reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Podmiot zwolniony z CIT dostaje dywidendę w kwocie brutto

Dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2012 r. - nr IPTPB3/423-286/12-4/GG.

Dywidenda wypłacana w kwocie brutto, czy netto?

Sprawa dotyczyła powiatu, posiadającego 100% udziałów w spółce kapitałowej, świadczącej usługi zdrowotne. Dochody powiatu podlegały zwolnieniu z CIT, na podstawie art. 6 ust 1 pkt 6 ustawy o CIT (por. wybór przepisów poniżej). Dywidenda z tytułu uczestnictwa w spółce stanowiła dochody z majątku powiatu.

Na tym tle, powiat powziął wątpliwości, czy przedmiotowa dywidenda powinna być wypłacona w kwocie brutto, tzn. niepomniejszonej o podatek zryczałtowany.

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

W związku z powyższym  powiat zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy dochód otrzymany  dywidendy korzysta ze zwolnienia w CIT, a także czy ciąży na nim obowiązek złożenia do  spółki wypłacającej dywidendę (i będącej płatnikiem ewentualnego podatku), oświadczenia o zwolnieniu z podatku, lub udokumentowania go w inny sposób?

Przedstawiając własne stanowisko, powiat wskazał, że powinien otrzymać dywidendę w kwocie brutto (tzn. niepomniejszoną o podatek), z uwagi na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego. Jednocześnie, w opinii powiatu, brak jest obowiązków dokumentacyjnych w tym zakresie.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko powiatu za prawidłowe.

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Zwolnienie z CIT gmin, powiatów i innych jednostek samorządowych

Uzasadniając interpretację, Dyrektor wskazał, że co do zasady, z przepisów ustawy o CIT, wynika, że dochód z udziału w zyskach osób prawnych jest opodatkowany „u źródła”, tzn. należny podatek oblicza, pobiera i odprowadza na rachunek właściwego urzędu skarbowego podmiot wypłacający te należności.

Jednak na podstawie art. 6 ust 1 pkt 6 ustawy o CIT, zwolnione z podatku są jednostki samorządu terytorialnego  w zakresie dochodów określonych w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Organ podatkowy podkreślił, że zwolnienie to ma charakter podmiotowy, bezwzględny i obejmuje całość przychodów, niezależnie od ich wysokości, źródła uzyskania, czy przeznaczenia zwolnionych środków.

Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Podsumowując, Dyrektor Izby Skarbowej podzielił stanowisko spółki, zgodnie z którym dochód z tytułu otrzymanej dywidendy jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.

Dywidenda – zysk dla wspólników spółki z o.o.

W sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek złożenia do spółki oświadczenia o zwolnieniu od podatku lub w inny sposób dokumentowania płatnikowi podstawy zastosowania zwolnienia od poboru zryczałtowanego podatku, o którym mowa w art. 26 ustawy o CIT.

Aleksandra Bembnista, starszym konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama