| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę parkingową

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę parkingową

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę hotelową? Czy można odliczyć VAT z faktury za hotel, na której wykazano usługę parkingową, bez wskazania numeru rejestracyjnego samochodu?

RADA
Nie można odliczyć VAT naliczonego za usługę hotelową. Można odliczyć VAT z faktury, na której wykazano usługę parkingową, bez wskazywania na niej numeru rejestracyjnego samochodu.

UZASADNIENIE
Ustawa o VAT wprowadza ograniczenie w odliczaniu VAT z faktur dokumentujących zakup przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Ograniczenie to nie dotyczy przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład tej usługi, opodatkowanej na zasadach innych niż metodą marży, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne – albo jedne i drugie – oraz nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. W związku z powyższym, nie może Pani odliczyć podatku VAT naliczonego od usługi hotelowej, chyba że świadczy Pani którąś z wymienionych usług.
ZAPAMIĘTAJ
Co do zasady, nie można obniżać podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup usług noclegowych i gastronomicznych.
Odmiennie przedstawia się kwestia odliczenia podatku naliczonego od usługi parkingowej. Co do zasady, nie ma przeciwwskazań do takiego odliczenia. Wiele jednak zależy od sposobu rozliczania takiej usługi przez hotel. W praktyce mogą wystąpić dwa przypadki. W pierwszym z nich hotel nie będzie wyodrębniał poszczególnych usług świadczonych dla klientów – takich jak np. parking, basen kryty, sauna – ponieważ dla hotelu stanowią one integralną część usługi hotelowej i są opodatkowane taką samą stawką jak usługa hotelarska. W drugim przypadku, gdy ww. usługi są świadczone za dodatkową odpłatnością lub na rzecz osób niekorzystających z usługi noclegowej, powinny być wyodrębniane na fakturze i opodatkowane stawką dla nich właściwą.
W pytaniu mamy do czynienia z drugim z przypadków, kiedy na fakturze wystawionej przez hotel obok opłaty za usługę noclegową wyszczególniono inne usługi, takie jak m.in. usługa parkingowa. W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby odliczyć VAT naliczony od tego typu usługi. Dla prawa do odliczenia nie będzie miał również znaczenia fakt, że na fakturze nie podano numeru rejestracyjnego samochodu. Żaden przepis nie nakazuje umieszczania na fakturze za usługę parkingową numeru rejestracyjnego samochodu. Taki obowiązek dotyczy jedynie faktur dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych.

• art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
specjalista w zakresie VAT


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »