| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejno po sobie następujących 12 miesięcy.

Ustalenie roku podatkowego innego niż kalendarzowy  rodzi obowiązek zawiadomienia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Wyjątkiem od 12 kolejnych miesięcy podatkowych może być rok podatkowy w przypadku podjęcia działalności po raz pierwszy. Wówczas rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 miesięcy kalendarzowych.

Natomiast, jeżeli działalność gospodarczą rozpoczęto w drugiej połowie roku podatkowego, to w takim przypadku rok podatkowy może trwać od dnia jej rozpoczęcia do końca roku podatkowego następującego po roku rozpoczęcia.

Zobacz także: Dopłata do środka trwałego - rozliczenia w CIT

Podatnik może więc wybrać rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy po spełnieniu dwóch przesłanek:

  • określić wymiar obowiązującego go roku podatkowego w statucie, umowie spółki bądź innym dokumencie regulującym funkcjonowanie spółki;
  • zawiadomić o wyborze naczelnika właściwego urzędu skarbowego we właściwym terminie

Jeżeli chodzi o termin właściwy dla zawiadomienie, to należy go dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej, w terminie 30 dnia od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Podatnik, który nie dopełni obowiązku zawiadomienia, nie może uznać za rok podatkowy innego okresu, jak rok kalendarzowy.

Podatnicy mają możliwość zmiany roku podatkowego już w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z wspomnianym powyżej art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego.

Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. W przypadku zmiany roku podatkowego, nowo przyjęty rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego.

O zmianie roku podatkowego należy zawiadomić, najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, właściwy urząd skarbowy – stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy.

Polecamy serwis: Dokumentacja i rozliczanie

Zmiana roku podatkowego może okazać się korzystna i przydatna, z uwagi na możliwość dostosowania jego wymiaru np. do udziałowców. Zmiana roku podatkowego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może być również związana z planowaniem ponoszenia określonych nakładów inwestycyjnych czy też charakterem prowadzonej działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »