| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak traktować podatkowo koszty uzyskania kredytu inwestycyjnego

Jak traktować podatkowo koszty uzyskania kredytu inwestycyjnego

Nasza spółka stara się o uzyskanie znaczącego kredytu na realizację inwestycji. Bank zażądał, by do wniosku o kredyt załączona była opinia niezależnego konsultanta, który przeanalizuje opłacalność budowy. Koszt usługi konsultanta pokrywamy my. Czy koszty tej opinii stanowią dla nas bezpośrednio koszt uzyskania przychodu?

RADA
Nie, spółka nie może zaliczyć wydatków związanych z uzyskaniem kredytu inwestycyjnego bezpośrednio w koszty podatkowe. Koszty usług konsultanta, stanowiące warunek udzielenia tego kredytu, będą składnikiem wartości początkowej środka trwałego. Zaliczenie ich w koszty uzyskania przychodu będzie zatem następować poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne.
UZASADNIENIE
Koszty uzyskania kredytu inwestycyjnego są kosztami inwestycji. Tymczasem do kosztów podatkowych nie zalicza się odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie jej realizacji (art. 16 ust. 1 pkt 12 updop). Ich rozliczenie następuje za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się zaś cenę ich nabycia albo koszt ich wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 16g ust. 4 updop). Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Opłata za usługi konsultanta mieści się w pojęciu „inne koszty” oraz stanowi wydatek poniesiony w bezpośrednim związku z wytworzeniem środka trwałego i powiększający jego wartość początkową, tak jak np. wymienione w ustawie prowizje. Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Gdańsku w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 21 lipca 2005 r. (sygn. BI/005-1174/04).

• art. 16 ust. 1 pkt 12, art. 16g ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »