| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Niniejsza publikacja zawiera odpowiedzi na następujące pytania: Jak przeliczyć kwoty w walucie obcej podane na fakturze wystawionej przed powstaniem obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć kwoty w walucie podane na fakturze wystawionej po powstaniu obowiązku podatkowego? Jak przeliczyć należność za usługi budowlane zapłacone w euro? Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych?

W przypadku usług budowlanych (ta sama zasada dotyczy też usług budowlano-montażowych) obowią­zek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury, czyli nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. Wobec tego, przeliczenia na złote należy dokonać po śred­nim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. W Pana przypadku będzie to dzień roboczy, poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeśli została ona wy­stawiona w terminie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 31a ust. 1, art. 19a ust. 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Według jakiego kursu przeliczyć złote na euro, gdy faktura została wystawiona w złotych

Czy w przypadku, gdy faktura zostanie wystawiona w złotych, a na fakturze informacyjnie zostanie zawarta wartość usługi w euro, należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień wykonania usługi (data obowiązku podatkowego), czy też możemy zastosować kurs wykazany w zleceniu niebędący kursem z dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego?

Obowiązek przyjmowania kursów walut według zasad wskazanych w art. 31a ustawy o VAT występuje jedynie wówczas, gdy w treści faktury, wartości które są podstawą do ustalenia podstawy opodatkowa­nia, będą wyrażone w walutach obcych. Oznacza to, że informację o cenie wyrażonej w walucie obcej mogą Państwo przeliczyć według dowolnego kursu, jaki ustaliły strony umowy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 1, art. 31a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK