| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Nadpłata i jej zaliczanie na poczet zaległości podatkowych

Nadpłata i jej zaliczanie na poczet zaległości podatkowych

W projekcie (z 9 lipca 2014 r.) nowelizacji Ordynacji podatkowej przewidziano rozszerzenie pojęcia nadpłaty oraz zmianę zasad zaliczania nadpłat na poczet zaległości podatkowych. Zmiany te mają obowiązywać od czerwca 2015 roku.

W obecnym stanie prawnym nadpłatę stanowią każdorazowo kwoty nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwoty pobrane przez płatnika nienależnie lub w wysokości wyższej niż należna oraz zapłacone kwoty określone nienależnie lub w wysokości większej od należnej w decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta. Proponowane rozszerzenie zakłada, iż na równi z nadpłatą będą traktowane nienależnie zapłacone odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne oraz inne zaległości wymienione w art. 52 i 52a.

Projektowane zmiany dotyczyć będą także zasad zaliczania nadpłat na zaległości podatkowe. Obecnie nadpłaty zaliczane są przez urząd automatycznie na poczet powstałych zaległości, z dniem powstania nadpłaty.

W nowym brzmieniu przepisów stosowne zaliczenie będzie dokonywane dopiero z dniem złożenia zeznania, deklaracji lub korekty wykazującej nadpłatę. Do tego czasu powstawać będą odsetki od zaległości, zwiększając tym samym obciążenie podatnika i dochody fiskusa.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Z pozoru niewielka zmiana może mieć w praktyce poważne konsekwencje dla tych podatników, u których nastąpi stwierdzenie nadpłaty i zaległości podatkowych powstałych kilka lat wcześniej np. na skutek wykazania sprzedaży na potrzeby podatku od towarów i usług w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku zaliczenie nastąpi dopiero po złożeniu korekty, a więc po tych kilku latach od powstania zaległości, zaś odsetki przez ten okres będą normalnie naliczane.

Zmiany w zakresie nadpłat mają wejść w życie od 1 czerwca 2015 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw

Bartłomiej Kurant, Młodszy Konsultant Podatkowy

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK