REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej

Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej /Fot. Fotolia
Dofinansowanie z funduszy europejskich na opracowanie strategii wzorniczej /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie z funduszy europejskich na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej, na podstawie której wdrożona zostanie innowacja w przedsiębiorstwie. Program skierowany jest do przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce Wschodniej.

Autopromocja

Rok 2019 rozpoczęliśmy od samych pozytywnych wieści. Polska otrzymała tytuł lidera w zakresie wykorzystania funduszy europejskich w obecnej perspektywie finansowej (2014–2020), jak również jest największym beneficjentem środków wspólnotowych. Dobra passa funduszy europejskich w Polsce została potwierdzona przez Komisję Europejską, która wydała już ponad 80 pozytywnych decyzji na realizację największych projektów energetycznych, infrastrukturalnych czy środowiskowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, natomiast kolejne 29 projektów zostało przekazane do akceptacji przez Komisję Europejską na początku roku.

Perspektywy rozwoju dla przedsiębiorstw są ogromne. Warto rozpocząć realizację przedsięwzięć od podstaw zakładających stworzenie projektu, opracowanie strategii wzorniczej i ostatecznie wdrożenie jej do działalności przedsiębiorstwa. Zgodnie z definicją „wzornictwo przemysłowe” odnosi się do projektowania wzorów wyrobów przeznaczonych do masowej produkcji, którego celem jest rozwijanie kultury materialnej społeczeństwa przez podnoszenie estetyki wytwarzanych przemysłowo przedmiotów codziennego użytku. Dlatego też dominującym sektorem biorącym udział w rozwoju przemysłu, zwiększającym konkurencyjność gospodarki jest sektor kreatywny. Jest on uznawany za najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor w Unii Europejskiej. W przemyśle kreatywnym to właśnie wzornictwo generuje znaczny poziom PKB UE oraz przyczynia się do wdrażania w procesach produkcji nowych technologii. W realizacji koncepcji strategii wzorniczej sprzyjają obecnie dostępne formy dofinansowania z funduszy europejskich.

POMYSŁ --> OPRACOWANIE STRATEGII WZORNICZEJ --> REALIZACJA

Dla przedsiębiorstw zlokalizowanych w Polsce Wschodniej, tj. z województw: warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego dedykowany jest konkurs w ramach działania 1.4 Wzór na konkurencję realizowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, który został podzielony na dwa etapy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I. W ramach pierwszego etapu przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej, na podstawie której wdrożona zostanie innowacja w przedsiębiorstwie.

 • Termin naboru w ramach pierwszego etapu został zaplanowany od kwietnia do lipca br.
 • Maksymalny poziom dofinansowania to 85% wydatków kwalifikowalnych projektu, natomiast maksymalna kwota dofinansowania to 100 tys. zł. 
 • Do kosztów kwalifikowanych przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej.

II. Drugi etap działania dotyczy wdrożenia strategii wzorniczej. Przedsiębiorcy mogą liczyć na sfinansowanie działań rekomendowanych do wdrożenia w ramach strategii wzorniczej, opracowanej w I etapie.

 • Ze względu na kontynuację zeszłorocznego naboru wniosków wskazane zostały dwie rundy naboru:
  - obecny nabór: od 30 maja 2018 do 31 maja 2019,
  - kolejny nabór: od maja 2019 do maja 2020.
 • Poziom dofinansowania kształtuje się na maksymalnym poziomie:
  - do 3 mln zł na wdrożenie innowacji produktowej,
  - do 1 mln zł na wdrożenie innowacji innych niż produktowe.
 1. Koszty usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych związanych z wdrożeniem strategii wzorniczej opracowanej w ramach I etapu.
 2. Koszty realizacji inwestycji początkowej, które obejmują:
  a) nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości;
  b) nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
 3. Koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki wypłacanej na rzecz MŚP.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP z pozostałych województw (Polski centralnej, zachodniej i południowej) mogą skorzystać z poddziałania 2.3.5 Design dla przedsiębiorców realizowanego w ramach ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wnioski w ramach tego poddziałania będzie można składać od 4 marca do końca maja br.

Finansowaniu będą podlegać projekty zakładające:

 • uzyskanie doradztwa polegającego na przeprowadzeniu profesjonalnego procesu projektowego mającego na celu opracowanie nowego projektu wzorniczego, dzięki któremu wdrożony zostanie nowy lub znacząco ulepszony produkt,
 • uzyskanie niezbędnego doradztwa w zakresie wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu,
 • realizację inwestycji początkowej niezbędnej do wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu.

Poziomy dofinansowania w ramach konkursu kształtują się następująco:

 • maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu – 85%, który można przeznaczyć na zakup usług doradczych związanych z opracowaniem lub wdrożeniem nowego lub znacząco ulepszonego produktu – liczone jako pomoc de minimis;
 • dla inwestycyjnej części projektu do 45% kosztów kwalifikowanych – zgodnie z mapą pomocy regionalnej;
 • Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych w ramach tego poddziałania to 1,5 mln zł.

Do kosztów kwalifikowanych włączyć można:

 • w zakresie regionalnej pomocy inwestycyjnej (wydatki inwestycyjne): nabycia albo wytworzenia środków trwałych, nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
 • w zakresie pomocy de minimis: usługi doradcze polegające na przeprowadzeniu profesjonalnego procesu projektowego mającego na celu opracowanie nowego projektu wzorniczego, dzięki któremu wdrożony zostanie nowy lub znacząco ulepszony produkt; usługi doradcze w zakresie wdrożenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu.

Należy pamiętać, że przedmiot projektu powinien wpisywać się w co najmniej jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

W wypracowanym wzorze przemysłowym warto zadbać o jego ochronę. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako instytucja pośrednicząca Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój proponuje rozwiązania z zakresu Ochrony własności patentowej w ramach poddziałania 2.3.4. Przedsiębiorstwa z sektora MŚP zamierzające opatentować wynalazek, wzory użytkowe i wzory przemysłowe na rynkach zagranicznych mogą starać się o dofinansowanie na wskazane działania.

W ramach konkursu można uzyskać pomoc rzecznika patentowego na:

 • przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej do otrzymania ochrony (patentu itp.),
 • reprezentację przed organem ochrony,
 • prowadzenie postępowania dotyczącego ochrony praw firmy,
 • pomoc w zakresie obrony posiadanych praw do wzorów i patentów.

Ponadto, finansowaniu będą podlegać opłaty urzędowe, tłumaczenia i doradztwo związane z uzyskaniem lub obroną praw ochronnych, czy usługi doradcze dotyczące komercjalizacji przedmiotu ochrony. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie do 50% wartości kosztów kwalifikowanych. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych to 10 tys. zł, natomiast maksymalna – 1 mln zł.

Termin naboru w ramach konkursu trwa do 14 czerwca br.


Na wzmocnienie konkurencyjności i innowacji w przedsiębiorstwie przeznaczony jest konkurs w ramach poddziałania 3.2.1 Badania na rynek. Nabór wniosków w ramach konkursu został zaplanowany w dwóch terminach. W pierwszej połowie roku – od 25 marca do 8 maja oraz na jesieni. Nabór w ramach drugiej rundy będzie trwać przez cały październik. Konkurs przeznaczony jest dla sektora MŚP i jest najlepszą formą dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy już posiadają wyniki prac badawczo rozwojowych i planują ich wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów. Konkurs dotyczy również wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów technologicznych. Ważną kwestią jest to, że innowacja produktowa lub procesowa musi mieć charakter co najmniej w skali kraju, innymi słowy, musi to być innowacyjny produkt, który nie występuje jeszcze na rynku polskim.

Wydatki podlegające dofinansowaniu to m.in.:

 • zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów,
 • zakup nieruchomości,
 • przeprowadzenie robót budowlanych,
 • budowlowa hali produkcyjnej z uwzględnieniem nowej linii produkcyjnej,
 • zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how jak również innych praw własności intelektualnej,
 • przeprowadzenie eksperymentalnych prac rozwojowych, 
 • sfinansowanie usług doradczych.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 1 mln zł, natomiast maksymalna – do 50 mln euro. Limity dofinansowania w zakresie eksperymentalnych prac rozwojowych i usług doradczych wynoszą odpowiednio na każde z nich 1 mln zł.

Intensywność dofinansowania na eksperymentalne prace rozwojowe wynosi:

 • 35% kosztów kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorców,
 • 45% kosztów kwalifikowalnych dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców.

W zakresie usług doradczych jest to 50% kosztów kwalifikowalnych.

Podsumowanie

Podane rozwiązania inwestycyjne mają na celu wzmacnianie dynamiki rozwoju wzornictwa przemysłowego, tworzenia innowacji produktowych, co w ostateczności ma się przyczynić do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Tworzenie nowych, innowacyjnych produktów przyczyni się do wypracowania nowoczesnych marek produktowych stosujących najnowsze technologie czy rozwiązania takie jak „eco-design”, odnoszące się do dbania o środowisko naturalne. Każdy z przedsiębiorców, który planuje wdrożenie nowego produktu powinien rozważyć dostępne obecnie możliwości dofinansowania z funduszy europejskich. Wachlarz propozycji pozwala na inwestycje rozpoczynające się od etapu opracowania strategii wzorniczej, aż do momentu jej wdrożenia. Przy tworzeniu nowego produktu należy pamiętać, że zgodnie z wytycznymi konkursów planowana innowacja procesowa lub produktowa powinna mieć charakter co najmniej w skali kraju oraz wpisywać się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.

Accreo

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA