W przypadku usług budowlanych (ta sama zasada dotyczy też usług budowlano-montażowych) obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. Wobec tego, przeliczenia na złote należy dokonać po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W Pana przypadku będzie to dzień roboczy, poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeśli została ona wystawiona w terminie.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
reklama
reklama
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 31a ust. 1, art. 19a ust. 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych
Czy w przypadku, gdy faktura zostanie wystawiona w złotych, a na fakturze informacyjnie zostanie zawarta wartość usługi w euro, należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi (data obowiązku podatkowego), czy też możemy zastosować kurs wykazany w zleceniu niebędący kursem z dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego?
Obowiązek przyjmowania kursów walut według zasad wskazanych w art. 31a ustawy o VAT występuje jedynie wówczas, gdy w treści faktury, wartości które są podstawą do ustalenia podstawy opodatkowania, będą wyrażone w walutach obcych. Oznacza to, że informację o cenie wyrażonej w walucie obcej mogą Państwo przeliczyć według dowolnego kursu, jaki ustaliły strony umowy.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 29a ust. 1, art. 31a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM