Jak są opodatkowane zagraniczne spółki kontrolowane
REKLAMA
REKLAMA
Czym są zagraniczne spółki kontrolowane?
Za zagraniczne spółki kontrolowane uznaje się wszelkie jednostki, którym zgodnie z przepisami państwa, w jakim mają one siedzibę przypisuje się osobowość prawną, oraz te, której osobowości prawnej nie posiadają, ale ich dochody mogą podlegać opodatkowaniu na terytorium państwa obcego. Nie mogą one posiadać na terytorium Polski siedziby ani zarządu. Polski rezydent musi w owych jednostkach posiadać udział w kapitale, prawdo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących bądź też prawo do uczestnictwa w zyskach. Nie dotyczy to jednak tych spośród spółek, które w państwie obcym nie są podatnikami podatku dochodowego.
REKLAMA
Warto także zaznaczyć, iż odrębne regulacje dotyczą tych spółek, które posiadają zarząd bądź siedzibę na terytorium tych państw, z którymi ani Polska, ani Unia Europejska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bądź też tych które uznawane są za kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, czyli tak zwane „raje podatkowe”.
Podstawa opodatkowania
Jeśli podatnik posiada w zagranicznej spółce kontrolowanej udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, podstawę opodatkowania stanowi dochód zagranicznej spółki kontrolowanej, który przypada na okres udziału podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej w części takiej, jaka odpowiadać będzie posiadanym przez podatnika udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach tej spółki. Od owych dochodów odliczyć należy kwotę odpłatnego zbycia udziału oraz kwotę otrzymanych przez podatnika dywidend. Warto także zaznaczyć, iż podstawę opodatkowania rozstrzyga się oddzielnie dla każdej ze spółek posiadanych przez podatnika.
Jako dochód zagranicznej spółki kontrolowanej rozumieć należy nadwyżkę sumy przychodów nad sumą kosztów ich uzyskania, osiągniętą w danym roku podatkowym spółki. Wysokość przychodów i kosztów rozstrzygana jest przy zastosowaniu przepisów ustawy o PIT bądź przepisów ustawy o CIT. Warto także zaznaczyć, iż podstawę opodatkowania rozstrzyga się oddzielnie dla każdej ze spółek posiadanych przez podatnika.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Kwota należnego podatku
Stawka podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej wynosi 19% podstawy opodatkowania. Od otrzymanej kwoty odliczeniu podlega kwota podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę za ten sam okres w proporcji przypadającej na podatnika. Obliczeń należy dokonać przy zastosowaniu waluty polskiej, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego przypadającego na dzień zapłaty podatku.
Zwolnienia podatkowe
Przepisy dotyczące sposobu opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych przewidują trzy wyjątki, gdy spółki nie będą podlegać polskiemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego.
REKLAMA
Pierwszy wyjątek stanowi sytuacja, gdy przychody zagranicznej spółki kontrolowanej w danym roku podatkowym nie przekraczają kwoty 250000 Euro. W tej sytuacji na polskim podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku od dochodu, a także nie ma on obowiązku złożenia zeznania dotyczącego wysokości osiągniętego przez spółkę dochodu. Mimo to jest on zobligowany do uwzględnienia jej w rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych oraz do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które służą określeniu uzyskanego przez spółkę dochodu.
Kolejnym wyjątkiem, w którym na podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku dochodowego z tytułu dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej jest sytuacja, gdy spółka ta posiada status rezydenta podatkowego w państwie należącym do Unii Europejskiej bądź do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz prowadzi na jego terenie rzeczywistą działalność gospodarczą. Aby działalność gospodarcza uznana była za rzeczywistą, musi zachodzić sytuacja, w której istnieje powiązanie między rejestracją spółki a przedsiębiorstwem, w ramach którego spółka ta wykonuje czynności spełniające warunki działalności gospodarczej, jej struktura musi iść w parze z celami ekonomicznymi, ilość jej personelu czy też jej lokal są adekwatne do zakresu działalności spółki. W tej sytuacji polski podatnik jest nie tylko zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, ale także nie musi uwzględniać tej spółki w rejestrze kontrolowanych spółek zagranicznych, nie musi prowadzić ewidencji zdarzeń gospodarczych, a także nie musi składać zeznania o wysokości jej dochodu.
Trzeci wyjątek zachodzi w sytuacji, gdy dochody zagranicznej spółki kontrolowanej, będącej rezydentem podatkowym w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą nie przekraczają 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzenia tej działalności w tym państwie, o ile Unia Europejska lub Polska zawarły z owym państwem umowę międzynarodową, na gruncie której istnieje podstawa do uzyskania informacji podatkowych od organów podatkowych państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana posiada siedzibę lub zarząd. W tej sytuacji na polskim podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku od dochodu, a także nie ma on obowiązku złożenia zeznania dotyczącego wysokości osiągniętego przez spółkę dochodu. Ciąży jednak na nim obowiązek uwzględniania jej w rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych oraz prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które służą określeniu uzyskanego przez tę spółkę dochodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat