| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwentaryzacja i zakończenie roku

Inwentaryzacja i zakończenie roku

Listopad i początek grudnia to ostatni moment, w którym przedsiębiorcy powinni zacząć przygotowywać się do inwentaryzacji. Konieczne jest m.in. zebranie odpowiedniej dokumentacji. Jednak w praktyce często pojawiają się sytuacje, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wycenić remanent lub jak spis ująć w dokumentacji. W związku z tym przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w zakresie inwentaryzacji i zakończenia roku i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Przekazanie towarów handlowych po zmarłym przedsiębiorcy do dalszej działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W związku ze śmiercią męża przedsiębiorcy, który był czynnym podatnikiem VAT, podatniczka zamierza przekazać zięciowi towary handlowe nabyte przez męża dla celów działalności gospodarczej. Czy przekazanie towarów będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy powinno odbyć się na podstawie faktury VAT w cenach netto, zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Regulacje ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) nie precyzują wprost skutków prawnych związanych ze śmiercią podatnika VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 7 ustawy o VAT, zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny. W związku z tym następca prawny zmarłego podatnika jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z, na podstawie którego nastąpi wykreślenie podmiotu z rejestru podatników VAT.

Podatniczka zamierza przekazać towary handlowe zakupione przez męża dla celów działalności gospodarczej zięciowi. Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 art. 15 ustawy o VAT, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W konsekwencji przekazanie towarów handlowych nie będzie posiadało znamion prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem ma ono odbyć się jednorazowo. Tak więc przekazując towary handlowe, podatniczka nie wystąpi w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto w związku z tym, że w omawianym przykładzie podatniczka nie wystąpi w charakterze podatnika VAT, to takie przekazanie nie może zostać udokumentowane fakturą VAT.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 30 stycznia 2006 r. (nr PP/443-196-2/05).


OPINIA

 

ROBERT ZAJDER

ekspert podatkowy, Instytut Sobieskiego

Spadkobiercy podatnika przejmują określone prawa i obowiązki spadkodawcy, co oznacza m.in., że zobowiązani są do rozliczenia, jak to miało miejsce w tym przypadku, należnego VAT wynikającego z prowadzonej przez zmarłego podatnika działalności gospodarczej. Pomimo tego, że pod względem formalnym słuszne jest nienakładanie na spadkobierców obowiązku bycia podatnikiem VAT po zmarłym spadkodawcy, to sytuacja taka może prowadzić do konieczności mniej korzystnego pod względem finansowym rozliczenia VAT z likwidowanej i objętej remanentem likwidacyjnym działalności gospodarczej. Może to dotyczyć np. środków trwałych objętych remanentem likwidacyjnym. Okazać się może, że wartość środków trwałych będąca podstawą rozliczenia VAT w ramach remanentu likwidacyjnego jest wyższa niż cena, jaką mógłby uzyskać podatnik z jej sprzedaży. Nawet czasowo ograniczona kontynuacja działalności gospodarczej przez spadkobiercę może okazać się bardziej korzystna niż jej automatyczna likwidacja.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »