| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonkowie złożą wspólny PIT od zagranicznych zarobków

Małżonkowie złożą wspólny PIT od zagranicznych zarobków

Komisja Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie podkomisji z prac nad nowelizacją ustawy o PIT zakładające wspólne rozliczenie zagranicznych dochodów małżonków.


ZMIANA PRAWA

Wypracowany projekt opiera się przede wszystkim na propozycjach rządowych. Najważniejsze zmiany dotyczą równego traktowania podatników w obrębie Unii Europejskiej. Podatnikom umożliwiono odliczenie od dochodu lub podatku składek zapłaconych za granicą na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ponadto małżonkowie (oboje nierezydenci) oraz małżonkowie (jeden jest rezydentem Polski, drugi jest nierezydentem), którzy w Polsce osiągnęli co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów, będą mogli rozliczyć się wspólnie.

Nowelizacja przewiduje zastąpienie obecnej ulgi meldunkowej zwolnieniem od podatku dochodów uzyskanych ze zbycia mieszkania. Będzie to możliwe, gdy pieniądze ze sprzedaży zbywający w ciągu dwóch lat przeznaczy na własne cele mieszkaniowe. Zwolnione z podatku będą również świadczenia otrzymywane przez osoby fizyczne w związku ze zdarzeniem losowym, przekazane z tytułu jednorazowej pomocy rządowej lub samorządowej. Wprowadzono ponadto zmiany w uldze prorodzinnej, przyznając ją także opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym oraz rozszerzono zakres ulgi odsetkowej na odsetki od kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego oraz na odsetki od kredytu konsolidacyjnego.

W nowelizacji uwzględniono również niektóre propozycje Komisji Przyjazne Państwo, m.in. usunięcia przepisu dotyczącego opodatkowania przychodu z tytułu użyczenia nieruchomości po stronie użyczającego oraz likwidacji podwójnej zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał).

W nowelizacji znalazła się także propozycja, zakładająca usunięcie przepisu, według którego koszty zaniechanych inwestycji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Analogiczna zmiana została wprowadzona do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyjęto także zmianę w ustawie o podatku zryczałtowanym, umożliwiającą przedsiębiorcom zachowanie prawa do korzystania z ryczałtu do końca roku podatkowego, bez względu na przychód osiągnięty w trakcie roku.

W sprawozdaniu znalazła się także zmiana pochodząca z senackiej nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Dotyczy ona umożliwienia stosowania tzw. metody memoriałowej przy rozliczaniu kosztów z tytułu wynagrodzeń tym pracodawcom, którzy regularnie wypłacają wynagrodzenia w miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy.

Ustawa ma trafić do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu.

GRAŻYNA LUBERDA

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK