REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec zeszłego roku roku, świat obiegła ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacja dotycząca przeszło 120 polityków, sportowców, biznesmenów i celebrytów z ponad 50 krajów, prowadzących interesy bądź lokujących swoje środki finansowe w 19 tzw. „rajach podatkowych”. Czy to koniec rajów podatkowych dla międzynarodowego i polskiego biznesu? Nic podobnego.

REKLAMA

Autopromocja

Czarny PR rajów podatkowych

Po ujawnieniu rzeczonych informacji, w mediach pojawiła się duża ilość nieprzychylnych komentarzy, oskarżających wskazane przez ICIJ osoby i podmioty gospodarcze o działalność na szkodę swoich krajów, poprzez transferowanie środków finansowych za granicę i pozbawianie ich zysków z tytułu należnych podatków. Raje podatkowe przedstawiane są jako kraje umożliwiające nielegalną działalność – innymi słowy; narzędzia służące do popełnienia przestępstwa.

Raje podatkowe – wróg publiczny numer jeden Morawieckiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raje podatkowe, czy też według oficjalnej nomenklatury UE i OECD „kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową”, od dawna spędzają sen z powiek unijnym politykom, których państwa tracą potencjalne zyski z tytułu podatków od firm, które decydują się na przeniesienie działalności właśnie do rajów.

Jedną z osób stojących na czele krucjaty prowadzonej przeciwko rajom jest premier Mateusz Morawiecki, którego niechęć do oaz podatkowych jest powszechnie znana. Jak mówi: "...Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości (…) Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze."

“Ciężko jest wybaczyć politykom krytykującym raje subiektywizm i nierzetelność w kreowaniu negatywnego obrazu rajów i podmiotów korzystających z ich rozwiązań podatkowych bowiem nie ma normy nakazującej zakładanie firmy tam gdzie życzą sobie tego politycy. Szczególnie jeśli nie byli w stanie zapewnić biznesowi odpowiednich do rozwoju warunków prawnych i podatkowych.” - Mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax zajmującej się zakładaniem spółek na całym świecie.

Naga prawda o rajach podatkowych

W lokowaniu funduszy w rajach podatkowych, zakładaniu lub przenoszeniu tam firm nie ma absolutnie nic nielegalnego. Podejmowanie powyższych czynności nie jest dowodem na działalność przestępczą, ale raczej przejawem zdrowego rozsądku i troski o własne interesy.

Poniżej infografika przedstawiającą aktywa 30 z 500 największych firm na świecie według rankingu Forbes, które posiadają aktywa w spółkach offshore.

https://lh6.googleusercontent.com/QOv3JkUeFLWVda5kCsmuqVnOw-Y4ILWEid3nJq0WE8E5Pq-ZGRovoOwnoe0PtpdqGfGzrRMftBBN9eMoojt3cfjXZVA9GIE8HmrtbP9BKe_nkc2UIdIIbRe8BSjIl5yVigYQas_Q 

“Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest podstępna, niezgodna z prawem działalność rajów, ale wynikające z wolnorynkowej konkurencji przyciąganie inwestorów poprzez tworzenie atrakcyjnych dla nich warunków. A zatem, odsądzanie od czci i wiary zaradnych przedsiębiorców jest raczej wyrazem bezsilności i desperacji płynącej z braku umiejętności stworzenia równie przyjaznego dla biznesu środowiska, jakie funkcjonuje w rajach.” - Mówi Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Unijni eksperci chcą skrócenia listy rajów podatkowych

REKLAMA

Grupa ekspertów podatkowych z dwudziestu ośmiu unijnych krajów zajmujących się monitorowaniem transferu pieniędzy z Unii do rajów podatkowych jest zgodna i chce usunąć z czarnej listy osiem krajów uchodzących za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Te kraje, to Korea Południowa, Tunezja, Mongolia, Makau, Grenada, Barbados, Zjednoczone Emiraty Arabskie i co szczególnie zaskakuje Panama. Która odegrała główną rolę w aferze Panama Papers.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


Nie chcesz aby inwestorzy uciekali do rajów? Sam stań się rajem!

Groźna retoryka i potrząsanie szablą nad głowami rajów może okazać się kompletnie nic nie warte, ponieważ coraz więcej państw zmienia swoją politykę wobec oaz podatkowych. Wynika to z prostych przemyśleń, które prowadzą do wniosku, że im bardziej przyjazne prawo tym chętniej przedsiębiorcy zakładają tam firmy.

 

Dlatego coraz więcej państw skłania się do modyfikacji własnego systemu podatkowego w celu uczynienia go konkurencyjnym wobec rajów podatkowych. Już przecież istnieją w Europie kraje zwane rajami podatkowymi: Monako, Liechtenstein, Luksemburg, Malta. Korzystne rozwiązania – ulgi podatkowe oferuje Szwajcaria. W jej ślady idą Austria, Czechy oraz Irlandia. Węgry obniżają CIT do 9%.

I to właśnie jest skuteczna metoda: stworzyć takie warunki, przedsiębiorcy nie byli zainteresowani migracją za granicę. Dopóki zaś nie wpadnie na to Mateusz Morawiecki, dla polskiego przedsiębiorcy zarejestrowanie firmy za granicą, będzie nadal bardzo opłacalną decyzją. No i oczywiście legalną.

Alternatywa dla rajów podatkowych dla polskiego biznesu

Nie jest tajemnicą, że polscy przedsiębiorcy wybrali kilka krajów, do których szczególnie chętnie przenoszą swoje firmy. Jest to związane zarówno z dużymi korzyściami podatkowymi oraz dobrym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które chronią ich interesy.

Prym wiedzie Anglia i Szkocja, które oferują przedsiębiorcom 11850 funtów kwoty wolnej od podatku, czyli ekwiwalent blisko 60 000 złotych. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 zł. Dodatkowo Anglia i Szkocja posiada bardzo przyjazny system prawny dzięki czemu firma może być obsługiwana przez Internet, a wizyty w urzędzie praktycznie się nie zdarzają.

Jeszcze korzystniej przedstawia się Irlandia, która oferuje przedsiębiorcy kwotę wolną od podatku w wysokości 16 500 euro, czyli prawie 70 000 zł! Tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii wszystkie sprawy można załatwić z urzędem zdalnie.

Dlatego, paradoksalnie może okazać się, że ów wstrząs sejsmiczny o którym mówił wicepremier Morawiecki, „... po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze..." rzeczywiście zmieni sytuację, ale zamiast zwalczyć raje, spowoduje powstanie nowych.

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

REKLAMA

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA