlegać opodatkowaniu, a porozumienie dotyczące podwójnego opodatkowania nie zostało zawarte, to ma zastosowaniu art. 29 ust.1 pkt 5 ustawy o PIT.

Artykuł przewiduje zryczałtowane w wysokości 20% opodatkowanie wymienionych w nim świadczeń również wobec nierezydentów Polski, jeśli zostały one zrealizowane na terytorium RP. Działoby się tak, ponieważ dochody zostałyby osiągnięte przez nierezydenta z tytułu usług świadczonych za granicą, ale na rzecz polskiego podmiotu. Podstawowe znaczenie miałby tutaj fakt, czy rezultat czynności, usługi byłby wykorzystany w Polsce.

Różnica zdań dotyczy kwestii tego, czy dochód został osiągnięty na terytorium RP. Jeśli tak by się stało, to płatnik (odbiorca świadczenia - spółka) byłby zobowiązany odprowadzić podatek - miałaby miejsce sytuacja opisana w art.3 ust 2 a (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Jeśli dochód nie został wypracowany na terytorium RP, powinność potrącenia podatku przestałaby istnieć.

Zgodne jest, że nierezydent nie ma miejsca zamieszkania w Polsce. Punktem spornym jest to, czy przychód został osiągnięty na terytorium RP.

Najczęstsze błędy w PIT-ach

Podatki osobiste

Stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA w omawianym wyroku jednoznacznie stwierdził, że wykonywanie usług na podstawie umowy przez nierezydenta w państwie, w którym ma on miejsce zamieszkania nie będzie opodatkowane. Odbiorca świadczenia nie ma obowiązku odprowadzenia zaliczki na poczet podatku.

Bez znaczenia pozostaje miejsce wypłaty wynagrodzenia oraz fakt, że efekt materialny czynności rezydenta zagranicznego wpłynie na sytuację spółki, która swoją siedzibę ma na terytorium Polski.

Zatem ani art. 3 ust. 2a i 2b ani art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o PIT nie będzie w tym przypadku stosowany.

Sąd zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy sformułowaniem "dochody osiągane" a "dochody wypłacane, pochodzące, otrzymywane z terytorium Polski".

Samo wynagrodzenie jest skutkiem osiągnięcia dochodu, efektem końcowym. Poprzedzają je czynności, które tworzą, ‘pracują’ na uzyskanie dochodu. Czym innym jest terytorium osiągnięcia dochodu, czym innym terytorium źródła wynagrodzenia, na którym widoczny jest rezultat usługi.

Ponadto nie należy utożsamiać w tym wypadku wynagrodzenia otrzymanego na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie umowy zlecenie.

Takie samo stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 23 kwietnia 2010 (II FSK 2144/08).

W wyroku z dnia 5 maja 2010 (II FSK 25/09) roku sąd omówił pojęcie zamiaru stałego pobytu: Subiektywność przesłanki zamiaru stałego pobytu z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w zw. z art. 25 K.c. musi być weryfikowana poprzez konkretne obiektywne zachowanie się osoby fizycznej. Istotne będą tutaj także poza pobytem rodziny, także powiązania gospodarcze z głównym źródłem utrzymania rodziny jakim jest praca wykonywana na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Fakt, że wnioskodawca utrzymuje siebie i rodzinę z dwóch źródeł: umowy o pracę i kontraktu menedżerskiego, obu wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oznacza, że tutaj koncentruje się jego życie osobiste, pozyskiwanie głównych dochodów oraz codzienne zarządzanie interesami ekonomicznymi.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »