| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej

Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją działalności spółki cywilnej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych. W umowie spółki figuruje zapis precyzujący, kto w przypadku śmierci każdego ze wspólników wejdzie na ich miejsce do spółki. Czy taka forma zapisu jest wystarczająca, aby w wypadku śmierci podatnika urząd skarbowy uznał, że spółka kontynuuje działalność i nie doszło do jej likwidacji?

Aneks do umowy spółki cywilnej wyrażający intencje wspólników co do ich następców w spółce jest wyrazem akceptacji woli partnera (wspólnika) i jest wystarczającym dokumentem do uznania, że działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej po śmierci jednego ze wspólników jest kontynuowana, a zmienia się wyłącznie skład osobowy spółki.

Porównaj: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego, spółka cywilna powstaje przez zawarcie umowy co najmniej dwóch wspólników.

Przepis art. 872 Kodeksu cywilnego stanowi, iż można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W świetle powyższego należy uznać, że jeżeli wspólnicy podpisali aneks do umowy spółki cywilnej, z którego wynika, kto w wypadku śmierci wspólnika wejdzie na jego miejsce do spółki, śmierć jednego ze wspólników spółki nie będzie oznaczać, że spółka cywilna uległa rozwiązaniu.

W związku z powyższym, przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania.

Zobacz: Jakie skutki podatkowe w VAT i PCC wywoła emisja obligacji przez spółkę

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »