REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016
Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016

REKLAMA

Od 1 grudnia 2015 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie patentów. Kolejne zmiany weszły w życie z dniem 15 kwietnia 2016 r. i obejmują znaki towarowe.

Nowe regulacje doprecyzowują kwestie dotyczące udzielania patentów na wynalazki, przyznawania praw ochronnych na wzory użytkowe i znaki towarowe, jak również praw ochronnych na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i oznaczenia geograficzne, a także wprowadzają zmianę w zakresie procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

Zmiany obowiązujące od 1 grudnia 2015 r. wynikają z Ustawy o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw z dnia 24 lipca 2015 r. Poniżej przedstawiamy wybrane regulacje, które w naszej ocenie są szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

Ochrona patentowa - uzyskanie będzie łatwiejsze

Przepisy przewidują złagodzenie kryterium nowości wynalazku. Wprowadzono możliwość uzyskania patentu także w okresie kolejnych 6 miesięcy od dnia ujawnienia wynalazku przez osobę trzecią, jeżeli zostanie wykazane, że ujawnienie to było oczywistym nadużyciem w stosunku do przedsiębiorcy zgłaszającego wynalazek w Urzędzie Patentowym. Zarówno „nadużycie” jak i jego „oczywistość” nie zostały zdefiniowane w przepisach, a zatem zostaną dookreślone dopiero przez praktykę. Jednakże powyższa zmiana ułatwia uzyskanie ochrony patentowej, zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy nie zabezpieczyli się należycie przed wcześniejszym ujawnieniem ich wynalazku przez osoby trzecie (choćby poprzez zawarcie odpowiednich umów o zachowaniu poufności).

List zgody

Wprowadzenie tzw. listu zgody jest zmianą długo wyczekiwaną przez przedsiębiorców. Dotychczas przedsiębiorca nie mógł zarejestrować znaku towarowego, który był podobny do znaku wcześniej zgłoszonego lub już zarejestrowanego na rzecz innej osoby. W takiej sytuacji Urząd Patentowy zobligowany był do odmowy. Obecnie jest to możliwe, o ile inna osoba wyraziła na to pisemną zgodę.

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Łączna ochrona

Nowością jest kumulatywna ochrona wzorów przemysłowych i majątkowych praw autorskich. Dotychczas ochrona prawno-autorska w stosunku do utworów, które zawierały zarejestrowany wzór przemysłowy, wygasała wraz z wygaśnięciem prawa z rejestracji na taki wzór. Natomiast dzięki wprowadzonej zmianie ochrona wzorów przemysłowych, będących jednocześnie utworem w myśl przepisów prawa autorskiego, będzie trwać nadal po wygaśnięciu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Oznacza to jednak ryzyko roszczeń dla przedsiębiorców chcących korzystać ze wzorów, w stosunku do których ochrona już wygasła. Należy zatem każdorazowo pamiętać, aby uregulować korzystanie ze wzorów także na gruncie przepisów prawa autorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzory przemysłowe – zgłoszenia w WIPO

Na podstawie nowych przepisów właściciel wzoru przemysłowego może uzyskać ochronę we wskazanych przez niego krajach za pomocą jednego zgłoszenia w biurze międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) – w ramach tzw. systemu haskiego. Powyższa regulacja jest analogiczna do obowiązujących już uregulowań o międzynarodowych znakach towarowych, zgłaszanych w systemie madryckim.

Przepisy przejściowe

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania dla spraw wszczętych przed 1 grudnia. Ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji ocenia się bowiem według przepisów obowiązujących w dniu zgłoszenia w Urzędzie Patentowym wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego albo topografii układów scalonych.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Zmiany od 15 kwietnia 2016 r. wynikają z ustawy nowelizującej Prawo własności przemysłowej, uchwalonej 11 września 2015 r. Najistotniejsza z nich polega na wprowadzeniu sprzeciwowego modelu (systemu) postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe.

3 miesiące na sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego

Uprawniony z wcześniejszego prawa będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu takiego znaku. Termin ten należy traktować jako zawity, a więc niepodlegający przywróceniu. Nowe przepisy określają elementy sprzeciwu, tryb jego zgłaszania oraz rozpatrywania. Jeżeli sprzeciw zostanie uznany za zasadny, prawo ochronne na znak towarowy nie zostanie udzielone. Po rozpatrzeniu sprzeciwu Urząd Patentowy wydaje decyzję, co do której strony mogą złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie. Taki wniosek będzie rozstrzygany przez kolegia orzekające do spraw spornych.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

Informowanie o istnieniu podobnych znaków towarów

Zgodnie z nowymi przepisami Urząd Patentowy będzie miał obowiązek zawiadomić podmioty dokonujące zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Dzięki temu zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji, wynikających z praw osób trzecich.


Do postępowań o udzielenie prawa ochronnego na znaki towarowe oraz postępowań toczących się na skutek wniesienia sprzeciwu wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, wszczętych i niezakończonych przed 15 kwietnia 2016 r., mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Gdyby chcieli Państwo uzyskać ochronę na przedmioty Państwa własności przemysłowej, oferujemy naszą pomoc w zakresie stosowania przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej oraz niezbędne doradztwo w toku postępowania przed Urzędem Patentowym.

Aneta Majchrowicz-Bączyk, Partner, radca prawny Rödl & Partner Poznań

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA