| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zwroty z ubezpieczenia OC są przychodem

Zwroty z ubezpieczenia OC są przychodem

Otrzymany od ubezpieczyciela zwrot poniesionych kosztów napraw uszkodzonego mienia jest przychodem podatkowym spółki. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 26 stycznia 2007 r. (nr BI/4218-0024/06)


Izba Skarbowa w Gdańsku rozstrzygnęła kwestię opodatkowania otrzymanego od ubezpieczyciela zwrotu poniesionych przez spółkę kosztów napraw uszkodzonego mienia osób trzecich.


W prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej zdarzają się przypadki, kiedy na skutek awarii lub uszkodzeń w sieci elektroenergetycznej dochodzi do powstania szkody. Podatnik ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody, pokrywając m.in. koszty naprawy lub wypłaca równowartość utraconego mienia. Jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Poniesionych wydatków nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Nie jest pewien, czy otrzymany od ubezpieczyciela zwrot kosztów napraw jest przychodem podatkowym.


W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym też różnice kursowe. Do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT nie uważa się za koszty kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.


W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie określa się wartości ubezpieczenia ani nie ustala się sumy ubezpieczenia, a jedynie sumę gwarancyjną. Obowiązek świadczenia ubezpieczyciela z umowy ubezpieczenia OC powstaje z chwilą powstania stanu odpowiedzialności cywilnej kontrahenta (podatnika). Podstawą otrzymania odszkodowania jest zajście określonego zdarzenia, a nie fakt poniesienia wydatków na naprawę. W konsekwencji otrzymane odszkodowanie stanowi przychód.n


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK