REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat rezydencji podatkowej spółki limited

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Rezydencja podatkowa, spółka limited, CFR
Rezydencja podatkowa, spółka limited, CFR
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc skutecznie przeprowadzić optymalizację podatkową - czyli zgodny z prawem proces obniżenia zobowiązań podatkowych – dla transakcji transgranicznych, bardzo ważne będzie zaopatrzenie się w dokument zwany certyfikatem rezydencji podatkowej. Oto czym jest ten dokument oraz dlaczego jest tak istotny.

Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej?

Certyfikat rezydencji podatkowej, określany także skrótem CFR (od nazwy angielskiej Certificate of fiscial residence) jest dokumentem określającym miejsce rezydencji podatkowej podmiotu zobligowanego do odprowadzenia właściwych podatków. Miejscem tym jest kraj wystawiający ów certyfikat – oznacza to, że właśnie w nim trzeba opłacić należne podatki.

REKLAMA

Autopromocja

Certyfikat ma dwie wersje:

CFR 1 -  potwierdza on miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub siedziby firmy właściwym dla celów podatkowych

CFR 2 -  jest zaświadczeniem o miejscu zamieszkania na terenie Polski podmiotu (osoby fizycznej) osiągającego przychody z tytułu oszczędności

Do czego potrzebny jest CFR?

Certyfikat pozwala (jak już wspomniano), na skuteczne przeprowadzanie procedury optymalizacji podatkowej w przypadku transakcji międzynarodowych. Uściślając, umożliwia on na właściwe obliczenie tzw. „podatku u źródła” (...podatku pobieranego w przypadku płatności transgranicznych, w których podmiot otrzymujący przychód (podatnik) ma inną rezydencję podatkową niż podmiot dokonujący wypłaty (rezydent w kraju położenia źródła przychodu...), zapobiegając sytuacji podwójnego opodatkowania, poprzez opodatkowanie dochodu tylko w jednym z państw, pomiędzy którymi przeprowadzane są transakcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze informacje dotyczące rezydencji podatkowej w UK

Zasady uzyskania rezydencji podatkowej na terenie Wielkiej Brytanii określa Konwencja o zapobieganiu podwójnego opodatkowania zawarte między Polską a Wielką Brytanią właśnie. Zgodnie z jej postanowieniami, miejscem rezydencji podatkowej spółki (ponieważ o niej jest teraz mowa) jest kraj w którym została ona zarejestrowana, w którym znajduje się jej zarząd, bądź też „zachodzi inne kryterium o podobnym charakterze”.

Co jednak, jeżeli spółka ma siedziby w dwóch krajach (w Polsce i UK)? Wtedy przyjmuje się, że główna siedziba firmy, a zatem miejsce jej rezydencji podatkowej znajduje się tam, gdzie podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące jej funkcjonowania. To ważna informacja pozwalająca na uniknięcie nieprzyjemnych pomyłek. Trzeba pamiętać, że jeśli nawet firma została zarejestrowana w UK, ale jej zarząd pozostaje na terenie Polski, niemożliwe będzie uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli certyfikat rezydencji podatkowej w Zjednoczonym Królestwie chce otrzymać osoba fizyczna, konieczne jest aby przebywała na jego terenie co najmniej 183 dni w roku.

Jak otrzymać CFR w Wielkiej Brytanii?

Organem właściwym dla wydania CFR jest  HM Revenue & Customs, a sama procedura jest wyjątkowo prosta, ponieważ należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz zamieszczony na stronach internetowych urzędu. Czas oczekiwania na certyfikat to 30 dni roboczych.

Data ważności CFR

Ubiegając się o otrzymanie CFR, należy pamiętać o tym, aby określić jego termin ważności (jest to dokument czasowy). Jeżeli termin ów nie jest określony, ważność CFR wygasa po 12 miesiącach. Konieczne jest więc uzyskanie nowego certyfikatu.

Informacje dodatkowe

Nie istnieje jedna, powszechna forma CFR; każdy kraj przyjmuje swój własny wzór. Wzór, który jednak zawiera takie informacje jak:

- datę wystawienia

- odniesienie do umowy przeciwdziałającej podwójnemu opodatkowaniu

- cel wydania CFR

- adres zamieszkania osoby fizycznej bądź siedziby firmy ubiegającej się o CFR

- nazwę instytucji uprawnionej do wydania certyfikatu

Certyfikat rezydencji podatkowej nie może zostać zastąpiony przez żaden inny dokument, dlatego posiadanie go jest niezbędne dla uniknięcia podwójnego opodatkowania w przypadku przeprowadzania transakcji międzynarodowych.

Możliwa jest także sytuacja, w której HMRC odmawia wydania CFR. Wtedy dobrze jest zasięgnąć pomocy wyspecjalizowanej firmy doradczej.

Firma w Anglii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

REKLAMA

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA