| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Oczywiście, rzeczywistą proporcję można obliczyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Mimo tego, w trakcie roku przedsiębiorca i tak może rozliczać VAT związany ze sprzedażą mieszaną. Wówczas współczynnik określa szacunkowo. Sposób określenia szacunku zależy od tego, jak długo prowadzona jest sprzedaż mieszana oraz jaki przychód osiąga firma.

Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT

INFORAKADEMIA poleca: Należyta staranność w VAT

1. Ustalanie proporcji dla firm, które zaczynają działalność lub osiągają obrót do 30 000 zł rocznie

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają sprzedaż mieszaną nie są w stanie określić dokładnej proporcji opierając się na jakichkolwiek danych, ponieważ jeszcze ich nie posiadają. Proporcję ustalają więc na podstawie własnego szacunku. Zastosowany współczynnik należy uzgodnić z urzędem skarbowym, któremu firma podlega jeśli chodzi o VAT i w tym celu najlepiej skontaktować się z tym urzędem.

W taki sam sposób, czyli szacunkowo, proporcję ustalają firmy, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 30 000 zł.

2. Ustalenie proporcji dla firm, które kontynuują działalność i osiągają obrót powyżej 30 000 zł rocznie

Nieco inaczej jest w przypadku ustalania proporcji dla firm, które kontynuują działalność i osiągają obrót powyżej 30 000 zł rocznie. Taka firma w danym roku podatkowym stosuje taki sam współczynnik, jaki rzeczywiście uzyskała w poprzednim roku podatkowym.

Jak rozliczać VAT przy sprzedaży mieszanej?

Jak zostało wcześniej opisane, prowadzenie sprzedaży mieszanej wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniego podziału wydatków na 3 grupy. Każda z tych grup daje inne prawa rozliczania VAT i należy je zastosować sporządzając deklarację VAT.

Wydatki dotyczące obu działalności, są tymi kosztami, których jednoznacznie nie da się przypisać do działalności opodatkowanej lub zwolnionej. Są to zazwyczaj koszty dotyczące działalności całej firmy, takie jak telefon, Internet, usługi księgowe czy wynajem biura lub gabinetu. Te wydatki rozlicza się według proporcji ustalonej zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Aby prawidłowo obliczyć podatek VAT, w deklaracji wpisuje się cały wydatek, ale VAT rozlicza się tylko w części obliczonej według przyjętego współczynnika. Nie ma obowiązku wykazywania w deklaracji kwot wydatków związanych ze sprzedażą zwolnioną, która nie daje możliwości odliczenia VAT.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 05.09.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?
Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK