REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak są opodatkowane zagraniczne spółki kontrolowane

Klaudia Pastuszko
Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych /Fotolia
Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przepisy podatkowe przewidują konieczność opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez polskich podatników poprzez zagraniczne spółki kontrolowane. Kiedy spółka uznawana jest za zagraniczną spółkę kontrolowaną? Jakie podmioty muszą korzystać z tych regulacji?

Czym są zagraniczne spółki kontrolowane?

Za zagraniczne spółki kontrolowane uznaje się wszelkie jednostki, którym zgodnie z przepisami państwa, w jakim mają one siedzibę przypisuje się osobowość prawną, oraz te, której osobowości prawnej nie posiadają, ale ich dochody mogą podlegać opodatkowaniu na terytorium państwa obcego. Nie mogą one posiadać na terytorium Polski siedziby ani zarządu. Polski rezydent musi w owych jednostkach posiadać udział w kapitale, prawdo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących bądź też prawo do uczestnictwa w zyskach. Nie dotyczy to jednak tych spośród spółek, które w państwie obcym nie są podatnikami podatku dochodowego.

Autopromocja

Warto także zaznaczyć, iż odrębne regulacje dotyczą tych spółek, które posiadają zarząd bądź siedzibę na terytorium tych państw, z którymi ani Polska, ani Unia Europejska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bądź też tych które uznawane są za kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową, czyli tak zwane „raje podatkowe”.

Podstawa opodatkowania

Jeśli podatnik posiada w zagranicznej spółce kontrolowanej udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku, podstawę opodatkowania stanowi dochód zagranicznej spółki kontrolowanej, który przypada na okres udziału podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej w części takiej, jaka odpowiadać będzie posiadanym przez podatnika udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach tej spółki. Od owych dochodów odliczyć należy kwotę odpłatnego zbycia udziału oraz kwotę otrzymanych przez podatnika dywidend. Warto także zaznaczyć, iż podstawę opodatkowania rozstrzyga się oddzielnie dla każdej ze spółek posiadanych przez podatnika.

Jako dochód zagranicznej spółki kontrolowanej rozumieć należy nadwyżkę sumy przychodów nad sumą kosztów ich uzyskania, osiągniętą w danym roku podatkowym spółki. Wysokość przychodów i kosztów rozstrzygana jest przy zastosowaniu przepisów ustawy o PIT bądź przepisów ustawy o CIT. Warto także zaznaczyć, iż podstawę opodatkowania rozstrzyga się oddzielnie dla każdej ze spółek posiadanych przez podatnika.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota należnego podatku

Stawka podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej wynosi 19% podstawy opodatkowania. Od otrzymanej kwoty odliczeniu podlega kwota podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę za ten sam okres w proporcji przypadającej na podatnika. Obliczeń należy dokonać przy zastosowaniu waluty polskiej, przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego przypadającego na dzień zapłaty podatku.


Zwolnienia podatkowe

Przepisy dotyczące sposobu opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych przewidują trzy wyjątki, gdy spółki nie będą podlegać polskiemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego.

Pierwszy wyjątek stanowi sytuacja, gdy przychody zagranicznej spółki kontrolowanej w danym roku podatkowym nie przekraczają kwoty 250000 Euro. W tej sytuacji na polskim podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku od dochodu, a także nie ma on obowiązku złożenia zeznania dotyczącego wysokości osiągniętego przez spółkę dochodu. Mimo to jest on zobligowany do uwzględnienia jej w rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych oraz do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które służą określeniu uzyskanego przez spółkę dochodu.

Kolejnym wyjątkiem, w którym na podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku dochodowego z tytułu dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej jest sytuacja, gdy spółka ta posiada status rezydenta podatkowego w państwie należącym do Unii Europejskiej bądź do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz prowadzi na jego terenie rzeczywistą działalność gospodarczą. Aby działalność gospodarcza uznana była za rzeczywistą, musi zachodzić sytuacja, w której istnieje powiązanie między rejestracją spółki a przedsiębiorstwem, w ramach którego spółka ta wykonuje czynności spełniające warunki działalności gospodarczej, jej struktura musi iść w parze z celami ekonomicznymi, ilość jej personelu czy też jej lokal są adekwatne do zakresu działalności spółki. W tej sytuacji polski podatnik jest nie tylko zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, ale także nie musi uwzględniać tej spółki w rejestrze kontrolowanych spółek zagranicznych, nie musi prowadzić ewidencji zdarzeń gospodarczych, a także nie musi składać zeznania o wysokości jej dochodu.

Trzeci wyjątek zachodzi w sytuacji, gdy dochody zagranicznej spółki kontrolowanej, będącej rezydentem podatkowym w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą nie przekraczają 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzenia tej działalności w tym państwie, o ile Unia Europejska lub Polska zawarły z owym państwem umowę międzynarodową, na gruncie której istnieje podstawa do uzyskania informacji podatkowych od organów podatkowych państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana posiada siedzibę lub zarząd. W tej sytuacji na polskim podatniku nie ciąży obowiązek opłacenia podatku od dochodu, a także nie ma on obowiązku złożenia zeznania dotyczącego wysokości osiągniętego przez spółkę dochodu. Ciąży jednak na nim obowiązek uwzględniania jej w rejestrze zagranicznych spółek kontrolowanych oraz prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które służą określeniu uzyskanego przez tę spółkę dochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA