REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec zeszłego roku roku, świat obiegła ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacja dotycząca przeszło 120 polityków, sportowców, biznesmenów i celebrytów z ponad 50 krajów, prowadzących interesy bądź lokujących swoje środki finansowe w 19 tzw. „rajach podatkowych”. Czy to koniec rajów podatkowych dla międzynarodowego i polskiego biznesu? Nic podobnego.

Autopromocja

Czarny PR rajów podatkowych

Po ujawnieniu rzeczonych informacji, w mediach pojawiła się duża ilość nieprzychylnych komentarzy, oskarżających wskazane przez ICIJ osoby i podmioty gospodarcze o działalność na szkodę swoich krajów, poprzez transferowanie środków finansowych za granicę i pozbawianie ich zysków z tytułu należnych podatków. Raje podatkowe przedstawiane są jako kraje umożliwiające nielegalną działalność – innymi słowy; narzędzia służące do popełnienia przestępstwa.

Raje podatkowe – wróg publiczny numer jeden Morawieckiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raje podatkowe, czy też według oficjalnej nomenklatury UE i OECD „kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową”, od dawna spędzają sen z powiek unijnym politykom, których państwa tracą potencjalne zyski z tytułu podatków od firm, które decydują się na przeniesienie działalności właśnie do rajów.

Jedną z osób stojących na czele krucjaty prowadzonej przeciwko rajom jest premier Mateusz Morawiecki, którego niechęć do oaz podatkowych jest powszechnie znana. Jak mówi: "...Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości (…) Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze."

“Ciężko jest wybaczyć politykom krytykującym raje subiektywizm i nierzetelność w kreowaniu negatywnego obrazu rajów i podmiotów korzystających z ich rozwiązań podatkowych bowiem nie ma normy nakazującej zakładanie firmy tam gdzie życzą sobie tego politycy. Szczególnie jeśli nie byli w stanie zapewnić biznesowi odpowiednich do rozwoju warunków prawnych i podatkowych.” - Mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax zajmującej się zakładaniem spółek na całym świecie.

Naga prawda o rajach podatkowych

W lokowaniu funduszy w rajach podatkowych, zakładaniu lub przenoszeniu tam firm nie ma absolutnie nic nielegalnego. Podejmowanie powyższych czynności nie jest dowodem na działalność przestępczą, ale raczej przejawem zdrowego rozsądku i troski o własne interesy.

Poniżej infografika przedstawiającą aktywa 30 z 500 największych firm na świecie według rankingu Forbes, które posiadają aktywa w spółkach offshore.

https://lh6.googleusercontent.com/QOv3JkUeFLWVda5kCsmuqVnOw-Y4ILWEid3nJq0WE8E5Pq-ZGRovoOwnoe0PtpdqGfGzrRMftBBN9eMoojt3cfjXZVA9GIE8HmrtbP9BKe_nkc2UIdIIbRe8BSjIl5yVigYQas_Q 

“Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest podstępna, niezgodna z prawem działalność rajów, ale wynikające z wolnorynkowej konkurencji przyciąganie inwestorów poprzez tworzenie atrakcyjnych dla nich warunków. A zatem, odsądzanie od czci i wiary zaradnych przedsiębiorców jest raczej wyrazem bezsilności i desperacji płynącej z braku umiejętności stworzenia równie przyjaznego dla biznesu środowiska, jakie funkcjonuje w rajach.” - Mówi Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Unijni eksperci chcą skrócenia listy rajów podatkowych

Grupa ekspertów podatkowych z dwudziestu ośmiu unijnych krajów zajmujących się monitorowaniem transferu pieniędzy z Unii do rajów podatkowych jest zgodna i chce usunąć z czarnej listy osiem krajów uchodzących za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Te kraje, to Korea Południowa, Tunezja, Mongolia, Makau, Grenada, Barbados, Zjednoczone Emiraty Arabskie i co szczególnie zaskakuje Panama. Która odegrała główną rolę w aferze Panama Papers.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


Nie chcesz aby inwestorzy uciekali do rajów? Sam stań się rajem!

Groźna retoryka i potrząsanie szablą nad głowami rajów może okazać się kompletnie nic nie warte, ponieważ coraz więcej państw zmienia swoją politykę wobec oaz podatkowych. Wynika to z prostych przemyśleń, które prowadzą do wniosku, że im bardziej przyjazne prawo tym chętniej przedsiębiorcy zakładają tam firmy.

 

Dlatego coraz więcej państw skłania się do modyfikacji własnego systemu podatkowego w celu uczynienia go konkurencyjnym wobec rajów podatkowych. Już przecież istnieją w Europie kraje zwane rajami podatkowymi: Monako, Liechtenstein, Luksemburg, Malta. Korzystne rozwiązania – ulgi podatkowe oferuje Szwajcaria. W jej ślady idą Austria, Czechy oraz Irlandia. Węgry obniżają CIT do 9%.

I to właśnie jest skuteczna metoda: stworzyć takie warunki, przedsiębiorcy nie byli zainteresowani migracją za granicę. Dopóki zaś nie wpadnie na to Mateusz Morawiecki, dla polskiego przedsiębiorcy zarejestrowanie firmy za granicą, będzie nadal bardzo opłacalną decyzją. No i oczywiście legalną.

Alternatywa dla rajów podatkowych dla polskiego biznesu

Nie jest tajemnicą, że polscy przedsiębiorcy wybrali kilka krajów, do których szczególnie chętnie przenoszą swoje firmy. Jest to związane zarówno z dużymi korzyściami podatkowymi oraz dobrym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które chronią ich interesy.

Prym wiedzie Anglia i Szkocja, które oferują przedsiębiorcom 11850 funtów kwoty wolnej od podatku, czyli ekwiwalent blisko 60 000 złotych. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 zł. Dodatkowo Anglia i Szkocja posiada bardzo przyjazny system prawny dzięki czemu firma może być obsługiwana przez Internet, a wizyty w urzędzie praktycznie się nie zdarzają.

Jeszcze korzystniej przedstawia się Irlandia, która oferuje przedsiębiorcy kwotę wolną od podatku w wysokości 16 500 euro, czyli prawie 70 000 zł! Tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii wszystkie sprawy można załatwić z urzędem zdalnie.

Dlatego, paradoksalnie może okazać się, że ów wstrząs sejsmiczny o którym mówił wicepremier Morawiecki, „... po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze..." rzeczywiście zmieni sytuację, ale zamiast zwalczyć raje, spowoduje powstanie nowych.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA