| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus pytać nie musi, ale może

Fiskus pytać nie musi, ale może

Organy podatkowe państw członkowskich mogą występować do zagranicznych organów podatkowych o udzielenie informacji na temat podatnika. Nie muszą jednak tego robić.ORZECZENIE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Twoh International v. Staatssecretaris van Financiën, rozstrzygając zagadnienie konieczności występowania przez organy podatkowe do innych państw UE o udzielenie informacji.

Twoh, spółka z siedzibą w Holandii, dostarczała części komputerowe przedsiębiorstwom mającym siedziby we Włoszech. W umowach sprzedaży strony uzgodniły sposób dostawy według klauzuli handlowej z zakładu. Włoscy klienci nie dostarczyli Twoh żadnego oświadczenia dotyczącego dostaw, takiego jak wymagane przez holenderskie przepisy podatkowe, służącego wykazaniu wewnątrzwspólnotowego charakteru dostaw towarów dla celów zwolnienia od VAT w Holandii. Twoh zawsze jednak uznawała, że dokonywane przez nią dostawy były dostawami wewnątrzwspólnotowymi. W konsekwencji wystawiała faktury niezawierające kwoty VAT, a tym samym nie płaciła podatku od tych dostaw.

Po przeprowadzeniu kontroli organy podatkowe uznały, że nie zostało wykazane, że towary były transportowane lub wysyłane do innego państwa UE i że w związku z tym VAT powinien być zapłacony. W konsekwencji wezwały Twoh do zapłaty należnego podatku. Twoh wniosła odwołanie. W toku postępowania spółka zażądała, aby organy podatkowe zasięgnęły informacji pozwalających na ustalenie wewnątrzwspólnotowego charakteru spornych dostaw u właściwych organów włoskich, na podstawie Dyrektywy w sprawie wzajemnej pomocy i rozporządzenia w sprawie współpracy administracyjnej. Holenderskie organy podatkowe nie uwzględniły tego żądania.

Zdaniem ETS, Dyrektywa w sprawie wzajemnej pomocy przewiduje uprawnienie krajowych organów podatkowych do zwracania się o informacje, których nie mogą same uzyskać w celu zapobiegania oszustwom podatkowym. Jednak prawodawca wspólnotowy posłużył się słowem może, co oznacza, że zwrócenie się z takim wnioskiem nie jest w żaden sposób obowiązkowe. Do każdego z państw członkowskich należy dokonanie oceny konkretnych przypadków, w których brak jest informacji dotyczących czynności dokonanych przez podatników mających siedzibę na jego terytorium, oraz podjęcie decyzji, czy w tych przypadkach uzasadnione jest wystąpienie z wnioskiem o informacje.

Sygn. sprawy C-184/05

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »