| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak korzystać z ulgi na złe długi

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Podatnicy VAT mogą skorygować podatek należny w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, a stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Nie jest to łatwe, gdyż skorzystanie z tego uprawnienia uzależnione jest od spełnienia szeregu rygorystycznych warunków.

VI Dyrektywa
 
Warto podkreślić, że unijna VI Dyrektywa regulująca zasady związane z podatkiem od towarów i usług przewiduje możliwość wprowadzenia przepisów o złych długach w art. 11 dział C ust. 1. Dyrektywa stanowi, że w przypadkach anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego czy też częściowego niewywiązania się z płatności podstawa opodatkowania będzie stosownie obniżona na warunkach, które zostaną określone przez państwa członkowskie. Jednakże w przypadku całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności, państwa członkowskie mogą uchylić się od zastosowania wspomnianego postanowienia dyrektywy.
WAŻNE
Ulga na tzw. złe długi została wprowadzona 1 czerwca 2005 r., gdy weszła w życie większość przepisów obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dodano do niej wtedy nowy rozdział poświęcony rozliczaniu podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności
 
Dwa artykuły
 
Ulgi na złe długi dotyczy, jak już wspomnieliśmy, nowy rozdział 1a w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT). Składa się on z dwóch artykułów: art. 89a oraz 89b. Pierwszy z nich – art. 89a – reguluje kwestie związane z korektą podatku przez wierzyciela. Z kolei art. 89b dotyczy korekty podatku przez dłużnika.
 
Tylko niektóre długi
 
Zanim przystąpimy do omówienia unormowań zawartych w art. 89a-89b ustawy o VAT, warto zwrócić uwagę na to, jakich wierzytelności dotyczą wspomniane przepisy.
Otóż, jak już wspomnieliśmy, ulga na złe długi została wprowadzona przez ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756). Zgodnie z nią, przepisy art. 89a i art. 89b mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie tej właśnie ustawy. Regulacja ta zawarta jest w art. 8 ustawy nowelizującej. A jak już zaznaczyliśmy, przepisy wspomnianych artykułów określających ulgę na złe długi zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2005 r. Fakt ten powinni brać pod uwagę podatnicy zamierzający skorzystać z ulgi na złe długi.
 
Koszty uzyskania przychodów
 
Regulacje zawarte w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT dają podatnikowi możliwość skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne.
Chodzi o wierzytelności stanowiące koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych. Korekta dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. W art. 89a ust. 1 ustawy o VAT mowa jest o wierzytelnościach stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepisy te zawarte są w:
• ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT),
• ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK