REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016
Zmiany w prawie własności przemysłowej 2016

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2015 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie patentów. Kolejne zmiany weszły w życie z dniem 15 kwietnia 2016 r. i obejmują znaki towarowe.

Nowe regulacje doprecyzowują kwestie dotyczące udzielania patentów na wynalazki, przyznawania praw ochronnych na wzory użytkowe i znaki towarowe, jak również praw ochronnych na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i oznaczenia geograficzne, a także wprowadzają zmianę w zakresie procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany obowiązujące od 1 grudnia 2015 r. wynikają z Ustawy o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw z dnia 24 lipca 2015 r. Poniżej przedstawiamy wybrane regulacje, które w naszej ocenie są szczególnie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

Ochrona patentowa - uzyskanie będzie łatwiejsze

Przepisy przewidują złagodzenie kryterium nowości wynalazku. Wprowadzono możliwość uzyskania patentu także w okresie kolejnych 6 miesięcy od dnia ujawnienia wynalazku przez osobę trzecią, jeżeli zostanie wykazane, że ujawnienie to było oczywistym nadużyciem w stosunku do przedsiębiorcy zgłaszającego wynalazek w Urzędzie Patentowym. Zarówno „nadużycie” jak i jego „oczywistość” nie zostały zdefiniowane w przepisach, a zatem zostaną dookreślone dopiero przez praktykę. Jednakże powyższa zmiana ułatwia uzyskanie ochrony patentowej, zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy nie zabezpieczyli się należycie przed wcześniejszym ujawnieniem ich wynalazku przez osoby trzecie (choćby poprzez zawarcie odpowiednich umów o zachowaniu poufności).

List zgody

Wprowadzenie tzw. listu zgody jest zmianą długo wyczekiwaną przez przedsiębiorców. Dotychczas przedsiębiorca nie mógł zarejestrować znaku towarowego, który był podobny do znaku wcześniej zgłoszonego lub już zarejestrowanego na rzecz innej osoby. W takiej sytuacji Urząd Patentowy zobligowany był do odmowy. Obecnie jest to możliwe, o ile inna osoba wyraziła na to pisemną zgodę.

Łączna ochrona

Nowością jest kumulatywna ochrona wzorów przemysłowych i majątkowych praw autorskich. Dotychczas ochrona prawno-autorska w stosunku do utworów, które zawierały zarejestrowany wzór przemysłowy, wygasała wraz z wygaśnięciem prawa z rejestracji na taki wzór. Natomiast dzięki wprowadzonej zmianie ochrona wzorów przemysłowych, będących jednocześnie utworem w myśl przepisów prawa autorskiego, będzie trwać nadal po wygaśnięciu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Oznacza to jednak ryzyko roszczeń dla przedsiębiorców chcących korzystać ze wzorów, w stosunku do których ochrona już wygasła. Należy zatem każdorazowo pamiętać, aby uregulować korzystanie ze wzorów także na gruncie przepisów prawa autorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzory przemysłowe – zgłoszenia w WIPO

Na podstawie nowych przepisów właściciel wzoru przemysłowego może uzyskać ochronę we wskazanych przez niego krajach za pomocą jednego zgłoszenia w biurze międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) – w ramach tzw. systemu haskiego. Powyższa regulacja jest analogiczna do obowiązujących już uregulowań o międzynarodowych znakach towarowych, zgłaszanych w systemie madryckim.

Przepisy przejściowe

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania dla spraw wszczętych przed 1 grudnia. Ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji ocenia się bowiem według przepisów obowiązujących w dniu zgłoszenia w Urzędzie Patentowym wynalazku, wzoru użytkowego, znaku towarowego albo topografii układów scalonych.

Zmiany od 15 kwietnia 2016 r. wynikają z ustawy nowelizującej Prawo własności przemysłowej, uchwalonej 11 września 2015 r. Najistotniejsza z nich polega na wprowadzeniu sprzeciwowego modelu (systemu) postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe.

3 miesiące na sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego

Uprawniony z wcześniejszego prawa będzie mógł zgłosić sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu takiego znaku. Termin ten należy traktować jako zawity, a więc niepodlegający przywróceniu. Nowe przepisy określają elementy sprzeciwu, tryb jego zgłaszania oraz rozpatrywania. Jeżeli sprzeciw zostanie uznany za zasadny, prawo ochronne na znak towarowy nie zostanie udzielone. Po rozpatrzeniu sprzeciwu Urząd Patentowy wydaje decyzję, co do której strony mogą złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie. Taki wniosek będzie rozstrzygany przez kolegia orzekające do spraw spornych.

Informowanie o istnieniu podobnych znaków towarów

Zgodnie z nowymi przepisami Urząd Patentowy będzie miał obowiązek zawiadomić podmioty dokonujące zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Dzięki temu zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji, wynikających z praw osób trzecich.


Do postępowań o udzielenie prawa ochronnego na znaki towarowe oraz postępowań toczących się na skutek wniesienia sprzeciwu wobec decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, wszczętych i niezakończonych przed 15 kwietnia 2016 r., mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Gdyby chcieli Państwo uzyskać ochronę na przedmioty Państwa własności przemysłowej, oferujemy naszą pomoc w zakresie stosowania przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej oraz niezbędne doradztwo w toku postępowania przed Urzędem Patentowym.

Aneta Majchrowicz-Bączyk, Partner, radca prawny Rödl & Partner Poznań

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto ma prawo odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

REKLAMA

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

REKLAMA

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

REKLAMA