| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak oświadczenia wspólnika pozbawia spółkę prawa do prowadzenia księgi

Czy brak oświadczenia wspólnika pozbawia spółkę prawa do prowadzenia księgi

Jesteśmy spółką jawną. W spółce jest trzech wspólników. Spółka jawna za rok 2006 nie osiągnęła przychodów, które zgodnie z ustawą o rachunkowości obligują ją do prowadzenia ksiąg handlowych w roku 2007. W związku z tym dwóch wspólników 20 stycznia 2007 r. złożyło do urzędu skarbowego zawiadomienie o przejściu na podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Okazało się jednak, że trzeci wspólnik nie złożył takiego zawiadomienia. Czy niezłożenie zawiadomienia przez jednego ze wspólników pozbawia spółkę prawa do prowadzenia w roku 2007 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

RADA

Tak. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego o przejściu na księgę przez jednego ze wspólników pozbawia spółkę prawa do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w 2007 r. Spółka jawna byłaby uprawniona do prowadzenia tej księgi ze względu na nieprzekroczenie limitu przychodów, jeśli zawiadomienie o przejściu na tę uproszczoną formę ewidencji złożyliby w terminie wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według ich miejsca zamieszkania.

UZASADNIENIE

Osoby fizyczne i spółki tych osób (cywilna, jawna, partnerska) na podstawie art. 24a ust. 1 updof mogą prowadzić ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych. Powinna ona być prowadzona w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Kwestię obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez te podmioty reguluje art. 24a ust. 4 updof. Na podstawie tego przepisu obowiązek ten dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody z działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Przypomnijmy, że limit przychodów wynikający z tych przepisów, obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych, został ustalony na poziomie 800 000 euro.

Należy podkreślić, że spółka jawna osób fizycznych może prowadzić księgi rachunkowe również od początku następnego roku podatkowego, jeżeli przychody te za poprzedni rok podatkowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości (czyli niższe niż równowartość 800 000 euro). W tym przypadku wspólnicy spółki przed rozpoczęciem roku podatkowego są obowiązani do zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.

Powyższy przepis daje zatem możliwość wyboru podatkowej księgi przychodów i rozchodów, o ile uzyskane przez spółkę przychody za poprzedni rok podatkowy były nisze od równowartości kwoty 800 000 euro.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »