REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Tomasz Szymański
Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?
Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe zmieniają stanowisko odnośnie dokumentowania kosztów podatkowych paragonami fiskalnymi w niektórych sytuacjach. W wydanej we wrześniu 2019 r. precedensowej interpretacji podatkowej dopuszczono taką możliwość nawet jeżeli podatnik nie posiada faktury VAT. Trudno na razie ocenić, czy jest to początek trwałej linii interpretacyjnej.

Nowa, korzystna dla podatników interpretacja…

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 19 września 2019 r. indywidualną interpretacją dotyczącą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup narzędzi, których nabycie udokumentowane jest za pomocą paragonu. Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych działający w branży budowlanej, prowadzi działalność poza granicami Polski, w związku z czym zdarza mu się wydawać środki na różne specjalistyczne narzędzia za granicą. Obawy podatnika budzi fakt, że jego zagraniczni kontrahenci często odmawiają wystawiania faktur VAT, a organy podatkowe w Polsce kwestionowały do tej pory możliwość zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu na podstawie paragonu. Nie zawsze istnieje możliwość kupienia tego rodzaju narzędzi na terytorium Polski i wysłania ich za granicę, co przy niemożności zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, powoduje konieczność ograniczenia działalności. W opinii wnioskodawcy, nie ma podstawy prawnej dla różnicowania możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków z uwagi na sposób jego udokumentowania, a jedynym kryterium powinien być związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Autopromocja

Dyrektor KIS zgodził się z takim stanowiskiem wnioskodawcy, podkreślając że wydatki zostaną poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w związku z czym podatnik będzie mógł zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Warto zauważyć, że zgadzając się z wnioskodawcą, organ podatkowy w praktyce odstąpił od uzasadnienia interpretacji, co należy ocenić negatywnie. Nie odniesiono się bowiem do wątpliwości istniejących w interpretacjach nie podzielających stanowiska wnioskodawców.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: INFORLEX Biznes

…i wcześniejsze stanowisko

Jest to istotna zmiana stanowiska fiskusa, jako że do tej pory jego stanowisko było co najmniej sporne. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z 2 maja 2016 r. sygn. IBPB-1-2/4510-106/16/KP organ stwierdził, że skoro na paragonie nie będzie wskazany nabywca towaru lub usługi, wnioskodawca nie będzie mógł wykazać, że to on poniósł wydatek ani że jest on związany z jego działalnością gospodarczą. Podobnie uznał ten sam organ w interpretacji z 27 października 2016 r. sygn. 2461-IBPB-1.1.4511.504.2016.1.WRz, stwierdzając iż nawet paragon z wypisanymi na odwrocie danymi nabywcy nie może dokumentować zakupu towarów handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ustawy podatkowe wprowadzają obowiązek dokumentowania wydatków za pomocą faktur, a wtedy wydatek udokumentowany za pomocą paragonu nie będzie mógł być podstawą do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowując

Wydane rozstrzygnięcie jest pozytywną zmianą dla podatników, jako że umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków ściśle związanych z prowadzoną działalnością, nawet gdy podatnik bez swojej winy nie posiada faktury VAT. Warto jednak odnotować, że w zasadzie fiskus nie obalił swojego wcześniejszego stanowiska, co może budzić wątpliwości w działalności przedsiębiorców.        

Autor: Tomasz Szymański

Współautor: Łukasz Porada

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA