| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Zasady dotyczące opodatkowania sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dotyczą tylko transakcji dokonywanych w ramach państw członkowskich Wspólnoty.

Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju

Przez pojęcie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju będącego państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru. Dostawa ta powinna być dokonywana dla:

• podatnika VAT lub osoby prawnej niebędącej takim podatnikiem, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• każdego innego podmiotu niebędącego podatnikiem VAT i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z treści art. 24 ust. 12 ustawy o VAT wynika, że sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju wystąpi również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysłane lub transportowane z terytorium państwa nienależącego do Wspólnoty towary zostały zaimportowane na terytorium państwa innego niż Polska.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, czyli w Polsce, chyba że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej jest mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty 160 000 zł (art. 24 ust. 2 ustawy) lub nie przekroczyła ww. kwoty limitu w roku poprzednim (art. 24 ust. 3 ustawy).

PRZYKŁAD

Niemiecki podatnik podatku od wartości dodanej dokonuje dostawy towarów, które są transportowane lub wysyłane z terytorium Niemiec do Polski, a dostawa dokonywana jest na rzecz osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT. W tym przypadku nabywca, podmiot polski nie ma obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeśli wartość sprzedaży wysyłkowej, dokonywanej przez podatnika niemieckiego do Polski, była w zeszłym roku podatkowym wyższa niż 160 000 złotych, każda dostawa dokonana w obecnym roku podatkowym będzie opodatkowana w Polsce. Natomiast w sytuacji, gdy w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży wysyłkowej niemieckiego podatnika VAT nie przekroczyła ww. kwoty, to dostawy dokonywane w bieżącym roku podatkowym opodatkowane będą w państwie wysyłki (czyli w Niemczech) do czasu, aż ich łączna wartość netto nie przekroczy w roku podatkowym limitu 160 000 złotych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »