| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC przez biuro rachunkowe nie zależy od miejsca prowadzenia ksiąg

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC przez biuro rachunkowe nie zależy od miejsca prowadzenia ksiąg

Czy prowadząc jako biuro rachunkowe księgi handlowe firmy w jej siedzibie i za pomocą programu stanowiącego jej własność, mam obowiązek ubezpieczyć się od OC?

RADA

Obowiązek zawarcia przez biuro rachunkowe ubezpieczenia OC wynika z możliwości wyrządzenia jednostce przez biuro rachunkowe szkody w związku z prowadzoną działalnością. Dla celów ubezpieczenia OC nie ma znaczenia, w jakim miejscu i z wykorzystaniem jakiego sprzętu biuro świadczy usługi. Dlatego biuro rachunkowe prowadzące księgi handlowe za pomocą programu spółki i w jej siedzibie ma obowiązek ubezpieczyć się od OC.

UZASADNIENIE

Biuro rachunkowe, jako podmiot uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalności, tj. w zakresie:

- prowadzenia ksiąg rachunkowych,

- wykonywania doradztwa podatkowego.

Biura rachunkowe, prowadząc księgi rachunkowe, często wykonują jednocześnie niektóre czynności doradztwa podatkowego, wymienione w art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym, w postaci:

- prowadzenia ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie,

- sporządzania zeznań, deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie,

- udzielania podatnikom, płatnikom i inkasentom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych.

Może się jednak zdarzyć, że biuro rachunkowe świadczy wyłącznie usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wtedy może ubezpieczeniem OC objąć tylko tę działalność.

W praktyce jednak rzadko zdarzają się takie sytuacje, ponieważ biura rachunkowe prowadzące jednostkom księgi rachunkowe również sporządzają im zeznania i deklaracje podatkowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie OC suma gwarancyjna ubezpieczenia OC jest uzależniona od przedmiotu działalności podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących czynności doradztwa podatkowego, i wynosi równowartość w złotych:

15 000 euro - przy wykonywaniu działalności usługowej w zakresie:

> prowadzenia ksiąg rachunkowych,

> doradztwa podatkowego;

10 000 euro - przy wykonywaniu wyłącznie działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych;

5000 euro - przy wykonywaniu wyłącznie działalności usługowej w zakresie doradztwa podatkowego.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według kursu średniego NBP, ogłoszonego po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, w którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC.

W 2007 r. pierwszy ogłoszony przez NBP średni kurs euro wyniósł 3,8279 PLN/EUR - na podstawie tabeli nr 1/A/NBP/2007 z 2 stycznia 2007 r.

Zatem równowartość w złotych sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC wynosi:

57 418,50 zł - przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego,

38 279 zł - przy prowadzeniu wyłącznie ksiąg rachunkowych,

19 139,50 zł - przy prowadzeniu wyłącznie czynności doradztwa podatkowego.

UWAGA!

Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania działalności.

Za niezawarcie umowy ubezpieczenia OC grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

W obecnym stanie prawnym obowiązek ubezpieczenia OC nie powstaje w przypadku prowadzenia spraw kadrowo-płacowych oraz wykonywania rozliczeń wraz ze sporządzaniem deklaracji do ZUS.

- art. 79 pkt 6-7, art. 80a ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- rozporządzenie Ministra Finansów z 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 61, poz. 537

- rozporządzenie Ministra Finansów z 4 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe - Dz.U. Nr 211, poz. 2065

- art. 2 ust. 1 ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 218, poz. 1592

Joanna Gawrońska

biegły rewident

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »