| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką opodatkowane są usługi wykonywane w Czechach na ruchomym majątku rzeczowym

Jaką stawką opodatkowane są usługi wykonywane w Czechach na ruchomym majątku rzeczowym

Jesteśmy agentami handlowymi firmy portugalskiej, na rzecz której świadczymy usługi związane z montażem i naprawą maszyn do przerobu złomu. Do tej pory otrzymywaliśmy od tej firmy części niezbędne do napraw, ale nie płaciliśmy za nie. Teraz wystawimy firmie portugalskiej fakturę za montaż i uruchomienie maszyny w Czechach. Czy mieliśmy prawo księgować te faktury jako kosztowe, skoro skompensujemy je dopiero teraz fakturą za usługę? Jaką stawkę VAT przyjąć za wykonanie usługi w Czechach?

RADA
Wydatki udokumentowane fakturą otrzymaną od portugalskiego kontrahenta nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu w momencie jej otrzymania. Świadczone przez Państwa usługi podlegają opodatkowaniu w Czechach według obowiązującej w tym Państwie stawki 19%.
UZASADNIENIE
Z treści pytania wynika, że świadczą Państwo na rzecz portugalskiej firmy usługi montażu i naprawy maszyn. Jednocześnie z pytania zdaje się wynikać, że należności za nabywane od portugalskiej firmy części niezbędne do napraw kompensowane są z należności za wykonywane przez Państwa usługi.
Aczkolwiek nie wskazaliście Państwo, czy rozliczacie się metodą kasową czy memoriałową, w obu przypadkach wydatki dokumentowane fakturą otrzymywaną od portugalskiego kontrahenta nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w momencie jej otrzymania. Wydatki te staną się kosztem dopiero w momencie dokonania potrącenia (w przypadku metody kasowej) lub w momencie uzyskania przychodu z tytułu wykonania przedmiotowej usługi (w przypadku metody memoriałowej).
ZAPAMIĘTAJ
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym podlegają opodatkowaniu w miejscu ich faktycznego świadczenia, według tamtejszych przepisów podatkowych.
Pragnę wyjaśnić, że miejsce świadczenia usług, o których mowa w pytaniu (usług na ruchomym majątku rzeczowym), ustala się według miejsca ich faktycznego świadczenia (por. art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w Czechach (według obowiązującej w tym państwie stawki 19%). Oznacza to również, że najprawdopodobniej są Państwo obowiązani do rejestracji w tym państwie jako podatnik VAT (chyba że jako podatnik czeski zarejestrowany jest portugalski kontrahent) celem rozliczenia podatku VAT.

• art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »