REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT przy nabyciu urządzenia z zagranicy - WNT, a dostawa z montażem

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
VAT przy nabyciu urządzenia z zagranicy - WNT, a dostawa z montażem
VAT przy nabyciu urządzenia z zagranicy - WNT, a dostawa z montażem

REKLAMA

REKLAMA

Nabywanie urządzeń od podatnika z innego kraju UE zazwyczaj jest rozliczane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Inaczej będzie jednakże w przypadku tzw. dostawy z montażem.

WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Autopromocja

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Podstawową przesłanką do rozpoznania WNT jest to, aby towary będące przedmiotem dostawy zostały w jej wyniku wysyłane z innego kraju członkowskiego UE do Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski podatnik VAT, prowadzący działalność przemysłową, nabywa urządzenie produkcyjne od niemieckiego producenta (zarejestrowanego w tym kraju na potrzeby VAT). Zgodnie z warunkami dostawy za transport i rozładowanie urządzenia w siedzibie nabywcy odpowiada sprzedawca. Niemiecki dostawca nie wykonuje jednakże żadnych dodatkowych czynności związanych z montażem urządzenia. W wyniku dokonanej dostawy polski nabywca będzie zobowiązany do rozpoznania WNT.

Warto zauważyć, że rozliczenie w powyższym przykładzie wyglądałoby tak samo, gdyby niemiecki dostawca miał w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce i był w naszym kraju  zarejestrowany na potrzeby VAT. Powyższe okoliczności w żaden sposób nie zmieniają bowiem statusu czynności jako WNT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dostawa z montażem

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów jest w przypadku  towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Powyższy przepis dotyczy dostaw z montażem. Takie dostawy są opodatkowane VAT w miejscu, gdzie towar jest instalowany lub montowany. Tak więc, jeśli montaż towaru ma miejsce w Polsce, to sprzedaż jest opodatkowana w Polsce jako dostaw krajowa. Będzie tak nawet jeśli w wyniku dostawy towar jest sprowadzany z zagranicy. Nabywca nie rozpoznaje więc WNT.

W przypadku dostaw z montażem, istotną kwestią jest określenie kto – dostawca, czy też nabywca - jest podatkiem obowiązanym do rozliczenia podatku dla tej transakcji. W świetle bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a)  dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b)  nabywcą jest:

(...)

- w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana zgodnie z art. 97 ust. 4 (…).

W przypadku większości dostaw (pomijamy w tym miejscu szczególne przypadki) nabywca będzie podatnikiem, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1. dostawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski;

2. dostawca nie jest zarejestrowany w Polsce na potrzeby VAT;

3. nabywca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce.

Polecamy: Biuletyn VAT

W pozostałych sytuacjach rozliczenie podatku z tytułu dostawy z montażem będzie leżało po stornie dostawcy.

Polski podatnik VAT, prowadzący działalność przemysłową, nabywa urządzenie produkcyjne od niemieckiego producenta (zarejestrowanego w tym kraju na potrzeby VAT). Zgodnie z warunkami dostawy dostawca odpowiada nie tylko za transport, ale także za montaż urządzenia w siedzibie nabywcy. Właściwy montaż wymaga fachowej wiedzy oraz znacznego nakładu pracy. Dostawca nie posiada w Polsce dodatkowego stałego miejsca prowadzenia działalności, nie jest także zarejestrowany w naszym kraju na potrzeby VAT.

Dostawa jest traktowana jako dokonana w Polsce. Polski podatek rozliczy jednakże nabywca. Dostawca nie nalicza więc VAT. Nabywca powinien podać podstawę opodatkowania (wartość zapłaconą dostawcy) w poz. 32 deklaracji VAT-7. Obliczony on tej podstawy VAT (według właściwej stawki) zostanie wykazany w poz. 33 deklaracji.


Rozliczenie dostawy z montażem będzie wyglądało inaczej, jeżeli podatnikiem nie będzie nabywca.

Sytuacja jak wyżej, z tym, że niemiecki dostawca jest zarejestrowany na potrzeby VAT w Polsce (posiada tu dodatkowe stałe miejsce prowadzenia działalności). Dostawca wystawi fakturę z doliczonym podatkiem od towarów i usług.

Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA