REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Tomasz Szymański
Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?
Czy koszty uzyskania przychodów można dokumentować paragonami?

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe zmieniają stanowisko odnośnie dokumentowania kosztów podatkowych paragonami fiskalnymi w niektórych sytuacjach. W wydanej we wrześniu 2019 r. precedensowej interpretacji podatkowej dopuszczono taką możliwość nawet jeżeli podatnik nie posiada faktury VAT. Trudno na razie ocenić, czy jest to początek trwałej linii interpretacyjnej.

Nowa, korzystna dla podatników interpretacja…

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 19 września 2019 r. indywidualną interpretacją dotyczącą możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup narzędzi, których nabycie udokumentowane jest za pomocą paragonu. Wnioskodawca, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych działający w branży budowlanej, prowadzi działalność poza granicami Polski, w związku z czym zdarza mu się wydawać środki na różne specjalistyczne narzędzia za granicą. Obawy podatnika budzi fakt, że jego zagraniczni kontrahenci często odmawiają wystawiania faktur VAT, a organy podatkowe w Polsce kwestionowały do tej pory możliwość zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodu na podstawie paragonu. Nie zawsze istnieje możliwość kupienia tego rodzaju narzędzi na terytorium Polski i wysłania ich za granicę, co przy niemożności zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, powoduje konieczność ograniczenia działalności. W opinii wnioskodawcy, nie ma podstawy prawnej dla różnicowania możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków z uwagi na sposób jego udokumentowania, a jedynym kryterium powinien być związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektor KIS zgodził się z takim stanowiskiem wnioskodawcy, podkreślając że wydatki zostaną poniesione w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w związku z czym podatnik będzie mógł zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Warto zauważyć, że zgadzając się z wnioskodawcą, organ podatkowy w praktyce odstąpił od uzasadnienia interpretacji, co należy ocenić negatywnie. Nie odniesiono się bowiem do wątpliwości istniejących w interpretacjach nie podzielających stanowiska wnioskodawców.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: INFORLEX Biznes

…i wcześniejsze stanowisko

Jest to istotna zmiana stanowiska fiskusa, jako że do tej pory jego stanowisko było co najmniej sporne. W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej z 2 maja 2016 r. sygn. IBPB-1-2/4510-106/16/KP organ stwierdził, że skoro na paragonie nie będzie wskazany nabywca towaru lub usługi, wnioskodawca nie będzie mógł wykazać, że to on poniósł wydatek ani że jest on związany z jego działalnością gospodarczą. Podobnie uznał ten sam organ w interpretacji z 27 października 2016 r. sygn. 2461-IBPB-1.1.4511.504.2016.1.WRz, stwierdzając iż nawet paragon z wypisanymi na odwrocie danymi nabywcy nie może dokumentować zakupu towarów handlowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ustawy podatkowe wprowadzają obowiązek dokumentowania wydatków za pomocą faktur, a wtedy wydatek udokumentowany za pomocą paragonu nie będzie mógł być podstawą do zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu.

Podsumowując

Wydane rozstrzygnięcie jest pozytywną zmianą dla podatników, jako że umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wydatków ściśle związanych z prowadzoną działalnością, nawet gdy podatnik bez swojej winy nie posiada faktury VAT. Warto jednak odnotować, że w zasadzie fiskus nie obalił swojego wcześniejszego stanowiska, co może budzić wątpliwości w działalności przedsiębiorców.        

Autor: Tomasz Szymański

Współautor: Łukasz Porada

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA