| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy jest konieczny spis z natury po wstąpieniu do spółki spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Czy nie będzie konieczności sporządzenia spisu z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku kiedy, strona prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej dwóch osób fizycznych, a w umowie spółki cywilnej strony ustaliły, że w razie śmierci wspólników, spadkobiercy zmarłych wejdą do spółki w ich miejsce?

W art. 14 ustawy o VAT wskazuje się na faktyczne zaprzestanie przez podatnika podatku VAT wykonywania działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza w rozumieniu tej ustawy to każda działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zobacz: Czy spółka cywilna zmieni NIP po wejściu do niej spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Faktyczne zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej następuje w przypadkach:
1. rozwiązania spółki cywilnej i handlowej niemającej osobowości prawnej (tj. spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo - akcyjnej); podmioty te zaprzestały wykonywania działalności gospodarczej (wykonywania czynności opodatkowanych);
2. zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu; jest on obowiązany do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego;
3. niewykonywania przez podatnika będącego osobą fizyczną czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy.

Rozwiązanie spółki cywilnej następuje z przyczyn przewidzianych w umowie spółki. Z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania w drodze powództwa wytoczonego przeciwko pozostałym wspólnikom. Spółka może ulec rozwiązaniu w przypadku śmierci wspólnika, jeżeli wspólników było dwóch oraz gdy w umowie spółki nie zostało zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika mogą wejść na jego miejsce. W tym przypadku dochodzi również do rozwiązania spółki cywilnej, gdy spadkobiercy nie chcą lub nie mogą wejść w miejsce zmarłego wspólnika. Ponadto dzień ogłoszenia upadłości wspólnika jest także dniem rozwiązania spółki cywilnej (art. 872 - 875 kc).

Interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 marca 2008 r. IP-PP2-443-765/07-2/ASi .

Polecamy: Jakie skutki w VAT wywoła zmiana składu wspólników spółki cywilnej

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK