REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki w zakresie dokumentacji grupowej cen transferowych - rozporządzenie MF

Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 3 października br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Doprecyzowuje ono nowe obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych, w tym również dokumentacji grupowej.

Autopromocja

Przypominamy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia br., dokumentacja powinna zostać sporządzona najpóźniej do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Oznacza to, że podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą wywiązać się z tego obowiązku do 31 marca 2018 roku.

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji grupowej, (tzw. Master file) w zakresie najważniejszych zmian i sposobu opisu poszczególnych elementów dokumentacji.

MASTER FILE

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1753) doprecyzowuje informacje, które powinny znaleźć się w dokumentacji grupowej. Koncepcja Master file zakłada przedstawienie szczegółowych informacji o działalności całej grupy podmiotów powiązanych [dalej: Grupa], dlatego też zaleca się, aby informacje w niej zawarte były uwzględniane przez wszystkie podmioty z Grupy. Grupa powinna w praktyce posługiwać się jednolitym dokumentem Master file.

A. Struktura organizacyjna Grupy

W zakresie struktury organizacyjnej Grupy powinny znaleźć się informacje dotyczące formy prawnej oraz miejsca siedziby podmiotów powiązanych wraz z informacją dotyczącą podmiotów powiązanych posiadających udział w kapitale tych podmiotów. Dane te należy przedstawić dodatkowo w formie schematu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

B. Polityka cen transakcyjnych

Opis polityki cen transferowych powinien zawierać informacje odnoszące się do zasad wyznaczania cen transakcyjnych stosowanych przez Grupę. Opis należy w szczególności odnieść do następujących transakcji i aktywów:

  • świadczenie usług, włączając w to sposób przypisania kosztów tych usług i wyznaczania wynagrodzenia za te usługi;
  • wartości niematerialne, w tym także efekty prac badawczo-rozwojowych [dalej: B+R];
  • finansowanie działalności gospodarczej, niezależnie od formy tego finansowania;
  • inne obszary działalności Grupy, w stosunku do których zdaniem podatnika powinny zostać zastosowane zasady wyznaczania cen.

C. Opis przedmiotu i działalność Grupy

W odniesieniu do opisu przedmiotu oraz zakresu działalności prowadzonej przez Grupę należy zawrzeć informacje odnoszące się do czynników biznesowych, które wpływają na zyski w największym stopniu.

Ponadto powinny również zostać przedstawione istotne łańcuchy wartości dodanej, także w formie diagramu, wraz z opisem profili funkcjonalnych poszczególnych podmiotów w Grupie. Kolejnymi elementami, które powinny zostać uwzględnione są usługi świadczone przez podmioty powiązane w ramach istotnego łańcucha wartości dodanej oraz rynki geograficzne, na których osiągane jest co najmniej 10% zysków w ramach poszczególnych istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dodatkowym obowiązkiem jest także przedstawienie zachodzących w danym roku przeniesień funkcji, aktywów lub ryzyk (w tym przede wszystkim o charakterze restrukturyzacyjnym) między podmiotami powiązanymi, które mają wpływ na dochód (stratę) tych podmiotów, zakres oferowanych przez Grupę produktów/usług oraz liczbę rynków, na których są oferowane produkty/usługi Grupy.

D. Istotne wartości niematerialne

W opisie istotnych wartości niematerialnych należy odnieść się do informacji dotyczących strategii Grupy w zakresie ich posiadania (w tym także ochrony i utrzymania), tworzenia (w tym opracowywania), rozwijania (w tym ulepszania) oraz wykorzystywania.

Co więcej, należy w tym zakresie także wskazać największe, pod względem liczby zatrudnionych pracowników, ośrodki prowadzące prace B+R w ramach Grupy oraz nazwę podmiotów zarządzających pracami B+R w ramach Grupy.


Ponadto konieczne będzie uwzględnienie wartości niematerialnych należących do podmiotów w Grupie, które mają wpływ na wycenę cen transferowych wraz ze wskazaniem podmiotu posiadającego tytuł prawny do tych wartości. Kolejną istotną kwestią będzie również uwzględnienie porozumień lub umów między podmiotami powiązanymi, które dotyczą wartości niematerialnych wykorzystywanych w Grupie (globalnie lub na danym rynku geograficznym).

Ostatni z wymienianych obowiązków będzie dotyczyć przedstawienia informacji dotyczących zmian podmiotu:

  • posiadającego tytuł prawny do wartości niematerialnych,
  • zarządzającego wartościami niematerialnymi lub kontrolującego te wartości, oraz
  • korzystającego z tych wartości.

Konieczne będzie także wskazanie kraju siedziby tych podmiotów oraz wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia lub kompensaty.

E. Sposób finansowania Grupy

W zakresie opisu sytuacji finansowej podmiotów z Grupy wprowadzony został obowiązek opisu sposobu finansowania Grupy przez podmioty niezależne, zawierający listę otrzymanych od podmiotów niezależnych kredytów oraz pożyczek, które stanowią ponad 5% sumy finansowania zewnętrznego Grupy.

PODSUMOWANIE

Analizowane rozporządzenie doprecyzowuje obowiązki podatników w zakresie przygotowania dokumentacji lokalnych, benchmarków oraz Master file. Wymagania ustawodawcy (w szczególności w zakresie Master file) są dość szczegółowe i kładą nacisk na kwestie łańcucha wartości oraz wartości niematerialnych. Niemniej nie rozwiązuje wielu kwestii wzbudzających wątpliwości – w tym szczególności w zakresie grupowania transakcji. Rozstrzygnięcia w tym zakresie przyniesie zapewne dopiero praktyka stosowania nowych przepisów i orzecznictwo sądów administracyjnych, na które trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA