| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Od 1 lipca 2013 r. zaczyna obowiązywać ustawa śmieciowa, która przenosi na gminy obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Zmiany mają za zadanie uszczelnić system i spowodować, że śmieci nie będą lądowały w lasach i na dzikich wysypiskach.

Od 1 lipca 2013 r. to gmina ma obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. W życie weszła właśnie tak zwana ustawa śmieciowa. Nowe przepisy mają uszczelnić system i spowodować, że śmieci nie będą lądowały w lasach i na dzikich wysypiskach. Ma także zachęcić Polaków do sortowania śmieci.

Ustawa  z dnia 1 lipca 2011 r.  o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 25 lipca 2011 poz. 897)

Gminy powinny mieć już podpisane umowy z firmami, które w jej imieniu odbiorą śmieci od mieszkańców. Premier Donald Tusk zapewnia, że samorządy są gotowe na wejście w życie ustawy śmieciowej. Szef rządu podkreśla, że na bieżąco monitorował przygotowania do wprowadzania nowych przepisów. Prawie wszystkie samorządy zdążyły na czas, poza pojedynczymi wyjątkami, jak na przykład ma to miejsce w Warszawie. Premier podkreśla, że najważniejszym celem ustawy śmieciowej jest zmuszenie Polaków do segregacji odpadów.

Gminy miały dwa lata na to, żeby wdrożyć nowy system gospodarki odpadami. Wśród miast, które nie zdążyły jest między innymi Warszawa. W związku z zastrzeżeniami do przetargu procedura wybierania firmy odbierającej odpady się wydłużyła. W stolicy obowiązkowa segregacja odpadów ruszy dopiero od stycznia. Władzom miasta nie udało się na czas wyłonić firmy, która będzie obsługiwać wywóz śmieci, dlatego na pół roku wprowadzono rozwiązanie przejściowe.

Minister środowiska Marcin Korolec zapewnia, że nie grozi nam utonięcie w śmieciach. Nawet jeśli gminy nie zdążyły z przetargami, to mają obowiązek zapłacić za wywóz śmieci. Minister liczy, że poza zmianą przyzwyczajeń Polaków w kwestii segregacji śmieci, rozwinie się rynek firm przetwarzających surowce wtórne.

W Polsce wytwarzamy rocznie kilkanaście milionów ton odpadów.


Niezłożenie deklaracji śmieciowej - odpowiedzialność karno-skarbowa


Nowe stawki za wywóz śmieci od 1 lipca 2013 r.


Zapraszamy na forum Księgowość

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK