| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy umorzone odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca są przychodem

Czy umorzone odsetki od pożyczki udzielonej przez udziałowca są przychodem

Na mocy ugody spółka uzyska umorzenie odsetek od pożyczki udzielonej jej przez udziałowca będącego również spółką kapitałową. Czy umorzenie tych odsetek będzie stanowić przychód dla spółki i czy umorzone odsetki będą kosztem uzyskania przychodu u udziałowca?

Odsetki od pożyczki: Umorzone odsetki nie są przychodem. Z drugiej strony u udziałowca – pożyczkodawcy umorzone odsetki nie będą kosztem uzyskania przychodu.
Przychodem jest m.in. wartość umorzonych zobowiązań (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a upodp).
Odsetki są ubocznym świadczeniem w stosunku do zobowiązania, jakim jest spłata pożyczki. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują powstanie przychodu z odsetek tylko w przypadku ich otrzymania (art. 12 ust. 4 pkt 2 upodp). Przychodem zaś nie są odsetki naliczone. A zatem również umorzenie odsetek nie powinno powodować powstania przychodu.
Istnieje jednak ryzyko, że organy podatkowe uznają, iż spółka dysponowała nieodpłatnie środkami z pożyczki od udziałowca. Powinna zatem ustalić przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia odpowiadający rynkowej wysokości odsetek od kredytów. Moim zdaniem umorzenie odsetek na podstawie ugody, jako czynność cywilnoprawna, powinno wykluczać takie ryzyko (warto zatem przed zawarciem ugody uzyskać wiążącą interpretację właściwego dla podatnika urzędu skarbowego).
Z drugiej strony u udziałowca umorzone odsetki nie będą kosztem uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 44 a contrario). Kosztem mogą być umorzone wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne. Naliczone odsetki natomiast nie mogły być zaliczone do przychodów należnych, przychód powstaje bowiem dopiero w momencie ich otrzymania (art. 12 ust. 4 pkt 2 updop).
Przychód z naliczonych odsetek powstaje dopiero w chwili ich otrzymania.
Nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).
A zatem w przypadku umorzenia odsetek od pożyczki u dłużnika powstanie przychód, a jednocześnie nie zaistnieje koszt uzyskania u wierzyciela, który w tym przypadku jest udziałowcem dłużnika.
Można uniknąć tego ryzyka, gdyby należności z tytułu odsetek zostały wniesione do spółki aportem. Wówczas u dłużnika nie zaistniałby przychód z tego tytułu, ponieważ na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 updop nie zalicza się do przychodów kwot otrzymanych na podwyższenie kapitału zakładowego spółki.
Krzysztof Wieluński
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »