REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarczy antykryzysowa - zawieszenie terminów procesowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”
Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.
Tarczy antykryzysowa - zawieszenie terminów procesowych /Fot. Shutterstock
Tarczy antykryzysowa - zawieszenie terminów procesowych /Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W tarczy antykryzysowej ustawodawca nie zdecydował się na zawieszenie postępowań, a na zawieszenie terminów, co oznacza, że zasadniczo sądy będą działać, o ile podjęcie przez nie czynności nie będzie uzależnione od działania strony.

W związku z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa Rada Ministrów RP skierowała się do Parlamentu z inicjatywą ustawową określaną jako "tarcza antykryzowa". Uchwalona ostatecznie ustawa nosi tytuł: o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Cóż, bez dwóch zdań, tarcza antykryzysowa brzmi bardziej chwytliwie. Można powiedzieć, że polskie państwo zachowuje się jak spartańska matka wręczająca synowi tarczę przed wojną. Pozostaje nam mieć nadzieję, że ostatecznie z całej tej, wirusowej sytuacji, wyjdziemy z tarczą.

REKLAMA

Autopromocja

Część rozwiązań przewidzianych w wyżej wskazanej ustawie, ma dotyczyć funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w czasie trwania stanu zagrożenia epidemiologicznego (tudzież ,,epidemicznego”) oraz stanu epidemii. Niektóre z przepisów ustawy dotyczą wprost biegu postępowań sądowych oraz administracyjnych. Zgodnie z art. 15zzs (cóż technika legislacyjna!) w postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karnych skarbowych, o wykroczenia, administracyjnych, prowadzonych na podstawie Ordynacji podatkowej,  ustawy o grach hazardowych  oraz w innych postępowaniach:

  • nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu terminy procesowe i sądowe, dodatkowo,
  • nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych,
  • wykonane czynności są skuteczne,
  • nie biegnie termin na milczące załatwienie sprawy, na wykonanie czynności w wyniku bezczynności organu oraz na wyrażenie stanowiska przez organ lub wydanie interpretacji indywidualnej,
  • organ może wydać decyzję w całości uwzględniającą żądanie strony lub uczestnika postępowania, zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, wyrazić stanowisko albo wydać interpretację indywidualną.

Uważam, że najistotniejszym rozwiązaniem jest pierwsze, z wyżej wymienionych, czyli dotyczące zawieszenia terminów. Konieczne jest jednak w tym przypadku dokonanie analizy pojęć terminu sądowego oraz terminu procesowego. Otóż, w postępowaniu cywilnym, kodeks postępowania cywilnego nie posługuje się pojęciem terminu procesowego. Zdefiniowane jest jedynie pojęcie terminu sądowego, jako tego, który jest określany przez sąd lub przewodniczącego. Takie terminy są więc na pewno zawieszone, co bez wątpienia, jest pomocne w tych trudnych czasach.

Co natomiast z pozostałymi terminami, właściwie najistotniejszymi, które w sposób sztywny określił ustawodawca. Otóż, takie terminy, powszechnie określane jako ustawowe, przyjmuje się w doktrynie za jedne z terminów procesowych (zaliczane są do nich również terminy sądowe oraz terminy umowne). Jak widać ustawodawca, najprawdopodobniej dla jasności, dwukrotnie wpisał do stawy terminy sądowe jako terminy które nie biegną w czasie trwania stanu epidemii, obok terminów ustawowych oraz umownych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatecznie, ustawodawca nie zdecydował się na zawieszenie postępowań, a na zawieszenie terminów, co oznacza że zasadniczo sądy będą działać, o ile podjęcie przez nie czynności nie będzie uzależnione od działania strony. Sprawa stanie w miejscu dopiero wtedy, gdy konieczne będzie przeprowadzenie rozprawy.

Zawieszenie terminów procesowych jest jednym z narzędzi jakie stanowią element tarczy antykryzysowej. Nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że na gruncie procesowym powyższe uprawnienia wystarczą do ochrony przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa na pracę wymiaru sprawiedliwości, i po wszystkim ze spokojem oddamy rządowi tarczę, którą wręczył nam przed wyruszeniem na bitwę.

Bartłomiej Szozda, aplikant radcowski
Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Polecamy: Ekskluzywny pakiet – Komentarze Złota seria

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA