| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Pomoc w zakresie rozliczania VAT na terenie UE

Pomoc w zakresie rozliczania VAT na terenie UE

Jesteśmy firmą transportową świadczącą usługi transportu wewnątrzunijnego i międzynarodowego. Mamy polski numer NIP UE. Z tytułu świadczenia usług transportu wewnątrzunijnego z Niemiec na Litwę na zlecenie kontrahenta niemieckiego, który podał nam niemiecki NIP, musimy zapłacić podatek od wartości dodanej w Niemczech. Jak i skąd możemy uzyskać pomoc w tym zakresie?

Z treści pytania wynika, że świadcząc usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, zostali Państwo zobowiązani do zapłacenia podatku od wartości dodanej na terenie jednego z państw członkowskich UE.
W takiej sytuacji bardzo pomocna może być instytucja przedstawiciela podatkowego. Instytucja ta została wprowadzona w celu ułatwienia prowadzenia rozliczeń podatkowych i skuteczniejszej kontroli w zakresie VAT. Ponadto podstawą wprowadzenia pojęcia przedstawiciela było założenie, że nie każdy przedsiębiorca (podatnik) działający na terenie danego kraju ma obowiązek samodzielnego rozliczania podatku lub zakładania oddzielnego podmiotu. Istotą przedstawicielstwa podatkowego jest przede wszystkim pełnienie obowiązków podatnika w zakresie składania deklaracji oraz prowadzenia wszelkiej dokumentacji związanej z prawidłowym rozliczeniem VAT.
Przepisy prawa wspólnotowego nie zawierają obowiązku ustanowienia przedstawiciela dla podatników z terytorium UE. Na podstawie art. 21 ust. 2 VI Dyrektywy VAT, jeżeli osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest podatnik nieposiadający siedziby na terytorium kraju (w omawianym przypadku w Niemczech), państwa członkowskie mogą wyrazić zgodę na ustanowienie przez niego przedstawiciela podatkowego jako osoby zobowiązanej do zapłaty podatku. Zastosowanie tego rozwiązania możliwe jest na warunkach i zgodnie z procedurą określoną przez każde państwo członkowskie UE. Ponadto dyrektywa dopuszcza możliwość ustanowienia przedstawiciela, jeżeli czynność opodatkowaną VAT wykonuje podatnik nieposiadający siedziby na terenie kraju (tzn. Niemiec) oraz nie istnieje porozumienie z krajem, w którym podatnik posiada siedzibę (tzn. w Polsce), dotyczące pomocy określonej w dyrektywach UE i rozporządzeniu Rady UE nr 218/92 z 27 stycznia 1992 r. w sprawie współpracy administracyjnej w zakresie podatków pośrednich.
Jeżeli chcieliby Państwo skorzystać z możliwości ustanowienia przedstawiciela podatkowego, to należałoby skontaktować się z kancelarią podatkową (spółką doradztwa podatkowego) mającą siedzibę na terenie Niemiec lub z jej oddziałem w Polsce.
Mogą też Państwo uzyskać informacje w Ministerstwie Finansów Republiki Federalnej Niemiec: Bundesministerium der Finanzen, Referat Presse und Information, 11016 Berlin fax: 0 30 22 42 – 32 60, strona Ministerstwa Finansów: www.bundesfinanzministerium.de, strona administracji podatkowej: www.bff--online.de.
Adam Czekalski
Podstawa prawna:
art. 21 ust. 2 VI Dyrektywy VAT z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »