Kategorie

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej /Fot. Fotolia
Fotolia
Pod koniec zeszłego roku roku, świat obiegła ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacja dotycząca przeszło 120 polityków, sportowców, biznesmenów i celebrytów z ponad 50 krajów, prowadzących interesy bądź lokujących swoje środki finansowe w 19 tzw. „rajach podatkowych”. Czy to koniec rajów podatkowych dla międzynarodowego i polskiego biznesu? Nic podobnego.

Czarny PR rajów podatkowych

Po ujawnieniu rzeczonych informacji, w mediach pojawiła się duża ilość nieprzychylnych komentarzy, oskarżających wskazane przez ICIJ osoby i podmioty gospodarcze o działalność na szkodę swoich krajów, poprzez transferowanie środków finansowych za granicę i pozbawianie ich zysków z tytułu należnych podatków. Raje podatkowe przedstawiane są jako kraje umożliwiające nielegalną działalność – innymi słowy; narzędzia służące do popełnienia przestępstwa.

Raje podatkowe – wróg publiczny numer jeden Morawieckiego

Reklama

Raje podatkowe, czy też według oficjalnej nomenklatury UE i OECD „kraje stosujące szkodliwą konkurencję podatkową”, od dawna spędzają sen z powiek unijnym politykom, których państwa tracą potencjalne zyski z tytułu podatków od firm, które decydują się na przeniesienie działalności właśnie do rajów.

Jedną z osób stojących na czele krucjaty prowadzonej przeciwko rajom jest premier Mateusz Morawiecki, którego niechęć do oaz podatkowych jest powszechnie znana. Jak mówi: "...Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości (…) Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze."

“Ciężko jest wybaczyć politykom krytykującym raje subiektywizm i nierzetelność w kreowaniu negatywnego obrazu rajów i podmiotów korzystających z ich rozwiązań podatkowych bowiem nie ma normy nakazującej zakładanie firmy tam gdzie życzą sobie tego politycy. Szczególnie jeśli nie byli w stanie zapewnić biznesowi odpowiednich do rozwoju warunków prawnych i podatkowych.” - Mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax zajmującej się zakładaniem spółek na całym świecie.

Naga prawda o rajach podatkowych

W lokowaniu funduszy w rajach podatkowych, zakładaniu lub przenoszeniu tam firm nie ma absolutnie nic nielegalnego. Podejmowanie powyższych czynności nie jest dowodem na działalność przestępczą, ale raczej przejawem zdrowego rozsądku i troski o własne interesy.

Poniżej infografika przedstawiającą aktywa 30 z 500 największych firm na świecie według rankingu Forbes, które posiadają aktywa w spółkach offshore.

https://lh6.googleusercontent.com/QOv3JkUeFLWVda5kCsmuqVnOw-Y4ILWEid3nJq0WE8E5Pq-ZGRovoOwnoe0PtpdqGfGzrRMftBBN9eMoojt3cfjXZVA9GIE8HmrtbP9BKe_nkc2UIdIIbRe8BSjIl5yVigYQas_Q 

“Przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest podstępna, niezgodna z prawem działalność rajów, ale wynikające z wolnorynkowej konkurencji przyciąganie inwestorów poprzez tworzenie atrakcyjnych dla nich warunków. A zatem, odsądzanie od czci i wiary zaradnych przedsiębiorców jest raczej wyrazem bezsilności i desperacji płynącej z braku umiejętności stworzenia równie przyjaznego dla biznesu środowiska, jakie funkcjonuje w rajach.” - Mówi Agnieszka Moryc z Admiral Tax.

Unijni eksperci chcą skrócenia listy rajów podatkowych

Reklama

Grupa ekspertów podatkowych z dwudziestu ośmiu unijnych krajów zajmujących się monitorowaniem transferu pieniędzy z Unii do rajów podatkowych jest zgodna i chce usunąć z czarnej listy osiem krajów uchodzących za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową.

Te kraje, to Korea Południowa, Tunezja, Mongolia, Makau, Grenada, Barbados, Zjednoczone Emiraty Arabskie i co szczególnie zaskakuje Panama. Która odegrała główną rolę w aferze Panama Papers.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


Nie chcesz aby inwestorzy uciekali do rajów? Sam stań się rajem!

Groźna retoryka i potrząsanie szablą nad głowami rajów może okazać się kompletnie nic nie warte, ponieważ coraz więcej państw zmienia swoją politykę wobec oaz podatkowych. Wynika to z prostych przemyśleń, które prowadzą do wniosku, że im bardziej przyjazne prawo tym chętniej przedsiębiorcy zakładają tam firmy.

 

Dlatego coraz więcej państw skłania się do modyfikacji własnego systemu podatkowego w celu uczynienia go konkurencyjnym wobec rajów podatkowych. Już przecież istnieją w Europie kraje zwane rajami podatkowymi: Monako, Liechtenstein, Luksemburg, Malta. Korzystne rozwiązania – ulgi podatkowe oferuje Szwajcaria. W jej ślady idą Austria, Czechy oraz Irlandia. Węgry obniżają CIT do 9%.

I to właśnie jest skuteczna metoda: stworzyć takie warunki, przedsiębiorcy nie byli zainteresowani migracją za granicę. Dopóki zaś nie wpadnie na to Mateusz Morawiecki, dla polskiego przedsiębiorcy zarejestrowanie firmy za granicą, będzie nadal bardzo opłacalną decyzją. No i oczywiście legalną.

Alternatywa dla rajów podatkowych dla polskiego biznesu

Nie jest tajemnicą, że polscy przedsiębiorcy wybrali kilka krajów, do których szczególnie chętnie przenoszą swoje firmy. Jest to związane zarówno z dużymi korzyściami podatkowymi oraz dobrym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania, które chronią ich interesy.

Prym wiedzie Anglia i Szkocja, które oferują przedsiębiorcom 11850 funtów kwoty wolnej od podatku, czyli ekwiwalent blisko 60 000 złotych. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi jedynie 8000 zł. Dodatkowo Anglia i Szkocja posiada bardzo przyjazny system prawny dzięki czemu firma może być obsługiwana przez Internet, a wizyty w urzędzie praktycznie się nie zdarzają.

Jeszcze korzystniej przedstawia się Irlandia, która oferuje przedsiębiorcy kwotę wolną od podatku w wysokości 16 500 euro, czyli prawie 70 000 zł! Tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii wszystkie sprawy można załatwić z urzędem zdalnie.

Dlatego, paradoksalnie może okazać się, że ów wstrząs sejsmiczny o którym mówił wicepremier Morawiecki, „... po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się na zawsze..." rzeczywiście zmieni sytuację, ale zamiast zwalczyć raje, spowoduje powstanie nowych.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Program motywacyjny opcji menedżerskich jako finansowy katalizator w okresie pandemii

  Koszty oraz specyfika programu motywacyjnego opcji na akcje i warrantów subskrypcyjnych - wycena opcji menedżerskich zgodnie z MSSF 2.

  Ulga na zabytki w PIT i ryczałcie od 2022 roku

  Ulga na zabytki. Od 2022 r. ma zostać wprowadzona nowa ulga podatkowa dla podatników podatku PIT (płacących podatek wg skali podatkowej i 19% stawki podatku) oraz podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będących właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych (zabytkowych nieruchomości wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków). Odliczone od dochodu (przychodu - w przypadku ryczałtu) będą mogły być wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane (także wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej) dotyczące ww. zabytkowej nieruchomości. Odliczeniu będą mogły podlegać także wydatki na odpłatne nabycie ww. zabytkowej nieruchomości - pod warunkiem, że podatnik poniósł na ten zabytek wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim. Ulga na zabytki jest przewidziana w projekcie (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT), przygotowanego w ramach tzw. Polskiego Ładu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.

  Podatek dochodowy: co można wliczyć w firmowe koszty?

  Wrzucić w koszty, czy nie wrzucić? Oto jest pytanie, które zadaje sobie każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Odpowiedź ma niebagatelne znaczenie, bo decyduje o wysokości podatku dochodowego. Poza tym nieprawidłowe zakwalifikowanie wydatku może narazić przedsiębiorcę na kłopoty z urzędem skarbowym.

  Polski Ład. Nowe ulgi podatkowe

  Ulgi podatkowe Polskiego Ładu. Wsparcie od fiskusa dostaną sponsorzy przekazujący pieniądze na sport, kulturę i naukę, a także kupujący zabytki. Preferencje mają sprzyjać również rozwojowi firm i ekspansji na nowe rynki.

  Wspólne rozliczenie PIT - zmiany od 2022 roku

  Wspólne rozliczenie PIT. Przygotowany w ramach tzw. Polskiego Ładu projekt (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) przewiduje m.in. istotne zmiany w zakresie wspólnego rozliczenia podatku dochodowego przez małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.

  Czynności opodatkowane PCC a zwolnienie z VAT

  Opodatkowanie PCC a VAT. Jakie są skutki zwolnienia z podatku VAT jednej ze stron czynności cywilnoprawnej dla jej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

  Dział podatkowy w firmie - 6 globalnych trendów

  Dział podatkowy w firmie. Działy podatkowe mogą odegrać strategiczną rolę w procesie transformacji biznesowej. Zdaniem połowy liderów działów podatkowych pandemia zwiększyła produktywność pracowników. Na podstawie rozmów z liderami działów podatkowych, eksperci Deloitte wyróżnili sześć trendów, które będą definiować pracę specjalistów podatkowych i finansowych.

  Nowe Prawo własności przemysłowej - szykują się duże zmiany

  Prawo własności przemysłowej. Zmiany w zakresie zgłaszania wzorów użytkowych, ochrony wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i wynalazków przewiduje projekt (UD263) nowego Prawa własności przemysłowej, który został opublikowany w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt ten jest przygotowywany w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i ma zostać przyjęty przez rząd w IV kwartale 2021 roku.

  Polski Ład - co się zmieni w podatkach?

  Polski Ład - zmiany w podatkach. Przedstawiamy raport nt. podatkowych zmian w Polskim Ładzie, przygotowany przez prof. Adama Mariańskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Profesor Adam Mariański analizuje w nim projekt zmian przepisów podatkowych i wskazuje które z proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań są korzystne dla podatników, a które doprowadzą do zwiększenia obciążeń podatkowych i pogłębienia się nierówności.

  Abolicja podatkowa dla firm wracających z zagranicy

  W ramach Nowego Ładu rząd zapowiada wprowadzenie amnestii fiskalnej dla przedsiębiorców wracających do Polski z zagranicy. Od lipca do końca roku 2022 będzie można zgłosić osiągnięty w przeszłości dochód, który nie został opodatkowany. Rząd zapewnia przedsiębiorców, że gdy wrócą do Polski z majątkiem i dochodami, nie będą ścigani za unikanie opodatkowania.

  Opodatkowanie VAT usługi najmu świadczonej na rzecz unijnego kontrahenta

  VAT od najmu. O ile w przypadku świadczenia usług najmu nieruchomości na rzecz podatnika mającego siedzibę na terenie Polski ulega wątpliwości, że usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce, o tyle takie wątpliwości pojawiają się często w przypadku świadczenia ww. usług na rzecz podmiotów mających siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE.

  Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

  Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Krajowa Administracja Skarbowa od początku epidemii COVID-19 wydała już około 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg na łączną kwotę ok. 8,1 mld zł.

  Co wchodzi w skład ksiąg rachunkowych?

  Księgi rachunkowe. Z jakich elementów składają się księgi rachunkowe? Jak prowadzić konta księgi głównej oraz konta ksiąg pomocniczych? Co powinno zawierać zestawienie obrotów i sald?

  Zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego -zmiany od 2022 roku

  Zwrot akcyzy od paliwa rolnikom 2022. Rada Ministrów przyjęła 30 lipca projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Nowe przepisy zwiększą m.in. limit oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych.

  Wzrost otwartych postępowań restrukturyzacyjnych

  Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Gospodarka z nadziejami, ale firmy wciąż mają problemy. Rynek restrukturyzacyjny odnotował bezprecedensowy wskaźnik otwartych postępowań na poziomie 460 w kwartale.

  Zasady opodatkowania nieruchomości komercyjnych

  Podatek od nieruchomości komercyjnych. Kto podlega opodatkowaniu? Co stanowi podstawę opodatkowania? Kiedy przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości komercyjnych?

  Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®

  Jak rząd powinien wspierać biznes. Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, wzywa polski rząd do podjęcia dalszych kroków w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce poprzez wdrażanie programów dla sektora MŚP w obszarze cyfryzacji i nowych technologii, wzmacnianie kluczowych zasobów Polski, takich jak wysoko wykwalifikowana pula talentów oraz wspieranie przedsiębiorstw w ich dążeniach do zrównoważonego rozwoju. Sugestie oraz rekomendacje dotyczące dalszego wsparcia przez polski rząd biznesu i rozwoju przemysłu zostały opracowane czerpiąc z szerokiego doświad¬czenia i dogłębnej, specjalistycznej wiedzy członków Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA w Polsce.

  Zasady rozliczania kryptowalut w PIT

  Kryptowaluty a PIT. W ostatnich latach inwestycje w kryptowaluty rozwijają się bardzo dynamicznie. Już nie tylko bitcoin, ale dziesiątki innych walut wirtualnych pojawiają się na portalach inwestycyjnych. Warto przyjrzeć się jak wyglądają podstawowe zasady podatkowego rozliczenia dochodu z obrotu krytpowalutami.

  Podatki 2022 - co nowego dla firm?

  Podatki 2022 - co nowego dla firm? W przedstawionym przez rząd projekcie zmian w systemie podatkowym pozytywnie ocenić można m. in. rozszerzenie estońskiego CIT, zmiany w VAT i koncepcję spółki holdingowej. Projekt przewiduje też jednak szereg niekorzystnych rozwiązań i firmy będą musiały liczyć się ze wzrostem obciążeń - oceniają eksperci z KPMG. Wprowadzanie fundamentalnych zmian w systemie w tak krótkim czasie, w warunkach pandemii, niepokoi biznes.

  Likwidacja odliczenia składki zdrowotnej od podatku

  Składka zdrowotna. Jedną z najważniejszych dla osób prowadzących działalność gospodarczą zmian, zaplanowanych w Polskim Ładzie, jest likwidacja możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku – wynika z analizy przygotowanej przez doradców podatkowych z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

  Stawka 5% VAT dla dostaw towarów na wynos

  Stawka VAT - jedzenie na wynos. W sprawach toczących się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach w sprawach połączonych I FSK 1290/18, I FSK 1678/18, I FSK 1461/18, I FSK 1749/18, I FSK 1516/18, I FSK 1649/18 wskazał, że dla dostaw towarów na wynos zastosowanie znajduje stawka 5% VAT.

  Upadłości i restrukturyzacje firm w 2021 roku

  Upadłości i restrukturyzacje firm. W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły upadłość wobec 201 firm. 36 proc. z nich było notowanych w Krajowym Rejestrze Długów już rok przed ogłoszeniem upadłości przez sąd, a w dniu bankructwa 58 proc. Znacznie większa liczba przedsiębiorstw została objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym - aż 1064.

  Opłata koncesyjna dla magazynów energii i zmiana opłaty dla offshore

  Wysokość opłat koncesyjnych dla magazynowania energii elektrycznej oraz zmiana wysokości opłaty koncesyjnej na wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych zostanie uregulowana w III kwartale br.; nastąpi to w rozporządzeniu Rady Ministrów - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

  VAT e-commerce - nowe regulacje podatkowe w transgranicznej sprzedaży

  VAT e-commerce. Pakiet e-commerce to nic innego, jak szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług w międzynarodowym handlu elektronicznym i imporcie w relacjach B2C. Adresowany jest do przedsiębiorców, którzy dokonują transgranicznych dostaw towarów i świadczą transgraniczne usługi unijnym konsumentom w transakcjach B2C.

  Uwalnianie pieniędzy z rachunku VAT w 2021 roku

  Uwalnianie pieniędzy z rachunku VAT. W pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wpłynęło prawie 20% mniej wniosków o uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku VAT w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jednak z danych resortu finansów wynika, że zgodzono się uwolnić kwotę prawie 80% większą niż wcześniej. W analizowanych okresach wydano niemal po tyle samo odmów. Ale w tym roku zablokowano znacznie więcej środków. Ostatnio negatywne postanowienia dotyczą głównie wnioskodawców bez wiodącego PKD.