| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Na podstawie umowy cywilno-prawnej zawartej z inną firmą podatnik od 1 września 2004 r. wykonuje usługi w zakresie pełnienia funkcji inspektora robót drogowych, bezpośrednio realizując cel programu finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Spójności. Czy uzyskane dochody w związku z realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ IZBY

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj. dochody otrzymane przez podatnika pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznej zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych. W omawianym przypadku przesłanka taka nie zachodzi.

Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PIT.

Zatem prawo do zwolnienia z opodatkowania przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie ma zastosowania do otrzymanego dofinansowania na realizację projektu Zarządzanie i nadzór nad budową autostrady A-2 Konin - Łódź, odcinek Konin - Dąbie nr 2004/PL/16/C/PT/001-3. Dofinansowanie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód z działalności gospodarczej.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 24 kwietnia 2007 r., nr PD2-4151-51/06


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
JOANNA BIELEWICZ, doradca podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Zastosowanie powołanego w sprawie zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest przy spełnieniu dwóch warunków: pochodzenie środków z programów pomocowych i bezpośrednie realizowanie programu finansowanego ze środków pomocowych, przy czym zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Izba skarbowa niesłusznie stwierdziła, że otrzymywana pomoc nie pochodzi ze środków pomocowych, jako że są to środki pożyczone z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. Środki pomocowe nie powinny stanowić źródła wtórnego finansowania budżetu państwa, a sposób rozdysponowania środków pomocowych nie zmienia ich pierwotnego źródła pochodzenia, którym są programy pomocowe (potwierdza to m.in. wyrok WSA w Krakowie, sygn. akt I SA/Kr 1555/06). W wydanej decyzji organ pominął jednak interpretację drugiego z warunków, a ten nie został spełniony.


Przygotowała Ewa Matyszewska


Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 185/2007 z dnia 2007-09-24

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK