| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Zasiłek niezwiązany z przeniesieniem podlega PIT

Zasiłek niezwiązany z przeniesieniem podlega PIT

Zasiłek na zagospodarowanie, który został wypłacony żołnierzowi, ale nie wiąże się on z przeniesieniem służbowym, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Żołnierzowi, z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej, wypłacono zasiłek na zagospodarowanie na podstawie art. 82 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie żołnierzy zawodowych (Dz.U. nr 179, poz. 1750 z późn. zm.; dalej ustawa o służbie żołnierzy zawodowych). Żołnierzowi zawodowemu, z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub kontrakt na pełnienie służby terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat, przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego. Czy zasiłek na zagospodarowanie jest dochodem zwolnionym od podatku?


ODPOWIEDŹ IZBY


W 2006 roku podatnikowi wypłacono zasiłek na zagospodarowanie na podstawie art. 82 ustawy o służbie żołnierzy zawodowych. Żołnierzowi zawodowemu, z którym po raz pierwszy zawarto kontrakt na pełnienie służby stałej lub kontrakt na pełnienie służby terminowej przez okres nie krótszy niż pięć lat, przysługuje zasiłek na zagospodarowanie po objęciu stanowiska służbowego. Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52 a i 52 c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT wolne od podatku są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie. Zauważyć należy, że ulgi podatkowe stanowią odstępstwo od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania i w związku z tym treść przepisów regulujących zwolnienia z opodatkowania należy interpretować ściśle.


Zgodnie ze ścisłą interpretacją art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, aby kwota otrzymanego przez pracownika zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym. Zatem zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, nie obejmuje tych podatników, którzy otrzymali zasiłki na zagospodarowanie niezwiązane z przeniesieniem służbowym, a taka sytuacja zaistniała w przypadku podatnika. Z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie cel zwolnienia określonego wskazanym przepisem ustawy o PIT nie został spełniony, wypłacony podatnikowi zasiłek na zagospodarowanie nie jest podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, lecz stanowi przychód ze stosunku służbowego, o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT, i podlega opodatkowaniu.


Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu z 5 marca 2007 r., nr ZP1/I-4117/I/2/2007


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »