REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec zeszłego roku roku, świat obiegła ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacja dotycząca przeszło 120 polityków, sportowców, biznesmenów i celebrytów z ponad 50 krajów, prowadzących interesy bądź lokujących swoje środki finansowe w 19 tzw. „rajach podatkowych”. Czy to koniec rajów podatkowych dla międzynarodowego i polskiego biznesu? Nic podobnego.

REKLAMA

Autopromocja

Czarny PR rajów podatkowych

Po ujawnieniu rzeczonych informacji, w mediach pojawiła się duża ilość nieprzychylnych komentarzy, oskarżających wskazane przez ICIJ osoby i podmioty gospodarcze o działalność na szkodę swoich krajów, poprzez transferowanie środków finansowych za granicę i pozbawianie ich zysków z tytułu należnych podatków. Raje podatkowe przedstawiane są jako kraje umożliwiające nielegalną działalność – innymi słowy; narzędzia służące do popełnienia przestępstwa.

Raje podatkowe – wróg publiczny numer jeden Morawieckiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raje podatkowe, czy też według oficjalnej nomenklatury UE i OECD „kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową”, od dawna spędzają sen z powiek unijnym politykom, których państwa tracą potencjalne zyski z tytułu podatków od firm, które decydują się na przeniesienie działalności właśnie do rajów.

Jedną z osób stojących na czele krucjaty prowadzonej przeciwko rajom jest premier Mateusz Morawiecki, którego niechęć do oaz podatkowych jest powszechnie znana. Jak mówi: "...Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości (…) Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze."

“Ciężko jest wybaczyć politykom krytykującym raje subiektywizm i nierzetelność w kreowaniu negatywnego obrazu rajów i podmiotów korzystających z ich rozwiązań podatkowych bowiem nie ma normy nakazującej zakładanie firmy tam gdzie życzą sobie tego politycy. Szczególnie jeśli nie byli w stanie zapewnić biznesowi odpowiednich do rozwoju warunków prawnych i podatkowych.” - Mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax zajmującej się zakładaniem spółek na całym świecie.

Naga prawda o rajach podatkowych

W lokowaniu funduszy w rajach podatkowych, zakładaniu lub przenoszeniu tam firm nie ma absolutnie nic nielegalnego. Podejmowanie powyższych czynności nie jest dowodem na działalność przestępczą, ale raczej przejawem zdrowego rozsądku i troski o własne interesy.

Poniżej infografika przedstawiającą aktywa 30 z 500 największych firm na świecie według rankingu Forbes, które posiadają aktywa w spółkach offshore.

https://lh6.googleusercontent.com/QOv3JkUeFLWVda5kCsmuqVnOw-Y4ILWEid3nJq0WE8E5Pq-ZGRovoOwnoe0PtpdqGfGzrRMftBBN9eMoojt3cfjXZVA9GIE8HmrtbP9BKe_nkc2UIdIIbRe8BSjIl5yVigYQas_Q 

“Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest podstępna, niezgodna z prawem działalność rajów, ale wynikające z wolnorynkowej konkurencji przyciąganie inwestorów poprzez tworzenie atrakcyjnych dla nich warunków. A zatem, odsądzanie od czci i wiary zaradnych przedsiębiorców jest raczej wyrazem bezsilności i desperacji płynącej z braku umiejętności stworzenia równie przyjaznego dla biznesu środowiska, jakie funkcjonuje w rajach.” - Mówi Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Unijni eksperci chcą skrócenia listy rajów podatkowych

REKLAMA

Grupa ekspertów podatkowych z dwudziestu ośmiu unijnych krajów zajmujących się monitorowaniem transferu pieniędzy z Unii do rajów podatkowych jest zgodna i chce usunąć z czarnej listy osiem krajów uchodzących za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Te kraje, to Korea Południowa, Tunezja, Mongolia, Makau, Grenada, Barbados, Zjednoczone Emiraty Arabskie i co szczególnie zaskakuje Panama. Która odegrała główną rolę w aferze Panama Papers.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


Nie chcesz aby inwestorzy uciekali do rajów? Sam stań się rajem!

Groźna retoryka i potrząsanie szablą nad głowami rajów może okazać się kompletnie nic nie warte, ponieważ coraz więcej państw zmienia swoją politykę wobec oaz podatkowych. Wynika to z prostych przemyśleń, które prowadzą do wniosku, że im bardziej przyjazne prawo tym chętniej przedsiębiorcy zakładają tam firmy.

 

Dlatego coraz więcej państw skłania się do modyfikacji własnego systemu podatkowego w celu uczynienia go konkurencyjnym wobec rajów podatkowych. Już przecież istnieją w Europie kraje zwane rajami podatkowymi: Monako, Liechtenstein, Luksemburg, Malta. Korzystne rozwiązania – ulgi podatkowe oferuje Szwajcaria. W jej ślady idą Austria, Czechy oraz Irlandia. Węgry obniżają CIT do 9%.

I to właśnie jest skuteczna metoda: stworzyć takie warunki, przedsiębiorcy nie byli zainteresowani migracją za granicę. Dopóki zaś nie wpadnie na to Mateusz Morawiecki, dla polskiego przedsiębiorcy zarejestrowanie firmy za granicą, będzie nadal bardzo opłacalną decyzją. No i oczywiście legalną.

Alternatywa dla rajów podatkowych dla polskiego biznesu

Nie jest tajemnicą, że polscy przedsiębiorcy wybrali kilka krajów, do których szczególnie chętnie przenoszą swoje firmy. Jest to związane zarówno z dużymi korzyściami podatkowymi oraz dobrym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które chronią ich interesy.

Prym wiedzie Anglia i Szkocja, które oferują przedsiębiorcom 11850 funtów kwoty wolnej od podatku, czyli ekwiwalent blisko 60 000 złotych. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 zł. Dodatkowo Anglia i Szkocja posiada bardzo przyjazny system prawny dzięki czemu firma może być obsługiwana przez Internet, a wizyty w urzędzie praktycznie się nie zdarzają.

Jeszcze korzystniej przedstawia się Irlandia, która oferuje przedsiębiorcy kwotę wolną od podatku w wysokości 16 500 euro, czyli prawie 70 000 zł! Tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii wszystkie sprawy można załatwić z urzędem zdalnie.

Dlatego, paradoksalnie może okazać się, że ów wstrząs sejsmiczny o którym mówił wicepremier Morawiecki, „... po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze..." rzeczywiście zmieni sytuację, ale zamiast zwalczyć raje, spowoduje powstanie nowych.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA