REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

6 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa sumująca dorobek ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej w zakresie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce. 1 maja 2014 r. minęła bowiem 10 rocznica wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Konferencja jest organizowana przez prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Autopromocja

Konferencja odbędzie się w Warszawie w Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28.

Patronem medialnym Konferencji jest Infor.pl.

Zapisz się na nasz newsletter

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PROGRAM KONFERENCJI

Godz. 9:30-10:30 - Rejestracja uczestników Konferencji

 

Godz.10:30-10:45 - Uroczyste otwarcie Konferencji

prof. dr hab. Krzysztof Rączka, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW,

 

Godz. 10:45-11:15 - Podatki a patriotyzm - wykład inauguracyjny

prof. dr hab. Jan Głuchowski (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)

 

Godz. 11:15-12:15 - Sesja I: Ocena procesu harmonizacji podatków pośrednich

Prowadzący sesję: dr Krzysztof Radzikowski (doradca podatkowy)

 

Dyskusja panelowa z udziałem:

prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych),

prof. dr hab. Cezarego Kosikowskiego (Uniwersytet w Białymstoku),

prof. dr hab. Wiesława Czyżowicza (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

 

Godz. 12:15-12:30 - Przerwa kawowa

 

Godz. 12:30-14:30 - Sesja II: 10 lat zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - próba oceny

Prowadzący sesję: prof. dr hab. Elżbieta Chojna-Duch (Uniwersytet Warszawski)

 

Dyrektywy podatkowe UE i orzecznictwo TSUE w systemie prawa obowiązującego na terytorium Polski - dylematy de lege lata i de lege ferenda. Wybrane problemy teoretycznoprawne na przykładzie podatku od towarów i usług, dr Krzysztof Radzikowski (doradca podatkowy)

Klauzula standstill a harmonizacja podatku od wartości dodanej w UE, mgr Jakub Chowaniec (doktorant, Uniwersytet Warszawski)

Status prawny i (pierwsze) zasiedlenie nieruchomości a opodatkowanie podatkiem od towarów usług transakcji ich dotyczących, Agata Czerniak (studentka V roku, Uniwersytet Warszawski)

Benchmarking systemów podatkowych w kontekście podatku od wartości dodanej, mgr Anna Rutkowska-Brdulak (doktorantka, Uniwersytet Warszawski, doradca podatkowy),

Opodatkowanie akcyzą wyrobów przeznaczonych na cele nieenergetyczne - perspektywa zmian (mgr Mirosław Siwiński, doktorant, Uniwersytet Warszawski, radca prawny, doradca podatkowy)

Niespójności w zakresie przedmiotu opodatkowania podatku od towarów i usług i podatkiem akcyzowym na przykładzie wybranych pojazdów samochodowych, Dariusz M. Malinowski (doradca podatkowy, Krajowa Rada Doradców Podatkowych)

 

Godz. 14:30-15:00 - Przerwa obiadowa

 

Godz. 15:00-16:15 - Sesja III: Podstawowe zagrożenia dla funkcjonowania podatków pośrednich: wyłudzenia i oszustwa podatkowe

Prowadzący sesję: dr Maciej Ślifirczyk (Uniwersytet Warszawski)

 

Standard należytej staranności podatnika VAT, Małgorzata Jarosławska (studentka V roku, Uniwersytet Warszawski)

Wyłudzenie zwrotu podatku od towarów i usług - odpowiedzialność karna i karnoskarbowa, dr Krzysztof Buk (adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Sposoby wyłudzania zwrotów podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego - istota, przyczyny, skala i okoliczności sprzyjające zjawisku, prof. dr hab. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski).

 Prof. Modzelewski o pięciu nowych pułapkach w VAT

 Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT

 

 Opłata konferencyjna: 160 zł/osoby

Wpłata na rzecz: Wydział Prawa i Administracji UW ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa,

Bank Millennium S.A., nr rachunku 22 1160 2202 0000 0000 6084 8799

 

W tytule wpłaty trzeba podać:

- tytuł konferencji (Dziesięciolecie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce - podsumowanie dorobku ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej),

- imię i nazwisko uczestnika/uczestników.

 

ZAPISZ SIĘ NA KONFERENCJĘ - Internetowy system zapisu

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

REKLAMA