| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

Warto również zwrócić uwagę na to, że ustawowe zwolnienie zapisane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT jest bardzo niebezpieczne. Ma ono bowiem zastosowanie jedynie wówczas, gdy przy braku prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu (również imporcie/WNT) towar służył wyłącznie działalności zwolnionej.

Zatem jeżeli podatnik wykonuje wyłącznie działalność zwolnioną, ale samochód służył również działalności niepodlegającej VAT, zwolnienia nie zastosuje. Dlatego np. lekarz wykonujący wyłącznie działalność zwolnioną pozbawia się prawa do zwolnienia przy zbyciu samochodu osobowego nabytego bez prawa do odliczenia VAT, jeżeli wykorzystuje go również na potrzeby prywatne. Wobec braku prawa do odliczenia przy nabyciu samochodu nie może zastosować zwolnienia z rozporządzenia.

Na zakończenie warto przestrzec podatników przed potencjalnymi konsekwencjami w PIT braku wymogu używania samochodu przez okres sześciu miesięcy. Dość powszechna jest bowiem praktyka, że osoba fizyczna, która kończy umowę leasingu, nabywa samochód prywatnie i sprzedaje go po sześciu miesiącach. Owszem, obecnie sprzedaż samochód już tego samego dnia będzie bez VAT, ale trzeba rozpoznać przychód ze sprzedaży, nawet jeżeli samochód został kupiony „prywatnie”. Po sześciu miesiącach sprzedaż „prywatnego” samochodu nie wygeneruje przychodu podatkowego! Nie można więc dać się „zmylić” brakiem wymogu sześciu miesięcy w VAT. Trzeba również pamiętać o art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, który w takim przypadku nakazuje korektę odliczonego VAT. Gdy sprzedamy samochód przed rokiem, musimy skorygować cały odliczony VAT.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

RADOSŁAW KOWALSKI

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK