| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

Od 1 sierpnia 2017 r. ulegnie zmianie wysokość minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku VAT. Limit ten zostanie obniżony z obecnych 300 zł do 200 zł.

Nowy limit TAX FREE

Zmiany w tym zakresie przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 czerwca 2017 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. 2017 poz. 1248).

Zgodnie z treścią rozporządzenia, wydaną na podstawie art. 130 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, minimalna łączna wartość zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług, wynikająca z dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego przy nabyciu przez niego towarów, począwszy od 1 siepania 2017 r., będzie wynosiła 200 zł.

Nowe rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia  1 kwietnia 2016 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. 2016 poz. 500), które określa minimalną kwotę łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług w wysokości 300 zł. A zatem mamy do czynienie z obniżeniem tego limitu z 300 zł do 200 zł.

Obniżenie kwoty spowodowane jest, jak podkreśla resort finansów, sygnalizowanym negatywnym wpływem podwyższenia z dniem 1 czerwca 2016 r. łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług, na obroty realizowane przez małe, rodzinne firmy uczestniczące w systemie TAX FREE.

Nowy limit nie jest sprzeczny z przepisem art. 147 ust. 1 lit. c dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), w którym dla takich zakupów przewidziana jest kwota przewyższająca 175 euro lub jej równowartość w walucie krajowej. Państwa członkowskie mają jednak możliwość obniżenia tej kwoty, co ma miejsce w przypadku Polski.

System TAX FREE

W świetle przepisów ustawy o VAT prawo do otrzymania zwrotu podatku od towarów usług, zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, mają wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Zatem zwrot podatku może być dokonany jedynie podróżnemu zamieszkałemu w państwie trzecim.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiezie w bagażu osobistym zakupione towary w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu i urząd celny potwierdził wywóz towarów na dokumencie wystawionym przez sprzedawcę.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.
TAX FREE (zwrot VAT dla podróżnych) - zmiana limitu od 1 sierpnia 2017 r.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK