| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się na PIT-36L

Jak rozliczyć się na PIT-36L

Celem sporządzenia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza PIT-36L jest rozliczenie się z fiskusem z dochodu lub straty poniesionej przez podatnika opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok formularz PIT-36L po raz pierwszy ma zastosowanie do podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Uprawnieni podatnicy

W poprzednich latach zeznanie roczne na druku PIT-36L składali wyłącznie podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Obowiązek złożenia zeznania rocznego na formularzu oznaczonym tym symbolem począwszy od rozliczeń za 2007 rok został jednak rozszerzony o nową grupę podatników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami PIT-36L składają również podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej opodatkowani według stawki liniowej. Wyjaśnijmy, że w ubiegłym roku podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg, po raz pierwszy mogli wybrać sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach podatku liniowego. Uprawnienie to przyznała im nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

Rozliczenie w oparciu o stawkę 19 proc. jest uzależnione od powiadomienia przez podatnika właściwego urzędu skarbowego o wyborze takiej formy opodatkowania. Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązani są to zrobić wraz z jej rozpoczęciem lub do 20 stycznia roku podatkowego. Natomiast dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej ustawodawca określił ten termin na 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. W ubiegłym roku w związku z późnym wejściem w życie nowelizacji podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej mogli jednak dokonać wyboru opodatkowania według stawki liniowej do 20 stycznia 2007 r. W efekcie podatnicy, którzy w tym terminie zdążyli wybrać opodatkowanie na zasadach podatku liniowego w oparciu o stawkę 19-proc., do 30 kwietnia 2008 r. mają obowiązek złożyć zeznanie obejmujące prowadzoną działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej na formularzu PIT-36L.

Termin złożenia zeznania

Obowiązek złożenia zeznania podatkowego oznaczonego symbolem PIT-36L wynika z art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy. Przepis ten stanowi, że w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) opodatkowanego według 19-proc. stawki liniowej. Jeżeli ostatni dzień terminu złożenia zeznania przypada na sobotę lub dzień wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W tym roku ostatni dzień terminu przypada w dniu roboczym. Termin złożenia zeznania podatkowego za 2007 rok upływa w środę 30 kwietnia 2008 r.

Podatnicy, którzy w Polsce podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nie mają na terytorium kraju miejsca zamieszkania), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski, a zamierzają opuścić terytorium kraju przed 30 kwietnia 2008 r., są obowiązani złożyć zeznanie podatkowe przed terminem opuszczenia terytorium Polski.

Zeznanie podatkowe można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania nadanego listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. Wysłane w ten sposób zeznanie podatkowe zostanie zatem uznane za złożone w terminie, nawet jeśli dotrze do urzędu po 30 kwietnia 2008 r. Urząd skarbowy przyjmie bowiem za dzień wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania datę stempla pocztowego. Trzeba jednak pamiętać, że aby skorzystać z przywileju zachowania terminu, zeznanie trzeba wysłać listem poleconym nadanym na poczcie publicznej. Domniemanie zachowania terminu nie będzie miało zastosowania, jeżeli podatnik skorzysta z usług operatora prywatnego czy też prywatnej firmy kurierskiej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK