| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Brak podpisu sprzedawcy samochodu na deklaracji PCC-1

Kupiłem od osoby fizycznej samochód na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. W umowie zobowiązałem się do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mam jednak problem z uzyskaniem na deklaracji podpisu zbywcy. Czy prawidłowo postąpię płacąc podatek i składając deklarację bez podpisu zbywcy?

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Jeżeli podatnik dokona zapłaty podatku, to nawet w przypadku złożenia deklaracji podatkowej bez podpisu drugiej strony czynności, zobowiązanie podatkowe wygasa.
W przypadku gdy deklaracja podatkowa jest podpisana tylko przez jedną stronę czynności cywilnoprawnej i uzyskanie podpisu drugiej strony jest utrudnione, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację bez tego podpisu. Dokonanie zapłaty podatku, nawet w przypadku złożenia deklaracji podatkowej bez podpisu drugiej strony czynności, powoduje, że zobowiązanie podatkowe wygasa.
Obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach danej czynności cywilnoprawnej. Każdy podatnik, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, jest obowiązany bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Wzór deklaracji PCC-1 określa załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych. Co do zasady, deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych powinna być podpisana przez wszystkich podatników, ponieważ wymieniony art. 10 ust. 1 ustawy wyznacza podmiotowy zakres postępowania podatkowego (wszystkie strony umowy cywilnoprawnej są stronami postępowania w sprawach podatku). Z tego względu każdy z podatników ma zarówno prawo, jak i obowiązek uczestniczyć we wszystkich istotnych czynnościach postępowania przed organami podatkowymi w zakresie ciążącego na nim zobowiązania podatkowego.
Jeżeli deklaracja podatkowa jest podpisana tylko przez jedną stronę czynności cywilnoprawnej, to powinna ona złożyć w urzędzie skarbowym deklarację bez podpisu drugiej strony.
Urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających powinien we własnym zakresie doprowadzić do usunięcia nieprawidłowości w deklaracji (np. wezwać drugą stronę do złożenia podpisu).
Paweł Kosiacki
Podstawy prawne
• ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 123, poz. 1291
• rozporządzenie Ministra Finansów z 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 108, poz. 1153; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 146, poz. 1419


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK