| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki

Wypłata dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki

Zdaniem NSA (wyrok z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt II FSK 1384/10), podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie.

W przypadku przeniesienia na wspólników prawa własności części nieruchomości, której rynkowa wartość będzie odpowiadała kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału wypłaty z zysku, nie znajdzie zastosowania art. 14 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

W opinii sądu przeniesienie prawa własności w drodze wypłaty z zysku nie jest zbyciem, w wyniku którego powstaje po stronie spółki przychód, gdyż wypłata z zysku w formie rzeczowej nie stanowi odpłatnego zbycia praw.

Dywidenda rzeczowa (niepieniężna)

Sprawa będąca przedmiotem wyroku NSA dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, detalicznego i wynajmu nieruchomości.

Uchwałą Zgromadzenia Wspólników zysk spółki nie został wypłacony wspólnikom w formie dywidendy pieniężnej, lecz w formie dywidendy rzeczowej poprzez przeniesienie na wspólników prawa własności wyodrębnionej geodezyjnie części nieruchomości, której rynkowa wartość odpowiadałaby kwocie zobowiązania spółki z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

Czy dywidenda rzeczowa podlega opodatkowaniu VAT?


W wydanej w tej sprawie interpretacji indywidualnej wskazano, że wykonanie zobowiązania w formie przeniesienia przez spółkę znajdującego się w jej aktywach prawa własności do nieruchomości prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania spółki.

Zdaniem organu podatkowego, w ten sposób spółka jako dłużnik miała zwolnić się z długu, co z kolei prowadziło do powstania po jej stronie przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Z poglądem tym nie zgodził się WSA w Kielcach, jednak Minister Finansów złożył w tej sprawie skargę kasacyjną, której skutkiem było zajęcie stanowiska przez NSA.

NSA: dywidenda w naturze nie jest dla spółki odpłatnym zbyciem

Skarga została oddalona, natomiast sąd podkreślił, że wykładnia przepisów prawnych zawartych w art. 12 ust 1-3 oraz art. 14 ust 1 ustawy o CIT nie daje podstaw do przyjęcia tezy, zgodnie z którą podjęcie uchwały przez Zgromadzenie Wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej, tzn. w postaci przysługującego spółce prawa własności do części nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu po jej stronie.

Należy zwrócić uwagę, iż źródłem dywidendy w spółce jest zysk. W opinii sądu dywidenda może być wypłacona zarówno w formie pieniężnej, jak rzeczowej. W tym ostatnim wypadku w wyniku wypłaty z zysku zamiast środków pieniężnych zostanie wydana nieruchomość.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »